Když do klubu na konci minulé sezony přicházel, ještě netušil, jakým komplikacím ohledně hrací plochy pro domácí zápasy bude čelit. Stadion v Sokolské ulici je totiž předmětem dlouholetých sporů, které neustávají a nadále škodí přerovskému fotbalu. „Nic podobného jsem jinde nezažil," kroutí hlavou dvaapadesátiletý stratég.

Na domácím hřišti se vašemu týmu příliš nedaří. Několikrát jste si stěžoval, že vlastně na domácím pažitu ani nehrajete. Můžete situaci popsat?

Do Přerova jsem šel s tím, že je tady možnost využití velkého stadionu, další tréninkové plochy vedle stadionu, umělé trávy a potažmo ještě stadionu Viktorky v Alšově ulici. Bylo pro mě ale s podivem, že jsme netrénovali na hlavním hřišti. Pak jsem se dozvěděl, že stadion je v majetku Spartaku Přerov. Což je jiný subjekt a fotbalisté jsou tady prakticky v nájmu. To znamená, že nemáme žádné své zázemí, jsme závislí na libovůli Spartaku, jestli nám pustí elektřinu, jestli nám pustí teplou vodu, jestli nás pustí na hřiště. Už to byl pro mě zvláštní signál. Ptal jsem se, jaké jsou tady další oddíly Spartaku, bylo mi řečeno, že prakticky žádné.

Takže jste vlastně nikdy netrénovali na domácím hřišti?

Na hlavní hřiště jsme se v této sezoně dostali v rámci tréninku dvakrát. Pak tu samozřejmě hráváme domácí zápasy. S tím problém není.

Jde tedy o to, že spousta hráčů pořádně hlavní hřiště nezná?

Já to beru z pohledu hráče. Hráč si musí na domácí hřiště zvyknout, mít ho v krvi. To my nemáme. Nevím, kde je zakopaný pes. Neznám to z opačné strany. Je mi ale divné, že nějaký subjekt má stadion, dostane do nájmu hrací plochu, nemá tady však žádného sportovce, který by tady sportoval. Stadion tady ale pronajímá dalším subjektům. Nevím, jaké jsou platby za nájem, nechci nikomu křivdit. Myslím si ale, že toto je také věcí města. To by mělo vlastnit stadion a určit, kdo na něm bude trénovat a využívat jej.

Není to také o špatné komunikaci se správcem stadionu Jiřím Ráčkem?

Vidím to z toho pohledu, že tady trénujeme, je tady nějaký správce, který je absolutně nekomunikativní. Řekne nám jen, co nesmíme. Aby nám vyšel v nějakých věcech vstříc, to absolutně neexistuje. Prý si na nás chodí jen stěžovat. Pro mě je ten člověk absolutně nečitelný.

Můžete být konkrétní? V čem vám správce nevychází vstříc?

Ptal jsem se ho například, jestli si kluci můžou jít na hřiště aspoň vyklusat. Správce jen ukázal na ceduli se zákazem vstupu na travnatou plochu. Řekl jsem, že půjdeme klidně bosky. Prý ne, že je to tam jasně napsané. Nebo jsme si při focení nesměli půjčit lavičku od náhradníků. Lavičku, kterou přeneseme a vrátíme zpátky. Já nechci nikoho osočovat. Pro mě je to už nestravitelné. Nevím, o co správci jde. Jestli si léčí nějaké své komplexy nebo si posiluje své ego tím, jakým způsobem s námi jedná. Nevím, co si o tom mám myslet. A to nemluvím o podmínkách, jaké panují v zázemí stadionu.

Můžete čtenářům tyto podmínky přiblížit?

Už to, v jakých podmínkách se hráči i trenéři převlékají. Jsou tam opravdu bojové podmínky, někdy si připadáte jako ve sklepě. Když jsme během diskutovaného zápasu v Kozlovicích trpěli několika infekčními onemocněními, mohlo to být klidně i kvůli podmínkám v kabině. Osm hráčů bylo nemocných, když počítám i dorostence.

Zdá se, že jde o dlouhodobý spor, který přerovskému fotbalu příliš neprospívá…

Jedná se mi o hráče. Vidím na nich, že jsou z toho nešťastní. Pak se nám nedaří, diváci pískají, já se jim nedivím. Měli by si ale uvědomit, že skutečně nikdy vlastně nehrajeme doma. Kdo nikdy nehrál fotbal, ten to asi nepochopí. Kdo ano, tak sám ví, o čem je vnímání hřiště. Prostorové vnímání je úplně jiné někde, kde je kolem zábradlí, a tam, kde je kolem atletická dráha.

KAUZA STADION V SOKOLSKÉ ULICI

Tribuna stadionu v Sokolské uliciZdroj: DENÍK/Jan Pořízek

– Rozepře mezi představiteli 1. FC Viktorie Přerov 
a TJ Spartak Přerov se táhnou několik let.
– TJ Spartak Přerov v čele s Olegem Plškem je majitelem veškerých staveb ve sportovním areálu v Sokolské ulici, vlastní i některé pozemky. Zbylou většinu pozemků má od roku 2003 v bezplatné výpůjční smlouvě od města na 20 let.
– Fotbalový klub je na stadionu v Sokolské ulici již několik let v pronájmu a jedná s městem o řešení.
– Šatny a veškeré zázemí v budovách stadionu postupně chátrají a jsou v nedůstojném sta­vu.
– Koncem června 2014 přišlo do 1. FC Viktorie Přerov nové vedení, ale situace se nezlepšila, spíše naopak.
V květnu 2014 získal jednu osminu pozemků soukromý subjekt. Tato osmina byla dalším spouštěčem napětí. V září 2014 dokonce nebyla záměrně posečena a 1. FC Viktorie nemohl na hřišti odehrát soutěžní utkání.
– Na začátku sezony 2016/2017 se mezi představiteli 1. FC Viktorie Přerov začalo vážně hovořit o vypovězení smlouvy a stěhování jinam. Nakonec pokračují nekonečná jednání mezi městem a Spartakem Přerov o směně pozemků, která by umožnila fotbalovému klubu plnohodnotně fungovat.