„Celou zimu jsme se na to těšili. Umělka nás už nebavila, takže jsme se těšili na jedno z nejlepších hřišť tady v okrese. Výsledek hovoří za vše,“ pochvaloval si kapitán Horní Moštěnice a autor dvou branek Michal Ďopan.

Jeho tým je tak na nejlepší cestě za postupem do 1. B třídy, soutěž vede před Hustopečemi nad Bečvou už o jedenáct bodů. „Když jsem přišel před rokem, tak jsme spadli, takže se mi kluci trošku smáli. Přišel dobrý trenér, trošku jsme posílili mančaft, vše šlape, takže cílem je postup,“ má jasno Michal Ďopan.

Kapitán, sekretář i správce v jedné osobě

Zato v Prosenicích mají opačné starosti. Přes zimu lepili dohromady kádr, který jen díky několika posilám z přerovského KMK čítal v sobotu alespoň čtrnáct hráčů (z toho dvanáct do pole). „Uvidíme, jestli přežijeme a bude vůbec s kým do budoucna hrát,“ nic si nenalhává kapitán Zbyněk Švedik. „Už to tak látáme dva nebo tři roky. Hodně děláme na směny, jsou mezi námi policajti, hasiči nebo vojáci. Mladí na to kašlou a jdou radši hrát malou kopanou,“ dodává.

Zbyněk Švedik zdaleka není „jen“ kapitánem prosenického týmu. Zastává i funkci sekretáře, vedoucího mužstva, správce hřiště, je zkrátka pro prosenický fotbal nepostradatelným člověkem. Krásně připravený trávník, který si pochvalují snad všichni fotbalisté na Přerovsku, je hlavně jeho dílo.

„Ale jo, tráva není špatná, ale je tu spousta lepších hřišť, máme to tu vlnité,“ říká Zbyněk Švedik skromně. „Já to dělám od svých 22 let, takže je to už 15 roků, co jsem to převzal. Je to o hnojení, válení a sečení,“ prozradil se samozřejmostí o svém „dítku“. „Je to taková moje zahrádka, no. Když už to člověk nějak vybudoval, tak k tomu určitě má vztah. Akorát mančaft už na to není,“ dodal s úsměvem.

Prosenice nyní okupují 12. místo okresního přeboru, tři body před posledními Lobodicemi na 14. pozici. Více než záchrana soutěže je však aktuálním tématem záchrana fotbalu v obci. Ten zde funguje už od roku 1912 a konec mužského A-týmu by byl i vzhledem k malebnému areálu velká škoda.

Sokol Prosenice – TJ Sokol Horní Moštěnice 1:6 (0:2)

Branky: 66. Zwesper – 5. a 48. Karas, 55. a 61. Ďopan, 20. Šedivý, 84. Zedek. Rozhodčí: Oulehla – Navrátil, Vybíral. ŽK: Lepeták, Faltýnek – Karas, Slanina, Bednář. Diváci: 89.

Prosenice: Klapal – Lepeták (72. Kiss), Švedik (46. Faltýnek), Kočica, Jurečka, Kopřiva, Koukal, Krapl, Schimitzer, Šuťák, Zwesper. Vedoucí: Zbyněk Švedik.

Horní Moštěnice: Bartík – Drtil (63. Rypar), Šebák, Bednář, Pochyla, Šedivý (54. Podhorný), Ďopan, Fikr (60. Kužela), Slanina (71. Ducar), Zedek, Karas (74. Navrátil). Trenér: Kamil Štěpaník.