Podle informací, co mám, tak jste jediný rozhodčí z okresu Přerov působící v první a druhé lize. Je tomu vážně tak?
Po dlouhé době ve funkci rozhodčího, která začíná okresními a následně krajskými soutěžemi, pokračuje moravskými soutěžemi – divizí a moravskoslezskou fotbalovou ligou, dosáhl okres Přerov toho, že mé jméno se objevilo před soutěžním ročníkem 2011/2012 na nominační listině první a druhé ligy. Byl jsem zařazen jako asistent rozhodčího.
Uvidím, jestli dostanu příležitost jako hlavní rozhodčí alespoň v juniorských soutěžích, které mají začít od příští sezony. To vše záleží na komisi rozhodčích a především na mých výkonech na hrací ploše.
Je na okrese ještě někdo, kdo by vás mohl v blízké budoucnosti napodobit?
Určitě, rostou nám tady velice kvalitní mladí rozhodčí, kteří mají vše před sebou. Tito rozhodčí jsou vzdělaní, jazykově vybaveni, mají velmi dobrý fyzický fond a zároveň pracují už v tak mladém věku v komisi rozhodčích na okrese, která pod vedením předsedy Miloslava Oulehly odvádí velmi dobrou práci. Jedná se jmenovitě o rozhodčí Petra Caletku, Tomáše Klímu a Radka Dubravského, ale je tu i mnoho dalších mladých rozhodčích, kteří se ukazují ve velmi dobrém světle a o kterých v blízké době určitě uslyšíme.
Jak dlouho se vy osobně věnujete kariéře rozhodčího?
Začínal jsem na přelomu let 1997/1998. Okresní soutěže jsem prošel za půl roku, což v té době byla dost krátká doba. V krajských soutěžích jsem strávil sedm let a poté jsem byl dalších šest let v divizi a moravskoslezské lize.
Po jak dlouhé době se rozhodčí z našeho okresu dostal na nominační listinu první a druhé ligy?
Plus, mínus, řekl bych, že tak zhruba po patnácti letech.
Hrál jste v dětství fotbal, měl jste nějaké základy?
Celou svou kariéru jsem odehrál za oddíl Sokol Soběchleby. Po návratu z vojenské služby jsem se rozhodl zkusit dráhu fotbalového rozhodčího. Umocnilo to navíc zranění kolene, takže aktivní kopanou jsem musel odsunout na vedlejší kolej.
Kdy jste se dostal na tu nominační listinu první a druhé ligy?
Letos před startem nového soutěžního ročníku, tedy v létě. Zápasů jsem mohl mít za sebou více, ale bohužel v letních měsících jsem si způsobil úraz na kole a na dva měsíce jsem se musel omluvit z delegací.
A kolik utkání už máte v naší nejvyšší soutěži za sebou?
Jedno pohárové utkání Slovácko – Baník, jeden zápas v Gambrinus lize Baník – Hradec Králové, pět utkání ve druhé lize a dva zápasy v dorostenecké lize ve funkci hlavního rozhodčího.
Kolik dní předem se dozvíte, kdy a který zápas budete pískat?
V moravskoslezských soutěžích to bylo čtrnáct dní dopředu. V první a druhé lize to ale funguje jinak, termíny se dozvídáme vždy ve středu dopoledne před daným kolem. Vše je na internetových stránkách.
Jedním z vašich hlavních úkolů na čáre je mávat ofsajdy. Jste si vždy stoprocentně jist, že útočník byl za obráncem v době přihrávky nebo někdy musíte spoléhat na své zkušenosti a instinkt?
Poslední dobou se mi zdá, že hlavní rozhodčí chtějí od asistentů pomoc na hrací ploše i v situacích, o kterých by měli výhradně rozhodnout jen a jen oni. Hlavní rozhodčí má na starosti předzápasovou přípravu v podobě pohovorů s vedoucími týmů, kapitány, hlavním pořadatelem a samotné řízení utkání. Asistenti mají v popisu činností signalizovat fauly ve svém území, sledovat situaci v pokutovém území, vyhodnocovat ofsajdové situace, být nápomocni rozhodčímu při udělování osobních trestů, sledovat, zda míč přešel brankovou čáru a jiné.
Co se týče signalizace ofsajdu, někdy to vypadá z televizních obrazovek strašně jednoduše. Některé situace jsou ale na posouzení nepřehledné a složité a vy se musíte na hrací ploše rozhodnout okamžitě. Je to někdy více méně o štěstí a zkušenostech toho rozhodčího.
Neustále se říká, nebo je takový trend, že drobné ofsajdy by se měly pouštět, aby diváci viděli více branek. Jakého vy jste názoru? Pouštíte je?
Ten trend takový opravdu je, ale myslím si, že je nás většina asistentů, kteří raději zvedneme ofsajd. Protože televizní kamery vám ihned odhalí, jestli jste rozhodl správně či špatně.
Kolik utkání za rok můžete v Gambrinus lize odpískat, ve vašem případě odmávat?
Jsem tam pouze krátce, ale jak vidím u některých kolegů, tak bych řekl, že zhruba dvacet až pětadvacet zápasů Gambrinus ligy a druhé ligy dohromady za soutěžní ročník. Podotýkám, když odvádíte bezchybné výkony a nemáte pozastavené delegace.
A dá se tím uživit, když odpískáte tolik utkání?
