Můžete čtenářům Deníku vysvětlit Vaši účast na pátečním tréninku v Čekyni?

O návštěvu mě požádal manžel mé neteře, který tady za klub hraje, navíc jeho stýc je zde funkcionářem, takže jsme se zkrátka domluvili.

Čekyně po postupu do 1.B třídy hrála ještě loni okresní přebor. Tuto soutěž proslavil úspěšný stejnojmenný seriál a poté ještě celovečerní film, ve kterém ztvárnil jednu z klíčových rolí trenéra Pepíka Hnátka herec Miroslav Krobot, velký fanoušek Sigmy Olomouc.

Trenér Vrba mi vstupuje do otázky… Já vím, on myslím pochází ze Šumperka.

Měl jste možnost sledovat tento seriál či film?

Musím říct, že to byl ve své době, když jsem trénoval v Plzni nejvíce sledovaný film v autobuse při našich venkovních zápasech, takže ho znám velmi dobře!

Nechtěl byste se po ukončení, doufám, že úspěšné profesionální trenérské kariéry, stát také takovým Pepíkem Hnátkem?

(Zasmál se) Tak nevím co bude v tomto časovém horizontu, ale spíše jako Pepíkem Hnátkem by mě nejspíš bavila a uspokojovala práce s mládeží, protože v tomhle ohledu zaostáváme a jsme mládeži hodně dlužni.

Máte čas sledovat jak si vedou ve svých soutěžích fotbalové týmy z přerovského regionu?

Shodou okolností jsem byl hned na prvním kole divize v Kozlovicích, které prohrály s Přerovem, takže určitě si ten čas najdu. Vím, že Viktorka Přerov je na tom velmi dobře a že i Kozlovicím se jako nováčkovi celkem dobře daří.

V sobotu se koná na přerovském Výstavišti Gulášfest pod Vaší záštitou. Tak se chci zeptat, zda-li si zvládnete uvařit zmiňovaný guláš či něco jiného nebo to necháváte výhradně na manželce?

Tak určitě to nechávám většinou na manželce, i když nějakou jednoduchou minutku bych zvládnul. Jinak na výše zmiňované akci se zúčastním na pozvání klubu 1.FC Viktorie Přerov a budu přítomen pouze ráno na podpisové akci, protože poté mě bohužel čekají další povinnosti.

V čem jste viděl pozitiva při první kvalifikační výhře nad Holandskem na rozdíl od přípravných zápasů?

Tak ten největší rozdíl byl v tom, že jsme vyhráli a získali tři body (zasmál se). Jinak ale je obecně velký rozdíl v přípravných a soutěžních zápasech. Jednak sami fotbalisté k tomu přistupují jinak a jako trenér musíte vyzkoušet širší kádr hráčů, takže je to odlišné od soutěžních utkání. Ta cesta ovšem je ještě dlouhá a složitá a uvidíme, jak se kvalifikace bude dál vyvíjet.

S čím byste byl spokojen v nejbližších dvou zápasech v Turecku a Kazachstánu?

Tak já jsem říkal, že bych byl pro ten začátek spokojen se sedmi body, ale po výhře nad Holandskem bych byl samozřejmě rád za více bodů.

Jaký je Váš nejbližší program co by reprezentačního trenéra?

Tak já mám spoustu povinností spojených se svou funkcí, jako jsou např. různé semináře, ale samozřejmě hlavně sleduji naši ligovou soutěž, hlavně kluby jako jsou Sparta, Plzeň, Liberec, Teplice, Mladou Boleslav a Jablonec, ale šikovní hráči jsou i v jiných klubech, jako např. Slovácko a jiné. Zahraniční ligy sleduji díky dnešní technice hlavně v televizi, takže už tak necestuji tak jako zjara, když jsem ve funkci začínal. Navíc dopředu nikdy nevíte, kdy který hráč v tom či onom zápase nastoupí, protože situace hráčů v zahraničních ligách není taková, jako bývala v minulosti.

Tlak médií a veřejnosti je určitě nesrovnatelný s tím, když jste dělal klubového trenéra. Už jste si na to zvyknul a jak se s tím vyrovnáváte?

Tlak byl velký už když jsem byl v Plzni, ale tam jsme si to nějakým způsobem dokázali chránit, což na reprezentační úrovni není dost možné. Já se snažím v průběhu reprezentačního srazu media moc nesledovat a věnuji se pouze přípravě na ten nadcházející zápas a když, tak se k tomu vrátím až zpětně po zápase.

AUTOR: JAN POŘÍZEK