Lipník bude čekat na jaře vskutku těžká práce. V tabulce B skupiny I. A třídy je poslední, na podzim nasbíral jen osm bodů. Naděje ale žije, předposlední Dub nad Moravou má jen o tři body více a triu Kralice, Kovalovice, Bělkovice-Lašťany svítí na kontě dvanáctka.

Hlavní problém klubu, který kdysi těžil ze spolupráce s místní vojenskou posádkou či olomouckou Sigmou, je v nedostatku hráčů.

„V první polovině sezony to bylo to samé. Ke konci podzimu už jsme se, dá se říct, na tréninku nescházeli. Na to se bohužel navázalo i v přípravě,“ říká Roman Zavadil. „Do toho odešli nebo skončili dva, tři klíčoví hráči ze základní sestavy,“ zmínil.

Nejcitelnější byl pro mužský A-tým odchod střelce Lukáše Kovaříka. Útočník, o kterého měl dlouhodobě zájem i divizní Přerov, sázel v soutěži jeden gól za druhým. Letos má na kontě 15 branek, už ale v dresu konkurenčního Bělotína.

Lukáš Kovařík
Třicet gólů za sezonu? Žádný problém. Voják Kovařík pálí ostrými

„Museli jsme si zvyknout, že to najednou nebude stát na jednom hráči. Co si budeme povídat, Lukáš Kovařík je rozdílový hráč. Vždycky byl a kam přijde, tam i většinou bude. Musíme si zvykat na hru bez něj,“ jmenuje kouč další faktor nepovedené sezony.

„Musíme to rozvrstvit na další hráče a hrát úplně jiný systém hry. To je kámen úrazu. Rád bych to na tréninku rozvíjel, ale nemůžu, když mi přijde šest lidí. Je to začarovaný kruh,“ vrátil se Zavadil k hlavnímu jádru problému.

Lipník je osmitisícové město. Zdálo by se tedy, že by zde mohl růst dostatek fotbalistů (nejen) pro kvalitní krajskou soutěž. Jenže v regionu je velká konkurence a Spartak momentálně musí ustupovat ambiciózním vesnickým celkům.

„My nemáme kde brát. Dorost byl teď v Lipníku obnoven po třech nebo čtyřech letech. Z tohoto hlediska muži musí spoléhat na to, že hráče přivedeme. Buď je musíme koupit, nebo nalákat na nějaké kamarádské vztahy třeba s hráči, které tady už máme,“ vysvětluje Roman Zavadil.

S nedostatkem plejerů se ostatně potýkají v nižších soutěžích po celé republice.

A cíle klubu kromě záchrany? „Rádi bychom navázali tak, abychom byli herně schopní do následující sezony. Ať už spadneme, nebo zůstaneme v I. A třídě,“ řekl Roman Zavadil.

Do I. B třídy Lipník spadl v roce 2017, následoval okamžitý návrat o úroveň výše. Tentokrát by z toho i vzhledem k chystané revoluci ve strukturách nižších soutěží mohl během pár let být pád až na úroveň okresu, což by si nikdo z lipnických fanoušků pochopitelně nepřál.

Fotbalisté SK Hranice neodehrají první jarní kolo MSFL v původním termínu kvůli úmrtí hráče Hlučína Lukáše Lehnerta.
Úmrtí posunulo jarní premiéru Hranic v MSFL. Eskáčko léčí zraněné