Muži předčili očekávání

Dařilo se nově vzniklým mužům, starším žákům i přípravkám. Ostatní týmy sice zůstaly za svým očekáváním, ale mnohdy to mělo i své opodstatněné důvody. Ale popořadě.

Muži byli opravdu příjemným překvapením. Po podzimní části se sice ještě našla spousta kritiků, kteří jejich výkony a mnohdy i oprávněně kritizovali, ale jarní část sezóny ukázala skutečnou sílu tohoto mužstva. „Přáním je skončit do pátého místa,“ svěřil se před sezónou vedoucí mužstva a zároveň sekretář Viktorky p. Miloš Béreš.

Tým, hrající pod vedením trenéra Hudečka, nakonec toto přání vyslyšel a v jarní sezóně svou čtvrtou pozici z podzimu ještě vylepšil. Vyšplhal se na druhé místo tabulky. Tým, který byl na jaře hodně doplňován dorostenci z vlastní líhně, sezónu zakončil s 53 body a zůstal tak pouhých šest bodů za postupujícím Sokolem Lazníky. Dalším úspěchem mužstva bylo i to, že útočník Viktorky, Martin Fáber, se stal s 20 brankami nejlepším střelcem soutěže. „Nezbývá, než hráčům poděkovat za celou sezónu a přát si, aby ta příští byla stejně úspěšná ne-li lepší,“ zhodnotil účinkování týmu v obnovené premiéře vedoucí mužstva p. Béreš a zajisté se k němu názorem přikloní i další.

Dorost byl jen svým stínem

V krajském přeboru dorostenců měla Viktorka dvě želízka v ohni. Bohužel ani jeden z týmů, jak starších, tak mladších dorostenců nesplnil očekávání klubu. Podle slov trenérů starších dorostenců p. Hrabala a Dubravského bylo cílem skončit v horních patrech tabulky, ale už první zápasy ukázaly, že to bude velice těžké. Tři těžcí soupeři na úvod sezóny a cíle týmu se musely začít rapidně měnit. Nakonec z toho byl boj o záchranu, kde kluci v těžkých chvílích dokázali, že umějí zabrat a že do této soutěže Viktorka patří. Nutno podotknout, že to občas neměli jednoduché, protože museli na jaře pomáhat i zdravotně decimovanému týmu mužů, za což jim patří dík. Nejinak tomu bylo i u jejich mladších kolegů, kteří měli stejné cíle, ale jejich snažení bylo utlumeno pomocí v řadách starších dorostenců.

„Byla to naše povinnost, příští rok budeme starší my a třeba to budeme taky potřebovat,“ prohlásil o střídavých startech svých svěřenců za starší dorost, trenér toho mladšího p. Svoboda. Kouč zároveň litoval zmařeného úsilí ze začátku sezóny, který vyšel na výbornou. Pokud budou kluci takto bojovat i příští rok, nemusíme se o dorosteneckou soutěž obávat a umístění do pátého místa nemusí být jen snem trenérů.

Starší žáci a přípravka 2000 na výbornou

Největšího úspěchu dosáhli v uplynulé sezóně starší žáci pod vedením trenérů Bouchalíka, Hermana a Pospíšila. Potvrdili svůj výborný podzim a i přes malinká zaskřípání ke konci soutěže, dotáhli své vítězné tažení krajským přeborem až do úspěšného konce.

„Chtěli jsme skončit na bedně, ale tajně jsem doufal, že by to mohlo vyjít,“ svěřil se svými pocity hlavní trenér p. Bouchalík, „Byla to dobře odvedená práce,“ dodal jeho kolega Herman.

Nezbývá než klukům a trenérům poděkovat za výbornou reprezentaci Viktorky a popřát jim do nové sezóny, už v dresech mladšího dorostu, kam většina kluků přechází, hodně štěstí. Na opačném pólu tabulky, i když ne až na jeho dně, skončili mladší žáci. Kluci se nedokázali v průběhu sezóny vyrovnat s přechodem na velké hřiště, a proto lze doufat, že při reorganizaci soutěží a s návratem na menší hřiště, to bude v příštím ročníku lepší. Bohužel někteří kluci vč. trenéra Pavlíčka odchází do starších žáků a vzhledem ke krizi v ročníku 1999 jich do týmu moc nepřibude. Proto je potřeba novým trenérům a všem klukům věřit, že se v nové sezóně vrátí na místa, která by jim slušela mnohem víc, než to letošní.

