Jako hlavní sudí dozíral trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba na exhibiční utkání starých pánů.

Po rolích hráče a trenéra si tak přerovský rodák vyzkoušel i úděl rozhodčího.

„Pokud bych měl na starost podobně slušná družstva jako dnes, tak bych se toho nebál," přemítal Vrba o kariéře na jiné frontě.

Když ale přihlížel gólovým hodům obou zkušených jedenáctek, možná trochu zalitoval, že se spokojil se svěřenou píšťalkou.

„Je pravda, že už jsem se dlouho nezapojil do nějaké hry. Při dnešním tempu jsem to asi i mohl zkusit," usmíval se kouč, který dovedl plzeňskou Viktorii ke dvěma ligovým titulům a ke dvěma účastem v Lize mistrů.

Změnit soutěže i způsob myšlení

Poznávací půlrok u národního výběru už má Pavel Vrba za sebou a nyní se může naplno pustit do proměny českého fotbalu.

„Cesta je to samozřejmě dlouhodobá. Chceme změnit jak soutěže, tak způsob myšlení, vytvořit národní akademie. Inspiraci máme například v Belgii nebo Švýcarsku," nastínil, jakým směrem se hodlá ubírat.

Taky si už stačil zvyknout na specifika, jež s sebou jeho současná práce přináší.

„V klubu řešíte věci s hráči okamžitě, v reprezentaci se třeba dva měsíce nevidíte, a tak na ně samozřejmě nemáte takový vliv," přiblížil.

Na mistry světa tipoval Španěly

A přestože už nemusí trávit dlouhé hodiny na stadionu, neznamená to, že by se mezi reprezentačními srazy nudil.

„Jen je to teď spíš o sledování, o ježdění, o tom, že jste na svazu a řešíte i mládežnické výběry. Máme navíc určitá pravidla, která chceme nastavit, takže těch úkolů není málo," shrnul Vrba.

Pochopitelně ani on si nemůže nechat ujít probíhající světový šampionát v Brazílii.

„Na vítězství jsem tipoval Španělsko a to mi nevyšlo. Ale jako další mančafty jsem měl napsané Německo a Brazílii a ti jsou mezi posledními čtyřmi, takže uvidíme," prozradil na závěr své favority.

AUTOR: Tomáš Stoklásek