ROZHOVOR

Co to vlastně je freestyle fotbal?
Je to taková odnož fotbalu. S fotbalem to má ale společného jen míč, se kterým se dělají různé triky – na hlavě, čemuž se říká uppery, dále to jsou lowery, což jsou nožičky, a k tomu se přidávají různé triky, obtoče (atw), dvojté obtoče (latw) a tak, a poté jsou triky v sedě, takzvané sitdowny. Tohle je takové základní rozdělení. Někdo tam ještě dává footbagové prvky a prvky break dance.

Jak ses k tomuto sportu dostal?
Odmala jsem hrával fotbal. Poté jsem viděl nějaká videa na internetu s Ronaldinhnem a Christianem Ronaldem, a tak jsem se tomu začal věnovat víc a už to dělám třetím rokem.

V jakém týmu působíš?
My jsme freestyle fotbalový tým, který se zabývá pouze tímhle sportem, a vystupujeme pod názvem Football without limits. Děláme vystoupení pro lidi na různých akcích, točíme videa a prezentujeme se po soutěžích.

Kolik vás je v týmu?
V Přerově se tomuto sportu věnuji pouze já sám, a tak jsem v týmu se dvěma kluky ze Zlína.

Jak tým vzniknul, respektive jak ses do něj dostal?
Byli jsme spolu dlouho kamarádi přes freestyle a dali jsme ten tým tak nějak dohromady.

Říkal jsi, že jezdíte i po soutěžích. Tak jaké jsi už absolvoval?
Zúčastnil jsem se mistrovství republiky letos i loni, poté Red Bull street style s kvalifikací v Brně, odkud jsem se dostal do hlavní soutěže v Praze, a poté ještě Red Bull street style Bratislava a mistrovství v Jihlavě.

Na soutěžích závodíte jako tým, nebo jednotlivci?
Každý sám za sebe. Soutěže týmových skupin ještě nejsou.

A co tvé úspěchy?
První úspěch byl ten, když jsem se na Red Bull street style kvalifikoval v Brně do pražského finále, kde bylo šestnáct nejlepších jak z Česka, tak i Slovenska.
Poslední závod, který jsem absolvoval, tak byl v Jihlavě, kde jsem byl také mezi nejlepšími.

V jakých kategoriích se soutěží?
Kategorie jsou tři. Soutěží se v battlu, kde se utkají dva proti sobě v určitém časovém limitu a předávají si míč. Poté je sickj three, což je kombinace tří nejtěžších triků po sobě a následuje routine, což je zhruba tří až čtyřminutové vystoupení každého soutěžícího.

A jaká je tvá nejoblíbenější disciplína?
Mě asi nejvíce sedí routine.

Existují třeba i nějaká mistrovství Evropy či světa?
To je vlastně to Red Bull street style, což je kvalifikace, ze které vždy jen ten nejlepší postoupí do světového finále, které bylo před dvěma lety v brazilském Sao Paulu a letos v Kapském Městě v Jihoafrické republice.

Čeho bys chtěl ve street fotbale dosáhnout?
Dostat se do světového finále a příští rok se probojovat na mistrovství světa, které se bude konat v Praze.

A co pro to děláš?
Trénuji tak hodinu a půl až dvě hodiny denně. Snažím se zlepšovat, aby v mém vystoupení byla vidět profesionalita a nepadal mi míč. Pokud trénuješ jednou nebo dvakrát za týden, tak ti to vůbec nic nedá.

DAVID KLEIN