Starší přípravka Viktorky byla v uplynulém ročníku další výkladní skříní klubu. Ročník 1999 se sice po celý rok potýkal s nedostatkem hráčů, a proto zde po většinu sezony hráli kluci z ročníku 2001, ale i tak nakonec tým pod vedením trenérů Vrány a Zapletala skončil na pěkném dvanáctém místě. Starší kluci ty mladší podrželi svou vyzrálostí a ti jim to vrátili neutuchající bojovností proti mnohdy o dva roky starším soupeřům.

Ročník 2000 se ukázal ve své premiéře ve starší přípravce v tom nejlepším světle a své soupeře na hřišti doslova válcoval. Jejich první místo ve skupině a následné třetí místo ve finálovém turnaji, kde byli mezi týmy ročníku 1999 jedinými zástupci ročníků 2000, je toho jenom důkazem. „Jsem šťastný i za kluky, že toho letos tolik dokázali,“ přiznal se jeden z dvojice trenérů p. Grečmal. Úspěchem tohoto ročníku je i fakt, že dva hráči Dan Grečmal a Jan Beňa odchází na hostování do olomoucké Sigmy.

Mladší přípravky a benjamínci se neztratili

Mladší přípravka se ve fotbalovém světě také neztratila. Kluci z ročníku 2001 skončili v okresním přeboru na druhém místě o pouhé tři body za vítěznými Hranicemi. Je škoda, že o první místo nepřišli ve vzájemných soubojích s vítězem, které byly více než vyrovnané, ale smolnou prohrou s nakonec třetím Lipníkem. Kluci ovšem letos bojovali na dvou frontách, takže to pro ně byla těžká sezona a my jen doufáme, že své zkušenosti zúročí příští rok, kdy už budou hrát krajský přebor sami za sebe.

Jejich mladší kolegové ročník 2002 měli v okresním přeboru svou premiéru. Postoupit do finálové skupiny se jim sice jako jejich starším kolegům na podzim nepovedlo, ale na jaře si vše vynahradili. Skupinou o 7.-11. místo prošli jako nůž máslem a po zásluze skončili na krásném 7. místě. Kluci hrající pod vedením trenérů Kuči a Ďurošky tak doplnili další úspěšné ročníky přípravek a dokázali si, že příští rok mohou myslet na místa nejvyšší.

Uplynulá sezóna byla úspěšná i pro nejmenší viktoriánský potěr. Benjamínci ročníky 2003 a 2004 sice ještě žádnou soutěž nehráli, ale zúčastnili se, hlavně na jaře spousty turnajů, ve kterých všem ukázali, že se Viktorka o svou budoucnost bát nemusí. Hlavně ti starší kluci ročníku 2003, pod vedením trenérů Vařechy a Uriči sklízeli jeden úspěch za druhým. Vrcholem bylo 2. místo na mezinárodním turnaji ve slovenské Myjavě a vítězství na turnaji ve Slavoníně.

Na závěr bych chtěl ještě jednou poděkovat všem trenérům a hráčům, od těch nejmenších až po ty nejstarší, a celé Viktorce hodně štěstí a úspěchů i v té nadcházející sezóně, abychom všem dokázali, že naše Viktorka má své místo na fotbalové mapě. Zároveň bych chtěl jménem celého výboru poděkovat rodičům a fanouškům za neutuchající přízeň a zájem o náš klub a zároveň i městu Přerov a Olomouckému kraji za podporu. Příští rok opět u fotbalu na Viktorce na shledanou.

Hodnocení turnajů

O úspěších Viktorky v uplynulé sezóně v soutěžních a mistrovských kláních jsme se zmínili v předchozí části. To ale samozřejmě není vše. Sezóna měla, hlavně ve svých přestávkách, na začátku nebo na konci ještě spoustu samostatně hraných turnajů, kterých se jednotlivé týmy Viktorky zúčastnili. A i tady se dá říct, že docela s úspěchem. Tak si přibližme alespoň některé z nich. Bohužel tentokrát se to nebude týkat mužů ani dorostenců, kteří už na takovéto turnaje moc nejezdí. Vlastně se dá říct, že absolvovali jen tradiční Zimní turnaj 1.FC Přerov a to dohromady jako jeden smíšený celek.

Zato starším žákům se v uplynulé sezóně dařilo nejen v mistrovské soutěži. V zimní pauze se zúčastnili halového turnaje v Troubkách, který vyhráli bez ztráty bodu, přičemž na celém turnaji obdrželi pouhý jeden gól. Na turnaj přijeli čtyři týmy, mimo Viktorky ještě Nové Sady, ZŠ U tenisu a Moštěnice. Na druhém místě skončila ZŠ U tenisu, která byla defacto B týmem přerovské Viktorky.

