Zpřístupněný bude i důležitý železniční koridor v Břeclavi. Právě odtud jezdí vlaky do Rakouska i na Slovensko. „Ocením to hlavně kvůli práci. Je to pohodlnější, nemusím jezdit autem,“ sdělila třeba Eliška Marečková, která do Brna dojíždí ze Slovenska.

Téměř okamžitě je připravený obnovit své mezinárodní spoje RegioJet. „Naším cílem je aktuálně otevřít opět spojení s Vídní. A to od začátku příštího týdne. Nejprve zřejmě v podobě autobusového spoje provázaného s vlakem v Brně a následně podle počtu cestujících co nejdříve obnovíme i vlakové spojení,“ uvedl mluvčí dopravce Aleš Ondrůj.

Problém může nastat u spojů na Slovensko. Stále totiž platí zákaz vydaný slovenskou vládou. „Věříme, že i tam brzy přehodnotí situaci a obnoví pravidelnou přepravu lidí přes česko-slovenské hranice,“ podotkl Ondrůj.

Zástupci Českých drah jednají se zahraničními partnery, například dopravní firmou ÖBB. Dráhy zajišťují provoz mezistátních vlaků pouze na českém území. „K postupnému obnovení dopravy přistoupíme v závislosti na situaci za hranicemi České republiky a podle poptávky po těchto cestách,“ sdělila mluvčí domácího dopravce Vanda Rajnochová.

Zatím však není jasné, za jakých podmínek doprava do zahraničí bude fungovat. „Vyčkáme na instrukce ze strany úřadů,“ konstatoval za RegioJet Ondrůj.

Vláda zároveň informovala, že cestující využívající leteckou obchodní dopravu, kteří na palubě letadla překročí hranice České republiky, mohou přistát pouze na pražském Letišti Václava Havla.

Na brněnském letišti je i nadále omezený provoz mezinárodních komerčních letů. „Předpoklad obnovení pravidelných letů do Londýna a Milána závisí na uvolňování restrikcí při přestupu hranic nejen České republiky, ale i Velké Británie a Itálie. Termín zahájení letů je stále nejasný,“ sdělil mluvčí brněnského letiště Jakub Splavec.

• Obnovení vlakové a autobusové dopravy přes hranice: od 11. května
• Podmínky pro cestu do zahraničí: zatím nejasné
• RegioJet: obnovení spojení mezi jižní Moravou a Vídní v plánu už od pondělí, se Slovenskem s otazníkem
• České dráhy: jednají se zahraničními partnery jako ÖBB, obnovení provozu zatím nejasné