„Máme v sobě i po prvním utkání pokoru, to je důležitý atribut. Chceme se dívat sami na sebe a zopakovat výkon z Ostravy. Zvládli jsme první utkání a rádi bychom zvládli i to druhé. Pokud by se to povedlo, tak by se vstup do sezony dal označit za velmi podařený,“ sdělil kouč Sigmy Václav Jílek.

I přes dobrý výkon a výsledek však nevyloučil změny v základní sestavě Hanáků. „Nějaké přijít mohou. Budeme určitě vycházet ze sestavy, která byla úspěšná na Baníku, ale vstupují do toho i další věci jako taktický záměr, změna herního systému, případně zdravotní stav. Uvidíme, nakolik bude sestava stejná,“ nechtěl odkrývat karty.

SK Sigma Olomouc - FC Zbrojovka Brno

Výkop: SO, 16.00
Rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Volf. Franěk (VAR).
Bilance: 45 21-11-14 60:45.

Nováček nejvyšší soutěže Brno v prvním kole obral o dva body Slovácko, když s ním remizoval 2:2. K tomu Zbrojovce pomohl také bývalý sigmák Šimon Falta, který přišel v létě jako posila. Celý zápas odehrál Jiří Texl a 89. minut přidal Jan Hladík, další dva olomoučtí odchovanci zůstali na lavičce náhradníků (Jan Štěrba, Jan Hlavica). Na Hané působil také Jan Řezníček.

Olomouc vstoupí do utkání jako kurzový favorit, ale už podle prvního kola je jisté, že nic zadarmo svěřenci Václava Jílka nedostanou, právě úvodní kolo bylo plné překvapení.

„Ke každému soupeři máme respekt. Nelze říct, že by v lize byl slabý soupeř. První kolo to podle mě jednoznačně dokázalo. Jestli je Brno nováček, nebo ne, to nehraje roli. Jeho tým je ustálený a podle mě i hladový, což ukázal v prvním zápase proti Slovácku. Nečeká nás jednoduchý soupeř,“ je si vědom trenér.

„Brno nejspíš bude sázet na pevnou defenzivu, má v týmu hráče, kteří jsou šikovní v přechodové fázi. Nahoře je velmi silný Řezníček, o kterého se budou opírat jako v prvním zápase sezony,“ přiblížil styl sobotního soka.

Fanoušci Olomouce.
Sigma může pykat za fanoušky. Řeší je disciplinárka

Letními posilami týmu Richarda Dostálka jsou pak Josef Divíšek ze Slovácka, Denis Granečný z Ostravy a Róbert Matejov ze Zlína a nejnověji také Filip Souček ze Sparty, jehož příchod Zbrojovka oznámila v pátek.

Sigmu sestřelil prostějovský kouč

Brno je ale celkem oblíbeným soupeřem Hanáků. Poslední čtyři duely Sigma vyhrála (z toho dva přípravné). Olomoučtí budou tentokrát doufat, že jedna dlouhá série neskončí, jako tomu bylo v jejich případě při vítězství v Ostravě, kde vyhráli po deseti letech. Brno čeká totiž na vítězství v mistrovském utkání na Andrově stadionu dvakrát takovou dobu. Naposledy na něm slavilo na konci srpna 2002 při výhře 2:1.

Zajímavostí je, že tehdy se za něj dvakrát trefil Pavel Šustr – tedy nynější kouč druholigového Prostějova. Za Olomouc až minutu před koncem snižoval Lubomír Reiter.

Radim Breite v podcastu SigmaJede
VIDEO: Na hřišti jsem blázen, ví Breite. Kdo z kabiny ho neměl rád?

Od té doby neprohrála Sigma doma s Brnem třináct zápasů a hned v devíti z nich si připsala tři body. Poslední měření sil v mistrovském duelu rozhodl v roce 2021 až v nastavení Mojmír Chytil jediným gólem v utkání.

Před derby fanzóna

Fanoušci Sigmy mohou opět zavítat před utkáním do fanzóny. Ta bude připravena v prostoru mezi hlavní a jižní tribunou vedle fanshopu v 15 hodin. Před moravským derby proti Brnu si s fanoušky přijdou popovídat dvě osobnosti, které propojují oba rivaly – Petr Uličný a Jan Maroši – bývalý záložník, člen ikonického Brücknerova týmu z počátku devadesátých let, jenž ovšem zažil i brněnskou fotbalovou horečku.

Připraveny jsou také soutěže o ceny a občerstvení. Ještě před nástupem hráčů k utkání dojde k předání poháru za vítězství v minulém ročníku MSFL pro B-tým.

Leoš Kalvoda
Bohuňovický kouč Kalvoda: Důležitá je práce, ale kluků by mohlo chodit víc