„Forreste, běž." Je to už pár let, co fanoušci Baníku těmito slovy vybízeli ke sprintu a zteči branky soupeře fotbalového rychlíka Libora Žůrka. Připomněli si to až v závěru minulého roku, kdy se miláček ochozů na Bazalech opět objevil v dresu ostravského klubu, tentokrát ale „jen" v duelu starých gard proti Vítkovicím.

„Párkrát tam na mě zakřičeli, ať se rozběhnu, tak jsem to zkusil," uvedl s úsměvem Žůrek. Dnes už sedmatřicetiletý forvard hloučku skandujících příznivců, i ostatním, kteří třináctý souboj někdejších rivalů navštívili, přání splnil a navíc se odvděčil dvěma góly. „Byl to příjemný návrat. A hlavně je neuvěřitelné, kolik lidí přišlo, navzdory nepříjemnému mrazu," dodal útočník, jemuž se dařilo také ve Zlíně nebo v nižších soutěžích v Rakousku.

Hned v prvním derby jste zaznamenal dva góly a asistenci na třetí branku Václava Daňka, takže jste spokojený?

Spokojený jsem hlavně s tím, že jsme vyhráli. A jsem také rád, že jsem dostal pozvánku, i když jsem ji čekal už o rok dřív. Myslím si, že se hrálo v dobrém tempu, možná i kvůli té zimě (smích). A pokud jde o tu nahrávku, tak tu jsem dal z úcty k Vencovi. Chtěl jsem, aby dal tři góly. Pro Baník toho udělal hodně, je to elitní kanonýr, legenda, jsem rád, že to proměnil. Bylo by divné, kdyby dal dva góly a já hned v prvním derby hattrick.

V prvním poločase, když jste odešel ze hřiště, doslova jste lapal po dechu. Fyzička už asi není, jako bývala, že?

Když člověk chvíli netrénuje, tak je to vidět. Zvlášť po svátcích, byť já se udržuju, hraju divizi a v sezoně trénuju dvakrát týdně, takže ještě necítím, že bych patřil do starého železa. Když z toho ale vyskočíte, kondici to poznamená. Ale do zápasu jsem šel svědomitě. Bylo třeba vyběhat cukroví a salát. (pousměje se)

Při svém druhém gólu jste předvedl akci, jak si vás fanoušci pamatují z ligových trávníků. S míčem jste v rychlosti obešel obránce a skóroval. Viděl jste to podobně?

Jo, to jsem se také divil, že jsem to takhle zvládl. Lidi křičeli, ať zasprintuju, tak jsem to zkusil a vyšlo to. Řekl jsem si, že buď skončím za bránou, nebo dám gól. Naštěstí platila druhá možnost.

Libor ŽůrekZdroj: DENÍKDres Baníku jste oblékl po delším čase, vyrojily se vám vzpomínky na léta strávená v Ostravě?

Samozřejmě, na Baník mám skvělé vzpomínky a nedám na něj dopustit. Srdce mám baníkovské a s tím souvisí i vztah k lidem tady. Hlavně oni se mi vybaví, a vše se potvrdilo i v derby, protože je neuvěřitelné, kolik jich přišlo. Zvlášť v takovém mrazu, za to jim děkuju. Jak říkám, na Baník mám jen krásné vzpomínky.

Především asi na mistrovskou sezonu 2003/2004…

To ano, ale jde o celé mé působení tady, protože v Baníku jsem zažil své nejlepší roky. Vyhráli jsme ligu, byli ve finále poháru, který jsme za rok také ovládli. Byly sice ročníky, které se nevyvedly, ale převažují ty, v nichž jsme měli úspěchy. Byly tady dobré časy. Tím spíše mě mrzí, že nyní je Baník ve druhé lize. Doufám, že se ale mezi českou elitu vrátí, i když to bude těžké.

Sám o tom víte své, že?

Přesně tak. Druhou ligu jsem hrál se Zlínem. Soutěž je o bojovnosti a nasazení. Navíc ani los není pro Baník na jaře jednoduchý. Budějovice, Opava, Olomouc a některé další kvalitní soupeře má venku, kde se mu na podzim moc nedařilo, ale teď se s tím bude muset vypořádat. Přitom hlavně body ze hřišť soupeřů jsou extrémně důležité, pokud máte ambici postoupit.

Jak toho ale docílit?

Na to není recept. Prostě to nějak musíte ukopat, třeba jen jedna nula. Je nutné si uvědomit, že ostatní se zejména na Baník a Sigmu připravují a nahecují. Chtějí se vytáhnout, ukázat a třeba si říct o angažmá. O to to mají favorité potom těžší.

Bývalí prvoligoví hráči – Libor Žůrek (vlevo) a Miroslav Matušovič.Zdroj: DENÍK/Jan PořízekJak jste řekl, hrajete stále divizi v Kozlovicích. Čemu se ale věnujete v civilním životě?

V Kozlovicích jsem asi rok a půl, a už nějak tuším, že to tam dokopu. Uvidíme, jak bude sloužit zdraví. Za divizi jsem ale rád, protože ji hrají někteří dobří kluci, kteří by měli i na druhou ligu. Mně to ale stačí. Mezitím jsem byl navíc také v Rakousku. Pokud jde o povolání, tak už asi tři roky dělám finančního poradce, to je teď má hlavní práce.