Muži vHorní Moštěnici prohráli 2:1, s divizní Viktorií Otrokovice doma 2:3. Potom následovaly dvě výhry, doma se Spartakem Lipník 5:3 a v Brodku 5:0. Poslední dva přátelské souboje proběhnou v tomto týdnu, ve středu odjíždí dospělý tým do Bystřice pod Hostýnem a v sobotu do Chropyně, oba zápasy začínají v 17.30. Posléze vše začne už naostro. V sobotu 8. srpna od 16.30 je již na programu soutěžní měření sil v krajském přeboru, kdy přerovské mužstvo čeká doma derby s Kozlovicemi.

Liják způsobil přerušení utkání

Obě družstva dorostenců trávilatrávila soustředěnína Rusavě. To mělo začít herní částí přípravnými utkáními v Chropyni. Tou se ovšem prohnalminulou sobotu takový liják, že z obou klání muselo sejít, starší stihli ještě poločas, ale potom už byly v Chropyni vedle sebe bazény dva, jeden skutečný a druhý, umělý na fotbalovém hřišti.

Odjezd na soustředění na kolech, to byl neobvyklý způsob přesunu na Rusavu do rekreačního střediska Nad přehradou. Tato novější forma tréninku ukázala, že většina chlapců kola zvládá bravurně, ale že jsou i tací, kteří by v cirkusovém šapitó skvěle pobavili přítomné návštěvníky.

Dorostenci trénovali třífazově

A od neděle se jelo třífázově, to znamená, že chlapci museli zvládnou tři dávky denně.

„Letos jsme upustili od lačných ranních výběhů“ říká trenér Švehlík a míní tím výběh před snídaní.

Po každém jídle musí být nejméně půldruhé hodiny pauza, aby hoši neběhali s plným žaludkem.

„V první fázi se věnujeme hlavně pořádnému rozcvičení, aby v následné dynamicko silové části nepřicházela zranění“ doplňuje trenér Koral.

Ta obsahovala výbušné krátké sprinty v kopcovitém terénu. A odpoledne přišla na pořad cyklistická časovka. Trasa krátká, kolem 6 km, ale s výstupem na Jestřabí, tam se s kopcem poprali pouze ti odvážní, ostatní museli z kola sesednout. Druhé kolo se už vhledem k nebezpečným sjezdům z uvedeného kopce, jelo bez něj.

Pro historii si doplňme, že vítězem u staršího dorostu byl Zselezo, za ním skončil Zatloukal a na bednu dosáhl Vaculík, v mladší kategorii si odnesl vavříny Štěrba před Kovářem a Nevřelou. Posilování horních partií vlastním tělem, to je třetí fáze. Svaly ve čtyřech sériích kliků, klencáků, přítahů, lehů, sedů a letek dostávají zabrat. Vše v maximální možné rychlosti. To je parketa bývalého výborného hokejisty Přerova Josefa Kostihy, který je hlavním vedoucím v části fyzické přípravy.

A další dny podobný program. Intenzivní běh v kopcích stromy v intervalu přes třicet vteřin by měl simulovat vytvoření laktátu ve svalech, což je krizová situace, se kterou se musí umět fotbalista vypořádat. A když vám sem tam někomu pomůže vosí bodnutí, tak to není určitě záviděníhodná situace.

Čěkala je i práce s míčem a kliky

Sem tam je slyšet pro ulevení si i slova, která by jste ve slovníku českého jazyka velmi těžko hledaly. Odpoledne pak kruhové pracoviště. Na jednácti postech se dvojice po pětačtyřiceti sekundách střídá v plnění cviků - švihadlo, výběh do kopce, přeskoky přes terč, shyby, kliky, výskoky, práce s míčem. V počasí, kdy je obloha bez mráčku a sluníčko pálí, tak je to docela pěkná fuška.

Po uvedené zátěži jistě přijde vhod regenerace na bazéně na Rusavě. Po večeři a krátké pauze nebude určitě třetí část vypuštěna. Technicko taktická příprava na hřišti byla na pořadu až poslední dva dny. Stihnul se i výlet na kolech na Hostýn.

„Soustředění určitě plní svoje poslání, líbí se mi přístup většiny přítomných kluků, mají do práce chuť,“ hodnotí snahu svých svěřenců trenér Kostiha a pokračuje:

„Byly doby, kdy jsme museli na soustředění kluky vybrat, když jsme jeli do Nymburka, čtyři hoši museli zůstat doma.“ Každý rok trenéři všech mužstev žádají rodiče, aby své dovolené se svými potomky plánovali na konci června nebo začátkem července, protože neúčast na soustředění je mankem, které se musí zákonitě projevit. Patnáct tréninkových jednotek v době soustředění je docela slušná porce.

Tuto sobotu hrají dorostenci doma přípravně s Kroměříží (9.30 a 11.30). Na Rusavu pak postupně odjedou na soustředění i žákovské kategorie.