Navíc nejlepším střelcem turnaje se stal hráč Viktorky Havlíček. Dalším úspěchem viktoriánů skončil mezinárodní turnaj na trávě ve Vizovicích, kde v konkurenci dvou slovenských týmů a to Topolčan a Kuzmic a domácího Bratřejova, obsadila Viktorka opět první místo. Tentokrát prošli turnajem bez obdržené branky a samozřejmě tím pádem i bez ztráty jediného bodu. Tento červnový turnaj byl završením úspěšné sezóny tohoto ročníku.

Další výkladní skříň Viktorky, starší přípravka roč. 2000, sehrála v průběhu roku spoustu turnajů ať halových, či venkovních na trávě. Ve všech těchto turnajích skončili kluci přinejmenším na bedně, ale většinu z nich vyhráli.

Za zmínku stojí určitě mezinárodní halový turnaj ve Velké Bytřici. Tady za účasti deseti týmů jako AS Trenčín, Sigma Olomouc či FC Brno skončili mladí viktoriáni na prvním místě. Ve skupině si kluci vybrali svoje špatné zápasy a postoupili se štěstím až ze čtvrtého místa. Potom ale začala spanilá jízda až do finále na jejíž cestě postupně vyřadili favorita FC Brno, zahraničního účastníka AS Trenčín, aby ve finále porazili na penalty suverénní Prostějov.

Dalšího velkého úspěchu potom dosáhli na venkovním zahraničním turnaji v Trenčíně, který dokonale ovládli. V konkurenci týmů jako Elseromo Brumov, Dukla Banská Bystrica, KAC Košice, FA Nitra nebo domácího AS Trenčín, ztratili pouhé dva body za remízu s celkově třetím Prostějovem a navíc, hráč Viktorky Danek Grečmal, se stal nejlepším hráčem celého turnaje a Markovi Macháčkovi unikl titul nejlepšího střelce o pouhý jeden gól. I pro tyto kluky a jejich trenéry to bylo krásné vyvrcholení celoroční dřiny a snahy.

Mladší přípravka Viktorky se v prosinci zúčastnila tradičního halového turnaje Harley Davidson cup ve Zlíně. V konkurenci deseti týmů mj. Tescoma Zlín, FC Vsetín, SK Hranice, SK HS Kroměříž a Zlín-Louky obstáli kluci na výbornou a až do finále prošli bez zaváhání a bez obdržené branky. V dramatickém finále potom s týmem SK Paseky uhráli remízu 2:2, když prohrávali už 2:0 a poté vyšli vítězně z následného penaltového rozstřelu. Nechali tak za sebou všechny týmy zvučnějších jmen a po zásluze si odvezli zlatý pohár pro vítěze.

Dalším úspěšným turnajem této kategorie byl Primátor cup v Nemilanech. Mezinárodního turnaje hraného na trávě se zúčastnili týmy Sigmy Olomouc, 1.HFK Olomouc, Fomatu Martin, domácích Nemilan, Tatranu Litovel a Bělkovic Lašťany. Ani tady kluci neztratili dobré jméno Viktorky a bez jediné prohry, když jako jediní dokázali remizovat s vítězným Fomatem Martin 1:1, skončili na krásném druhém místě. Odměnou jim bylo udílení poháru a medailí z rukou úspěšného trenéra Sigmy Olomouc p. Zdeňka Psotky. Ne každému se tohle poštěstí.

Nejmladší věková kategorie Viktorky benjamínci, se ve světě fotbalu, v uplynulé sezóně také neztratila. Za zmínku stojí jejich druhé místo na mezinárodním turnaji ve slovenské Myjavě, kde prohráli pouze s vítězem turnaje, jejich jmenovkyní Viktorií Holíč 1:2. Ostatní zápasy zvládli bravurně a druhé místo si určitě zasloužili. Porazili i takové týmy jako je 1.FC Brno, MŠK Žilina nebo Slovan Bratislava.

Vše si potom prckové z Viktorky vynahradili na tunaji ve Slavoníně, který zcela ovládli a po čtyřech jasných výhrách ve čtyřech utkáních stanuli na stupínku nejvyšším. Zlaté medaile se na jejich malých hrudích vyjímali skvostně a my všichni doufáme, že je to ten správný začátek jejich fotbalové kariéry a samozřejmě i budoucnost přerovské Viktorky.

BŘETISLAV HOLOUŠ