Svou soutěž nemají pouze benjamínci – to jsou děti předškolního věku. Ohlédnutí rozdělíme na tři části a začneme právě od nejmladších kategorií.

1. díl

Benjamínci

Již vzpomínaní benjamínci jsou novou kategorií 1. FC Přerov. Snahou je podchytit předškoláky pro fotbal a připravit je nenásilnou formou k pohybové aktivitě.

O to se snaží dvakrát týdně šéftrenér mládeže Richard Švehlík: „Někteří kluci jsou velmi šikovní a je radost s nimi pracovat.“ Abychom nebyli jen u tréninků, podařilo se vedení zajistit účast na třech halových turnajích. Nejprve však bude muset trenér naučit své svěřence, jak se obléká dres, navlékají štulpny, a že dres patří do trenýrek. Nesmírně důležité věci. Už se na to těší nejen on, ale podle jeho slov hlavně jeho svěřenci. Pokud je váš potomek ve stejném věku, rádi jej přivítáme každé úterý a čtvrtek od 15 hodin v tělocvičně ZŠ Za mlýnem.

Přípravky

Mladší a starší přípravky jsou kategoriemi 1. FC Přerov, které zahajují v klubu teprve druhou sezonu své existence. Klub musel reagovat na změněné podmínky při výchově hráčů. V předešlých letech přestupovali „páťáci“ z Pozemních staveb (KMK) do „šesťáků“ 1. FC Přerov. To však patří minulosti! Klub si musí pomoci sám a jedinou cestou je výchova vlastních odchovanců.

Mladší přípravka trénuje dvakrát týdně pod vedením Kamila Pospíšila a své mistráky si odehrála ve čtyřech turnajích. Přes zimu určitě kluci neusnou na vavřínech. Tělocvičnu mají objednanou už od 5. ledna a určitě si zahrají v zimní přípravě nějaký ten turnaj.

Starší přípravka nastupovala, stejně jako jejich mladší kolegové, v turnajích Okresního fotbalového svazu. Pro svěřence trenéra Ondřeje Mrázka (současně hráče družstva dospělých), kterému zdatně pomáhal Robert Holub (ten je momentálně na hostování), byl podzim obdobím společného sehrávání a výsledky nebyly až tak prvořadýmcílem.

„Tým byl postaven na chlapcích, kteří tuto soutěž hráli již v minulém ročníku, doplněných o nováčky z náboru. Na všech je vidět hmatatelný pokrok. Sehrávání proběhlo nad očekávání rychle, což se odrazilo i ve výsledcích. Škoda, že jsme už nehráli krajskou soutěž, ta by měla být od příštího ročníku. Tam bychom odehráli více zápasů, kluci by věděli, v čem se mají zlepšovat,“ tak zhodnotil první půlrok trenér Mrázek.

Zápasové manko se bude snažit družstvo smazat již v zimní přípravě. Realizační tým naordinoval neuvěřitelných devět turnajů, kde budou jejich soupeři z řad krajského přeboru.

A jaký má starší přípravka cíl pro druhou polovinu soutěže? „Chceme co nejvíce kvalitních zápasů, to byl mělo výkonnost mých svěřenců ještě posunout. Chceme vyhrát naši soutěž a přitom předvádět pěkný fotbal,“ dodal kouč. Kluci mají zatím pětibodovou ztrátu na vedoucí Želatovice.

Mladší žáci B

Rezerva mladších žáků je účastníkem krajského přeboru. Trenér Zdeněk Grečmal hodnotí svůj první půlrok v 1. FC Přerov od příchodu z Viktorie Přerov: „Podzimní částí jsme prošli s nevyrovnanými výkony. Proti vyspělejším týmům jsme nestačili fyzicky, u některých hráčů to bylo nedostatečnou letní přípravou. Se středem tabulky jsme odehráli vyrovnané zápasy, bohužel špatná střelecká produktivita nás připravila minimálně o pět bodů.

S družstvy na konci tabulky jsme si výhrami upevňovali sebevědomí. Největší problém vidím v dodržování taktiky, tam propadáme. Máme málo hráčů, kteří by na sebe vzali odpovědnost. Hra celého týmu stojí na výkonech Grečmala a Vágnera, kterým se přibližují Jurnik s Vajdou. Gólman Vyoral nás neuvěřitelnými zákroky někdy podržel, ale zase někdy naopak vyráběl neskutečné chyby.“

Zimní přípravu chce trenér zaměřit na taktickou připravenost a zvýšení fyzické kondice. Na pořadu budou tři halové turnaje proložené osmi přípravnými střetnutími. Po podzimu se mančaft nachází na jedenáctém místě s bilancí čtyř vítězství, dvou remíz a devíti proher, se skóre 29:58. Hráči, realizační tým i vedení klubu musí zaměřit zvýšenou pozornost pro doplnění a zkvalitnění kádru.

Mladší žáci A

Ambiciózní mladý trenér Roman Smékal (hráč družstva dospělých) s kvalifikační licencí B - UEFA se s vervou pustil do práce u týmu áčka mladších žáků. Jeho pomocníky jsou David Hrabal (rovněž hráč družstva dospělých) a vedoucí týmu Pavel Zedek. Páté místo v Moravskoslezské divizi žáků rozhodně není zklamáním.

Trenér by však byl spokojenější se ziskem o pět až sedm bodů vyšším. Vyzvedává dobře organizovanou obrannou fázi a rychlý přechod do útoku, rezervy vidí v rozehrávce.

K zimní přípravě a ke konečnému cíli má trenér Smékal jasno: „Zimní příprava bude probíhat podle relativně nového schématu. Větší důraz totiž budeme klást na týdenní tréninkový cyklus, ve kterém chceme rozvíjet kondici jak s míčem, tak i bez míče, koordinaci pohybu v rychlosti a také orientaci v prostoru. Postupem času chlapce seznámíme i s pokročilejšími taktickými prvky fotbalu. Cílem jarní poloviny sezony pak bude útok na první příčku MSŽD, skupiny E.“

Čerstvý vítr je v práci u družstva vidět, náročnost trenéra, zavádějícího mnoho nových prvků do tréninku, přináší ovoce. Na chlapce čeká dávka jedenácti přípravných zápasů. Bilance po podzimu: 8 vítězství, 1 remíza a 4 prohry se skóre 29:13.

Na www.fcprerov.cz najdete zajímavosti a informace o 1. FCPřerov.

Druhou a třetí část uvedeme v dalších týdnech