Když jsem byla malá, vzpomínala moje maminka velmi často na své dětství a přenášela na mě kousek této doby v podobě pohádek, které tenkrát slýchávala od svých babiček a tet.

Zachumlala jsem se vždy do peřiny a jen tak v pološeru poslouchala její milý hlas, který ve mně vzbuzoval pocit bezpečí a klidu.

Nejraději jsem měla jeden z nejznámějších a nejčtenějších dětských příběhů o bezstarostném Koblížkovi, který se rozhodne utéct babičce a dědečkovi a ve světě zažívá různá dobrodružství.

Pulčínské ledopády.
FOTO: Pulčínské ledopády jsou nádherné. Podívejte se i na úchvatný masiv skal

Když jsem dospěla, měla jsem pocit, že se tyto krásné lidové příběhy ze světa dětí ale i dospělých nějak vytrácejí.

Vyprávění, které se přenášelo z generace na generaci, nahradila televize, videohry, shon a stres. Sama jsem cítila, že i můj život není jiný a potřebuji ho něčím oživit.

Premiéra představení O Koblížkovi na půdě Centra Dominika v Kokorách.Premiéra představení O Koblížkovi na půdě Centra Dominika v Kokorách.Zdroj: Marcela KučerováJiž nějakou dobu pracuji v Centrum Dominika Kokory, kde jsem poznala báječné kolegyně a klienty s jejichž  pomocí jsem založila amatérský Divadelní spolek Dominika, který v roce 2021, v čase Adventu, představil jedno trojí divadelní představení pohádkového příběhu O Zlatovlásce.

Diváci zde mohli zhlédnout skutečně propracovanou spolupráci mých kolegů a klientů našeho zařízení a to konkrétně služby Domov pro osoby se zdravotním postižením.

Pro velký úspěch tohoto zdařile zpracovaného kousku jsem se rozhodla vdechnout život postavičkám mé oblíbené pohádky z dětství O Koblížkovi.

Premiéra představení se konala přímo na půdě Centra Dominika na podkrovním sále dne 10. února v dopoledních hodinách.

Krabice k dětské diapromítačce DIAX 3.
RETRO: Zlaté časy dětských promítaček a pohádek na diafilmech. Vzpomínáte?

Když jsem vstupovala před zahájením do sálu, dýchla na mě tréma snad za všechny účinkující. V zákulisí však nenašla spřízněnou duši.

Herci podali nevšední výkon, který se na konci odrážel v podobě jiskřiček radosti a někde i slziček v jejich očích.

Děj představení dotvářely líbivé kulisy a hudební písničky z různých pohádek, které se vázaly na text jednotlivých scének.

Karneval v Bezuchově.
Děti si v Bezuchově užily pohádkový karneval

Kolegové herci doprovázeli jednotlivé klienty v podobě zvířátek a poskytovali jim podporu v dialogu s koblížkem.

Dějem vtipně a nenuceně procházel a zároveň i účinkoval náš divadelní mistr Jana Smičková, která měla nemalou zásluhu na plynulé návaznosti jednotlivých hereckých výstupů a scének.

Dramaterapie znamená pro naše klienty jistý způsob aktivizace a seberealizace v rámci volnočasových aktivit, který využívá divadlo jako prostředek léčby k prožívání emocí, rozvoji pohybových a řečových schopností a k posílení jejich kompetencí v běžném životě.

Pulčínské ledopády.
FOTO: Pulčínské ledopády jsou nádherné. Podívejte se i na úchvatný masiv skal

Ráda bych proto touto cestou poděkovala všem zaměstnancům v Centru Dominika, kteří svou trpělivostí, neutuchajícím humorem, kreativitou a láskou ke svému povolání pomohli na svět pohádkovému příběhu z mého dětství.

Marcela Kučerová

Krajské kolo soutěže odborných dovedností Učeň instalatér 2023 ve Střední průmyslové škole v Hranicích.
Mladí instalatéři z celého Olomouckého kraje se sjeli do Hranic na soutěž
Luhačovice.
FOTOGALERIE: Lázeňské město Luhačovice je po setmění kouzelné. Podívejte se