Dění v hokeji po nepovedené baráži o extraligu a odchodech velké části kádru nedělalo fanouškům radost. To byla velká šance pro fotbal u řeky Bečvy. FK Přerovské strojírny tak po 9. místě v MSFL v roce 1995 realizoval fúzi s druholigovým FK Alfa Slušovice.

„Podle našich předběžných úvah to znamená, že musíme navýšit rozpočet zhruba o šedesát procent. Nemusí být tajemstvím, že budeme potřebovat k činnosti částku ve výši dvanáct až třináct milionů korun, ve které jsou již obsaženy úpravy na stadionu, posílení družstva, mzdy a také zabezpečení mládeže,“ nechal se tehdy slyšet sportovní ředitel FK PS Přerov Miroslav Levinský.

Generálním sponzorem, který zajistil velkou část zmíněné částky, v té době byly Přerovské strojírny. Pod jejich hlavičkou pak měli Přerované v roce 1996 vyběhnout k prvnímu druholigovému utkání. A očekával se velký zájem.

DVOUTISÍCOVÉ NÁVŠTĚVY

„Byl bych velmi rád, kdyby se na přerovském fotbalovém stadionu prezentovala návštěvnost, jaká byla v průběhu hokejové ligy, protože čtyři tisíce diváků dovede vytvořit patřičnou kulisu a ta je nezbytnou součástí kvalitního výkonu mužstva,“ řekl Novému Přerovsku Miroslav Levinský.

Nebyly to sice čtyři tisícovky fanoušků, na úvodní domácí duel s Baníkem Havířov ale na stadion zamířilo přibližně 2000 diváků.

„Připravili jsme pro ně kulturnější prostředí. Tribuna dostala nový kabát, nově jsou natřeny i ochozy pro diváky. Už v průběhu minulé sezony jsme zbudovali bufet na tribuně,“ uvedl Levinský

Přerov bojoval ve 2. lize.Zdroj: Archiv Nového Přerovska

Tým složený prakticky napůl z hráčů Přerova a Slušovic vedl exslušovický kouč Dan Matuška, asistentem mu byl přerovský Milan Gajdůšek.

A velká premiéra v sobotu 17. srpna 1996 byla triumfální. „Strojírny“ přejely Havířov 5:1 díky dvěma gólům šutéra Martina Chorého a dalším brankám Miroslava Březíka, Kamila Nečase a Milana Holíka. Havířovu nepomohl ani pozdní příjezd kvůli poruše autobusu. Ten mohl rozhodit i domácí.

„Byli jsme nachystaní a trošku nás to vyvedlo z míry,“ hodnotil tehdy trenér Dan Matuška. „Výsledek byl pro Havířov ještě milostivý. Diváci se měli na co dívat,“ byl kouč spokojen.

Spokojeni byli i přerovští fanoušci a nová fotbalová vlna s pěknými návštěvami na přerovském stadionu se s týmem táhla celý podzim, po kterém (polovičnímu) nováčkovi patřilo pěkné šesté místo tabulky. Na čtvrté Blšany přitom „Strojírny“ ztrácely jediný bod.

A právě „bramborovou“ pozici nakonec přerovští borci i díky zájmu diváků o druholigový fotbal na jaře 1997 slavili. Toto umístění se dá s klidem považovat za nejlepší v historii fotbalu v Přerově.

DRUHÁ SEZONA S NOVÝM SPONZOREM

Následující ročník 1997/1998 už tak úspěšný nebyl. Optimismus však přerovskému fotbalu do žil před startem jara nalila nová podpora velkého partnera z Horní Moštěnice. Klub se tak přejmenoval na FK Hanácká Kyselka Přerov.

„Přesná výše částky je závislá na výkonech hráčů v další části soutěže a podmínkou jejího čerpání v naznačené výši je umístění v závěrečné tabulce na šestém místě,“ prozradil Novému Přerovsku sportovní ředitel Levinský.

Ani zimní posily ale nevytáhly Přerov na vyšší než 11. místo, které bylo po předešlé sezoně spíše zklamáním. Mohly za to jak odchody důležitých hráčů Vajdy, Holíka, Chorého, Vorla či Nečase, tak i užší kádr. „Chyběly hlavně tvořivé typy hráčů, jako byl Holík,“ napsalo Nové Přerovsko.

„O tvrdosti dnešních podmínek se přesvědčil i trenér Matuška, který se po palácové revoluci poroučel,“ nechybělo v hodnocení sezony.

Přerov bojoval ve 2. lize.Zdroj: Archiv Nového Přerovska

MARNÝ BOJ O ZÁCHRANU

Pod vedením nového kouče Josefa Kolečka pak Přerov vstoupil do své doposud poslední sezony v druhé nejvyšší soutěži. Cílem týmu sice bylo stejně jako o rok dříve šesté místo, výkony na hřišti však podobným ambicím neodpovídaly.

Klub před ročníkem opět měnil název na Hanácký fotbalový klub Přerov. Přízeň obletovaného partnera Hanácké kyselky si sice zachoval, už podle změny jména však nejspíš ne v takové míře. Také návštěvy na stadionu v Sokolské ulici měly sestupnou tendenci. Ke dvěma tisícům se blížily pouze při atraktivním souboji s pražskými Bohemians (1800).

Podzim ještě Přerované zvládli solidně na osmém místě tabulky, na jaře 1999 ale následoval postupný propad blíže a blíže k sestupovým vodám.

Dvě kola před koncem byli Hanáci třetím nejhorším týmem tabulky a museli zvládnout domácí zápas s Chrudimí. Existenční duel před pouhou dvoustovkou diváků ovládli hosté poměrem 2:1, v posledním kole pak Přerov padl v Praze s Bohemians, kteří slavili návrat do 1. ligy.

„Všichni hráči vyběhli na trávník s nazeleno obarvenými vlasy a s touhou nasázet soupeři co nejvíce branek,“ vzpomíná na utkání klubový web Bohemians.cz. „Po utkání zaplavili fanoušci Bohemians hrací plochu a spolu s hráči a realizačním týmem mohutně slavili návrat mezi elitu,“ píšou Klokani.

HFK na jaře získal jen sedm bodů a duel v Ďolíčku zůstává dodnes posledním vystoupením Přerova ve 2. lize. V následujícím ročníku se klub musel po podzimu odhlásit i z Moravskoslezské fotbalové ligy a HFK Přerov tak v roce 2000 zaniká sloučením s FKM Přerov do nově vzniklého klubu mládeže.

Přerov bojoval ve 2. lize.Zdroj: Archiv Nového Přerovska

2. LIGA V PŘEROVĚ:

1996/1997: 30 zápasů, 12 výher, 8 remíz, 10 proher, 44 bodů, 4. místo

1997/1998: 28 zápasů, 9 výher, 6 remíz, 13 proher, 33 bodů, 11. místo

1998/1999: 30 zápasů, 7 výher, 5 remíz, 18 proher, 26 bodů, 15. místo, sestup