Situace je vážná

„O vážnosti situace u áčka mužů jsme věděli už v průběhu podzimu. Snažili jsme se ji řešit v rámci klubu, ale stav se dopředu přes veškerou snahu nepohnul. Proto jsme šli hledat spřízněné duše za hranice klubu. Vytipovali jsme lidi, kterým není přerovský fotbal lhostejný, a oslovili je. Výsledkem je spolupráce s kozlovickým Milanem Možíšem a jedním z prvních kroků je i angažování trenéra Leoše Kalvody. Tyto dvě skutečnosti už ukazují, jak je udržení divize výkonnostního fotbalu pro region nesmírně důležité,“ vysvětluje Luděk Judas, jeden z dvojice místopředsedů 1.FC Viktorie Přerov.

Milan Možíš byl osloven i náměstkem přerovského primátora Dušanem Hluzínem, který zaujímá v klubu pozici prezidenta. „Řešili jsme, co s fotbalem, a nějaké dofinancování roku, protože oproti ostatním sportům fotbal nedostával až takovou finanční injekci, jakou by potřeboval. Následně jsem byl současně osloven jak jím, tak vedením klubu, zda bych jim nepomohl,“ říká nový sportovní manažer Milan Možíš.

Spolupráce mezi Kozlovicemi, odkud Možíš přišel, a Přerovem, začala už v minulé sezoně zapůjčením několika hráčů k vykopání divize.

Úkol zní jasně: zachránit divizi

Vzhledem k tomu, že klub postoupil, nebylo moc času a ani finance na to, aby se tým adekvátně doplnil. Celý podzim tedy Přerov hrál téměř jen se svými odchovanci. „Jasným cílem je zachránit divizi, protože po letech se podařilo v Přerově fotbal spojit, což považuji za velký úspěch, a navíc zde bylo zachováno sportovní středisko mládeže,“ konstatoval Možíš, který má smlouvu s klubem od 1. prosince 2011 do 30. června letošního roku.

Jeho prvotním úkolem bylo sehnat nového trenéra, což se podařilo ještě do Vánoc. „Stále mám v hlavě myšlenku úzce spolupracovat se Sigmou Olomouc, a i proto jsem se na ni obrátil. Leoše Kalvodu jsem trošku znal. Je to zkušený trenér, několik sezon v Přerově dokonce působil. Přichází z Bohuňovic, které vedou 1.B třídu Olomouckého kraje, skupinu B, kde po odchodu od U19 Sigmy působil půl roku,“ uvedl nový sportovní manažer. Nyní je tedy potřeba zapracovat na hráčském kádru. „Naší snahou je sehnat hráče minimálně se zkušenostmi z divize, ale aby zase byli finančně únosní. Divize, to už není jen taková kopaná, divize, to už jsou poloprofesioná­lové,“ dodal.

Angažováním Leoše Kalvody na trenérskou pozici tak u týmu skončili Richard Švehlík, Pavel Koral a Jan Bednář. „Touto cestou jim samozřejmě chceme poděkovat,“ uvedl místopředseda Ju­das.

O další spolupráci s Koralem a Bednářem klub zatím jedná. Jisté pak je, že Richard Švehlík zůstává v 1.FCV jako šéftrenér mládeže.

Kalvoda se po letech vrací jako trenér

Kouč Leoš Kalvoda po půlsezoně v Bohuňovicích přichází do Přerova, do prostředí, které mu není cizí. „Kontaktoval mě pan Možíš a já mu přislíbil, že pokud nedostanu zajímavější nabídku, tak jsem ochoten Přerovu pomoci, protože právě místní fotbalový klub mi dopomohl k velkému fotbalu. Působil jsem zde v letech 1978 až 1982 a podařilo se nám tehdy postoupit z divize do třetí nejvyšší soutěže. Poté si mě vyhlédli v Sigmě Olomouc. K Přerovu mám tedy určitý vztah,“ vzpomíná.

Svou trenérskou kariéru nastartoval kde jinde než v Olomouci, kde působil až do roku 1995. Dělal asistenta například Karlu Brücknerovi a v průběhu sezony 1999/2000 dostal důvěru působit v roli hlavního trenéra. „Nezapomenutelnými se staly zápasy s italským Udinese či španělskou Celtou Vigo. Rovněž třetí místo v Gambrinus lize za Spartou a Slávií nebylo k zahození,“ vzpomíná Leoš Kalvoda.

Je potřeba přivést zkušené hráče

Nyní se pouští do těžké práce udržet nováčka v divizi. „Přerov je padesátitisícové město, a když se bude hrát dobrý fotbal, tak by to mohlo přitáhnout jak diváky, tak sponzory, protože, jak je známo, tak bez nich to v dnešní době nejde. Přerov má rozhodně na to hrát vyšší soutěž, o čemž jsme se v minulosti už mohli přesvědčit,“ říká.

Vizi už má jasnou. „Bude to především o tom, vytvořit zkušenou osu týmu. Hráče osobně ještě neznám, ale bude dostatek času zjistit, kde nás tlačí bota. Kdyby přišli tak čtyři zkušení hráči, bylo by to dobré,“ přeje si Leoš Kalvoda.

Pod jeho vedením se tým poprvé sejde ve středu 11. ledna v pět hodin odpoledne a hned na sobotu 14. už má 1.FCV domluvené první přípravné utkání v Olomouci s devatenáctkou­ Sigmy.