Pod vedením nového lodivoda Zdeňka Nováka a jeho asistenta Stanislava Novotného začala letní příprava 9. července. Do ní bylo pozváno na třicet kmenových hráčů, tedy i ti, co byli na hostování ve vyšších, či nižších soutěžích v minulém ročníku.

V pronajatém areálu Spartaku využíval kádr hráčů umělou trávu, ovál, na travnatou plochu se dostal zejména v herní části přípravy, tedy ke dvěma přátelským utkáním se Spartakem VTJ Lipník – 5:3 (branky: Hýbner, Kašpárek, Novotný, Smékal, Hrabal) a s divizní Viktorií Otrokovice – 2:3 (Smékal, Koutný). Venku v prvním utkání přípravy prohrál 1. FC v Horní Moštěnici 1:2 (Smékal), potom porazil Brodek 5:0 (Koutný 2, Střelec, Bernard, Smékal), v Bystřici utrpěl debakl 1:6 (Hrabal) a v Chropyni 2:8 (Smékal 2).

„Trénovali jsme pětkrát týdně, součástí byly i přípravné zápasy, ve kterých se mělo ukázat, jak na tom družstvo a samotní hráči jsou,“ hodnotí přípravu trenér Novák a doplňuje:

“Z tohoto pohledu mám poněkud rozporuplné pocity. Především v zápasech se soupeři z nižších soutěží naši hráči nepředváděli odpovídající výkony.

Druhý poločas s Bytřicí byl katastrofa

Naopak velmi dobré bylo utkání s Viktorií Otrokovice, i když jsme jej nakonec prohráli. Také první poločas zápasu s Bystřicí pod Hostýnem měl svoji kvalitu, dokonce jsme o půli vedli 1:0, opakem pak byl poločas druhý, který nelze jinak nazvat, než katastrofou. Mimochodem tři branky obdržené v posledních pěti minutách také o něčem svědčí.

Co se týče přístupu hráčů k tréninkům, tam mám také určité výhrady. Sice osmdesát procent týmu trénovalo poctivě, ale byli i hráči, kteří se tréninku zúčastnili minimálně nebo se do přípravy nezapojili vůbec. Bohužel některým se nevyhnula i zranění, ale pevně věřím, že do prvního mistrovského utkání budou všichni v pořádku a dobře připraveni do nadcházející sezony.“

V kádru se objeví nové tváře

V kádru pro tuto sezonu bychom měli vidět nové tváře, z hostování se vrátili Jelen, Střelec, Řehák, Kučera, Bělík a z divizního Hulína Koutný, který by i přes své mládí měl být tahounem. Jediným hráčem, který opustil klub, je Jemelka, přestupující do Želatovic.

Jelikož přestupní termín pro hostování má uzávěrku až 6. října, je možné, že k některým dalším posunům může dojít směrem dovnitř nebo i ven z týmu. Znovu je tady nutné připomenout, že vedení klubu, pokud by samozřejmě nepřišel významný sponzor, který by měl zájem zvednout úroveň přerovské kopané, není nakloněno cestě nákupu hráčů, protože kmenová základna je dostatečně široká.

Důležité je rovněž najít rovnováhu mezi příjmy z hostování či přestupů hráčů mužů a na straně druhé využití takto získaných prostředků pro zvednutí úrovně mužského fotbalu. Nemalou roli zde hraje snaha nejít v hospodaření do červených čísel.

Stejně jako v minulém ročníku zahajuje 1. FC Přerov svou anabázi v přeboru s městským rivalem Kozlovicemi. Podle rozlosování se mělo hrát v Kozlovicích, ale jejich hřiště prochází renovací, kluby se tedy dohodly, že výkop tohoto zápasu bude v sobotu 8. srpna v 16.30 hodin na hřišti Spartaku Přerov. Derby má osobitý náboj, očekává se velmi slušná návštěva.

Mládež si vedla střídavě

Polovinu letní přípravy mají za sebou i dorostenci. Po soustředění na Rusavě odehráli doma přípravné utkání s ligovými Šardicemi s výsledkem 1:4 (0:0), jedinou branku dal Machač. Mladší dorostenci nad stejným soupeřem zvítězili 3:2 (1:1), dvě góly vsítil Zaoral a jeden přidal Růžička. V Kroměříži starší prohráli 0:6 a mladší 2:4 (oba Přikryl). Poslední přípravou pro oba týmy budou sobotní souboje ve Zlíně s Tescomou.

Starší žákovské áčko absolvovalo dvě přípravná utkání. S 1. HFK Olomouc prohrálo 0:4 (0:1) a s Tescomou Zlín 0:5 (0:0). Áčko mladších žáků v přípravě vyhrálo v Holešově 7:0 (2:0), branky: Horák 3, Perutka, Chuda, Grečmal, Rybka. Oba týmy si v další přípravě pozvaly Kroměříž (sobota 9.30 a 11 hodin). Naopak obě rezervy odjedou v neděli k soubojům do Kroměříže.

Přípravu zahájily i ženy 1. FC Přerov. Soustředění v tomto týdnu zakončí doma nedělním přátelským utkáním s Holešovskými holkami ve 14 hodin.