„Není to poprvé, kdy se snažíme podpořit oddíly působící v našich mládežnických soutěžích. Snažíme se jim pomáhat finančně i materiálně. Tentokrát jsme nakoupili tréninkové pomůcky, které se používají ve špičkových oddílech, jakým je například Sigma Olomouc. Třešničkou na dortu je pak skutečnost, že právě hráči a trenéři prvoligového klubu se našeho projektu aktivně účastní," vysvětluje Miroslav Koutek, předseda KFS Olomouc.

Mládeži patří budoucnost

Olomoucký krajský fotbalový svaz podporuje rozvoj mládeže dlouhodobě, tentokrát na to však jeho představitelé šli od lesa.

K úzké spolupráci přizvali olomouckou Sigmu, tedy klub, jenž má na území celé republiky, co se týká výchovy mládeže, visačku té nejvyšší kvality.

„Držíme se starého dobrého hesla, že budoucnost je v mládeži. Proto se snažíme právě mládež maximálně podporovat. Navíc by bylo hříchem nevyužít potenciálu mládežnické líhně Sigmy, která nemá v republice obdoby. Vždyť se jedná o klub, který se může pyšnit mnohonásobně opakovanými zisky mistrovských titulů ve všech kategoriích," říká dále Miroslav Koutek, jenž si pochvaluje i velkou vstřícnost.

„Přesvědčit vedení Sigmy nebylo obtížné, protože náš KFS Olomouc s prvoligovým klubem spolupracuje dlouhodobě. Větší problém byl sladit vše termínově. Musím však říci, že Sigma byla velice vstřícná a ochotná."

Slova krajského předsedy potvrzuje i Martin Kotůlek, jenž je takzvaným šéftrenérem celého projektu.

„Domluvili jsme se prakticky okamžitě. Během čtrnácti dnů jsme natočili ukázkové DVD a hned týden na to už jsme tady v Kozlovicích. Kvalita disku je výborná, doufám, že to všem trenérům, kteří ho budou používat, pomůže," věří ve smysluplnost projektu vicemistr Evropy z roku 1996. Velkou spokojenost s průběhem celého odpoledne neskrýval ani Milan Možíš, předseda OFS Přerov.

„Podobných akcí by mělo být co nejvíce. Díky KFS Olomouc se chceme a můžeme ubírat cestou podpory a výchovy mládeže. S prací OFS celý projekt úzce souvisí, jak jinak podchytit mládežnické trenéry na té nejnižší úrovni a pomoci jim zvýšit kvalifikaci," uvedl šéf přerovského OFS a dodal: „Jako Přerov jsme byli vybráni první a byl bych rád, kdyby i v dalších okresech vše proběhlo za takového zájmu a v takové atmosféře jako v Kozlovicích.

Uvažovali jsme i o jiných možnostech, ale nakonec jsme zvolili Kozlovice, protože místní areál disponuje vším, co je k podobné akci potřeba."

Prcci byli nadšení

Do Kozlovic dorazili asistent trenéra SK Sigma Martin Kotůlek, trenér brankářů Tomáš Lovásik, fyzioterapeut Jiří Herbert Procházka a hráči áčka Martin Doležal, Václav Tomeček a Petr Vavřík.

Více než hodinu a půl všichni na kozlovickém stadionu trénovali s mladými fotbalisty, ze kterých přímo čišelo nadšení a zápal, přičemž Martin Kotůlek přítomným trenérům mládeže z přerovského okresu komentoval jednotlivá cvičení.

„Velice příjemně jsem byl překvapen jak trenérskou, tak i diváckou účastí. Doufám, že je naše cviky budou inspirovat v jejich činnosti," usmíval se Kotůlek a pochválil malé „Kozlíky".

„Byli hodně šikovní. Snad s výjimkou žebříku jim šlo všechno. Pohybově jsou opravdu nadaní a se všemi novinkami se hodně rychle sžili."

Odměnou malým fotbalistům bylo závěrem hodinu a půl trvající jednotky bago, do kterého se aktivně zapojili všichni přítomní sigmáci.

Ti pak nehleděli ani na zdržení při autogramiádě, na které se rozdávaly plakáty a hráčské kartičky šestice přímých účastníků prvního dílu výchovného projektu.

Další díly projektu KFS Olomouc, na které jsou samozřejmě zváni všichni mládežničtí trenéři všech úrovní společně s rodiči malých fotbalistů, by se měly konat pod záštitou místních OFS v následujících termínech: Olomouc, areál FK Nové Sady – úterý 2. 10. 2012), Prostějov, areál SCM – čtvrtek 4. 10. 2012). Místa konání v Šumperku a Jeseníku jsou zatím v jednání, předběžně jsou dohodnuty čtvrtky 11. a 18. 10. 2012. (spo)