Spoustu absencí měl trenér Sigmy Jiří Saňák. Využít nemohl Nováka, Beneše, Navrátila, Slámu, Růska, Křišťála či Fortelného a Spáčila. Na druhé straně Brianu Priskemu chyběli Vitík či Preciado.

Pochod fanoušků Sigmy před zápasem se Spartou. Od radnice na Horním náměstí vyrazili Riegrovou ulicí směrem na stadion, 28. dubna 2024.
Fans Sigmy pochodovali městem: hojná účast i protesty u stadionu

V šesté minutě měli sparťanští fanoušci, kteří zaplnili celou severní tribunu poprvé důvod k radosti. Krejčí našel centrem Kuchtu a ten hlavou překonal Stoppena. Jenže branka padla z ofsajdu, a tak zůstal stav bezbrankový.

Ve dvanácté minutě se hostující fanoušci oblékli do speciálních triček a na severní tribuně vytvořili trikoloru ve spoarťanských barvách - modré, žluté a červené.

Zdroj: Deník

Sigma poprvé zahrozila v sedmnácté minutě po standardní situaci, když míč vracel před bránu Pokorný, ale Zifčák minul.

Na druhé straně zaměstnal obranu Birmančevič, střela Kuchty byla zablokována na roh, z něhož hlavičkoval Krejčí nad.

Největší šanci měl ve 25. minutě Chvátal, kterého našel Zorvan, jenže slovenský obránce mířil tváří v tvář Vindahlovi mimo a Zifčák ve skluzu na míč nedosáhl.

A tak přišel trest. Na druhé straně mířil míč do vápna na Kuchtu, Pokorný šel zbytečně do skluzu a útočníka Sparty podrazil. Sudí Ondřej Pechanec ani chvíli neváhal a odpískal penaltu. K té si stoupl kapitán hostů Krejčí, ještě si upravil míč na puntíku a ač Stoppen vystihl směr, na střelu nedosáhl a Sparta vedla.

Pochod fanoušků Sparty z hlavního nádraží na Andrův stadion (28.4.2024)
FOTO a VIDEO: Rudá vlna měla zpoždění, pak se ale provalila Olomoucí

Ve 33. minutě už to bylo 2:0. Kairinen rozehrál rohový kop, Stoppen šel na centr, který neměl a Krejčí hlavou usměrnil míč do prázdné brány.

„Sparta byla pět minut výborná, dala gól z ofsajdu, potom jsme ji eliminovali. Rozhodovala efektivita. Nedali jsme naši šanci a pak jsme dostali gól z nešťastné penalty, Sparta se dostala do pohody a pak to vypadalo jednoznačně,“ hodnotil trenér Sigmy Olomouc Jiří Saňák.

Hned v úvodu druhé půle mohlo být definitivně rozhodnuto. Wiesner našel Haraslína, který si míč zasekl, přihrál Kuchtovi před prázdnou bránu, ten ale předvedl minelu a levačkou gól nedal.

Sparta měla utkání pod kontrolou a v 53. minutě našel Ryneš Birmančeviče, ten si na vápně míč zpracoval a trefil přesně na zadní tyč. Hráči Sparty si tak mohli užít oslavy před svým kotlem.

Zdroj: Michal Muzikant

Nádhernou akci předvedla Sparta v 66. minutě. Série krátkých přihrávek skončila kolmicí na Krejčího, ten sice nestačil zakončit, ale volný míč si našel Kuchta a špičkou přehodil brankáře Stoppena. Fanoušci Sparty následně skandovali: „Sparťani, dejte jim bůra“ a „Kuchta Belmondo“.

Zkorigovat výsledek mohl čtvrt hodiny před koncem Pokorný, ale centr Pospíšila na zadní tyči netrefil. Korekce ale přece jenom přišla. Hned po této akci totiž našel Pospíšil Šípa a ten hlavou do proti pohybu Vindahla snížil. Ač si hostující gólman na míč sáhl, mohl Šíp slavit první ligovou branku v kariéře.

Zdramatizovat duel mohl ještě Zifčák, ale při úniku mu zakončení trvalo a stoper Sparty jeho střelu stihl zablokovat.

„Prohra nás mrzí. Tři body jasně patří Spartě, ale my vidíme potenciál týmu do budoucna. Máme své limity,“ uzavřel Saňák.

I přes porážku skončila Sigma po základní části na osmém místě a v nadstavbové skupině o Konferenční ligu si střihne dvojzápas s devátým Hradcem Králové. Úvodní zápas odehraje venku.

SK Sigma Olomouc - AC Sparta Praha 1:4 (0:2)

Branky: 75. Šíp - 28. z pen. a 33. Krejčí, 53. Birmančevič, 66. Kuchta.

Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Kříž - Všetečka (video). ŽK: Juliš - Wiesner. Diváci: 12 359.

Olomouc: Stoppen - Pokorný, Matys, Vraštil (69. Ventúra) - Uriča, Breite (90. Hadaš), Pospíšil, Chvátal - Zorvan (69. Langer), Zifčák (90. Fiala) - Juliš (54. Šíp). Trenér: Jiří Saňák.

Sparta: Vindahl - Sörensen, Panák, Krejčí - Wiesner, Kairinen, Sadílek (61. Laci), Ryneš (61. Zelený) - Birmančevič (69. Karabec), Kuchta (69. Olatunji), Haraslín (82. Pešek). Trenér: Brian Priske.