Francouzský snajpr Kylian Mbappé potřeboval v letošním finále fotbalového MS proti Chorvatsku ke vstřelení gólu držet balon na kopačkách celkem 81 vteřin. Skvělý výkon.

Jenže v Česku běhá ještě lepší borec. Jmenuje se Radim Štos a kope jihočeský přebor za Olešník na Českobudějovicku. V utkání proti Protivínu stačilo Štosovi pouhých 50 vteřin kontaktu s míčem na dvě branky. Za téměř poloviční čas zvládl dvojnásobný výkon oproti Mbappému.

Jak to v Deníku víme? Díky novému projektu, který právě rozjíždíme.

Porovnej se s hvězdamiZdroj: RedakceNazvali jsme ho Porovnej se s hvězdami a v jeho rámci umíme ve spolupráci s italskými analytiky ze společnosti Panini zjistit detailní statistiky hráčů českého „pralesa“ a srovnat je se špičkovými superhvězdami. Fotbalista z přeboru tak třeba může zjistit, že během zápasu rozdal víc přesnějších přihrávek než fotbalový génius Ronaldo.

V prvním dílu projektu jsme takhle poměřili hráče dvou týmů jihočeského krajského přeboru. Zmíněný Olešník, v jehož dresu řádí i nejlepší kanonýr historie české nejvyšší soutěže David Lafata, minulý víkend porazil Protivín 5:1. A my jsme získali mimořádně podrobná data o týmech i hráčích a jejich chování na hřišti. Tohle v Česku na nižší fotbalové úrovni ještě nikdo neudělal.

Zdroj: Redakce

V detailních statistikách najdete spoustu zajímavých informací. Podívejte se níže na obrázky s vysvětlivkami. Srovnáváme zápas v Olešníku s finále letošního MS mezi Francií a Chrovatskem. V tomto článku jsou statistiky týmů, statistiky jednotlivců najdete v dalším článku ZDE. Pro zvětšení obrázku si na něj klikněte.

Statistiky Olešník – Protivín provedené firmou PANINI DIGITALZdroj: PANINI DIGITALStatistiky Francie – Chorvatsko provedené firmou PANINI DIGITALZdroj: PANINI DIGITAL

Tady si můžete přečíst základní fakta o zápase. Výsledek, střelce branek, jméno rozhodčího, jak dlouho se hrálo (hrubý a čistý čas). Čistého času se hrálo 48 minut a 32 vteřin. To je na krajský přebor poměrně dlouho. Málokdo ví, že ve fotbale se čistého času hraje vlastně zhruba jen jeden poločas. Druhá půle jako by ani neexistovala. V Olešníku se hrálo dokonce déle, než v letošním finále MS mezi Francií a Chorvatskem („jen“ 47 minut a 45 vteřin). Velká čísla v šedivých kruzích znamenají procentuální držení míče obou soupeřů.

Zde je sestava soupeřů a taktické rozestavení hráčů na hřišti.

Tento obrázek zachycuje týmové statistiky. Pojďme v duelu Olešník - Protivín zeshora na klíčová data:

Držení míče: Olešník měl jasnou převahu, držel míč přes půlhodiny a soupeř jen necelých 18 minut

Kvalita hry: tady se hodnotí nejen počet úspěšných přihrávek, ale i jejich užitečnost. Užitečná přihrávka je taková, která přináší výhodu – posun na hřišti dopředu k soupeřově bráně, nebo vyřadí ze hry protivníka, protože jde kolem něj. Nepočítá se sem ťukes obránců, kteří si mezi sebou pětkrát vymění balon na vlastní polovině hřiště. To týmu nic nepřináší

Územní převaha: jak dlouho tým hrál na polovině soupeře. Olešník hrál na půlce Protivína téměř 10 minut, zatímco soupeř u něj zhruba polovinu času.

Obranná fáze: tady je zajímavé číst pressing – tedy v jaké vzádlenosti od vlastní brsnky začíná tým soupeře napadat. Olešník to dělá víc než 50 metrů od své branky, tedy poměrně daleko. Naopak Protivín začíná atakovat rivala zpravidla až na vlastní polovině – necelých 40 metrů od svého brankáře.

Ofenzivní fáze: tady vyčteme, že Olešník zakládá drtivou většinu útoků (94,2 % ) postupně, nenakopává tedy balony. Naproti tomu Protivín zakládá hned třetinu útoků nakopávanými míči přes půlku hřiště

Využití šířek: oba týmy se spoléhají na centry hlavně z pravé strany

Nebezpečí: statistická klasika – tedy počet střel na branku a gólové příležitosti

Statistiky Olešník – Protivín provedené firmou PANINI DIGITALZdroj: PANINI DIGITALStatistiky Olešník – Protivín provedené firmou PANINI DIGITALZdroj: PANINI DIGITAL

Zde vidíte detaily střelby týmu. Odkud tým nejčastěji střílí, kolik střel vyšle, kam přesně do branky padly góly.

Proudy hry - užitečná statistika, která odhalí efektivitu hry týmu a ukazuje kdo si s kým nejvíce přihrává a kudy tým nejvíce hraje. Zda tým chodí dopředu zásadně po levé straně apod. Třeba stoper Olešníku Jakub Kalášek rozdal nejvíc úspěšných přihrávek (76). Nejčastěji si vybíral spoluhráče Hellera a Grobára. Naproti tomu útočník Štos, autor dvou branek, od něj za celý zápas dostal jen jediný balon.

Statistiky jednotlivců najdete v dalším článku ZDE.