Na hlavní pracovní poměr to není, jak si někteří myslí, ale nezastírám, že o určité přilepšení k platu se jedná.
Kolik je na nominační listině pro první a druhou ligu rozhodčích?
Jestli se nemýlím, tak pro letošní sezonu je to celkem 63 rozhodčích, z toho 27 hlavních a 36 asistentů.
Jak často máte školení a fyzické prověrky?
Fyzické prověrky bývají čtyřikrát do roka a téměř každý měsíc se koná ještě fyzická příprava rozhodčích. Vždy před začátkem každé části soutěžního ročníku se koná dvou až třídenní seminář zaměřený na fyzické prověrky, testy z pravidel a jiné. Tento seminář se koná buď v Praze, nebo v Brně.
Od té doby, co se v českém fotbale prosadila Dagmar Damková, tak žen v pozici rozhodčího určitě přibylo. Jaký vy na to máte pohled?
Ženy jsou určitým zpestřením rozhodcovského sboru. U nás na okrese po delší době teď máme tři slečny, které pískají, respektive působí ve funkci asistenta už téměř jeden rok. My je budeme podporovat a budeme tajně doufat, že by to alespoň některá z nich mohla dotáhnout tak daleko jako současná předsedkyně komise rozhodčích Fotbalové asiciace České republiky Dagmar Damková.
U žen vidím výhodu v tom, že hráči jsou ve směru k nim ohleduplnější a dovedou se trochu více ovládat.
Vy máte funkci na Okresním fotbalovém svazu Přerov i Krajském fotbalovém svazu Olomouc. Co přesně děláte?
V Přerově pracuji jako místopředseda okresního fotbalového svazu a zároveň na krajském fotbalovém svazu jsem zástupcem v komisi rozhodčích pro okres Přerov. V této funkci jsem v Olomouci už zhruba sedm let.
Zároveň dělám obsazení rozhodčích jak pro krajské, tak okresní soutěže. Pomáhám komisi rozhodčích na OFS Přerov a zúčastňuji se jejich zasedání a jednání.
Máte v Přerově dostatek rozhodčích?
Když to srovnám s rokem 2004, kdy jsem se dostal do komise rozhodčích na okrese Přerov, tak počet zůstává relativně stejný. Někteří rozhodčí nás opustili, s některými staršími jsme se museli rozloučit především z věkových důvodů, na druhé straně se nám přihlásila spousta mladých zájemců o tuto činnost.
Důležité rovněž je, aby měl okres Přerov funkcionářské zastoupení ve vyšších sférách. Momentálně takové zastoupení máme a je to jen a jen dobře pro naše rozhodčí a rovněž pro celý Okresní fotbalový svaz Přerov. Práci, kterou pro naše mladé rozhodčí v komisi rozhodčích na Moravě odvádí pan František Matyáš, dovede málokdo ocenit.
Kdyby se chtěl někdo z mládeže stát rozhodčím, tak od kolika let se může přihlásit?
Zhruba tak od těch patnácti, i když se nám v poslední době přihlásili i dva čtrnáctiletí kluci. Začínají chodit na semináře a pořádáme pro ně různá školení. Budou však obsazováni až od patnácti let na utkání mládeže.
Tímto bych chtěl oslovit fotbalovou veřejnost, bývalé fotbalisty, kteří nemohou hrát ať už ze zdravotních nebo jiných důvodů, a mají k fotbalu blízko, že dveře k nám mají otevřené.
Sledujete fotbal i v televizi, nebo si od něj raději odpočinete?
Abych se přiznal, tak v televizi fotbal sleduji minimálně. Pokud mi vyjde čas, tak se o víkendu zajedu podívat na nějaké utkání, popřípadě na některé zápasy mladých začínajících rozhodčích.
Jak se vám tedy pozdávají výkony rozhodčích v okresních soutěžích?
V poslední době jsou výkony rozhodčích na našem okrese na velmi dobré úrovni. Určitou zkouškou výkonnosti a kvality našich rozhodčích bude jarní část okresních soutěží, jelikož od soutěžního ročníku 2012/2013 dochází k reorganizaci soutěží na našem okrese a po jarní části sestoupí z okresního přeboru nejméně čtyři družstva.
Jistě, vyskytnou se ojediněle zápasy, které rozhodčími nejsou odřízeny tak, jak by měly být, ale v celkovém globálu a počtu zápasů se jedná o minimum takových utkání.
Co všechno děláte pro okresní rozhodčí?
Každý měsíc pořádáme seminář rozhodčích, nyní už druhým rokem běží škola mladých rozhodčích, došlo k vytvoření internetových stránek rozhodčích, kde mají veškeré potřebné informace, založili jsme fotbalovou jedenáctku rozhodčích okresu Přerov, zúčastňujeme se turnajů rozhodčích, každým rokem pořádáme přátelské utkání s rozhodčími okresu Olomouc a každý měsíc probíhá fyzická příprava převážně mladších rozhodčích.
Zásobu otázek jsem vyčerpal, ale nedá mi to nezeptat se – jak vidíte šance našich postoupit přes Černou Horu na mistrovství Evropy? (rozhovor se uskutečnil v pátek 11. listopadu, pozn. red.)
Přál bych si samozřejmě postup ať už ze sportovních, ekonomických, či jiných důvodů, ale jsem spíše mírný pesimista.