Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje dnešní doby. Více než polovina Čechů pije denně dva až tři šálky kávy. Nejvíce kávy se vypěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii. Lidé stojící za naším šálkem kávy se potýkají především s nízkými výkupními cenami, rostoucími náklady na její pěstování a nejistotou dobré sklizně. Tu ještě zesilují dopady klimatické změny.

Životy pěstitelů kávy přiblíží nová výstava s názvem Kávová krize, kterou můžete zhlédnout v týdnu od 1. října v parku podél ulice Svatopluka Čecha mezi gymnáziem a základní školou v Kojetíně a v parku Michalov v Přerově.

Výstava ovoce, zeleniny, květin a zahrádkářských produktů v Horní Moštěnici,
Ovoce, zelenina, květiny a zahrádkářské produkty provoněly Horní Moštěnice

„Vyrazili jsme za pěstiteli kávy v jihoamerické Kolumbii. Díky jejich příběhům a fotografiím můžeme nahlédnout do života lidí, se kterými se běžně nesetkáme, ale většina z nás se s nimi nepřímo spojuje každé ráno. Náš šálek kávy může mít různé dopady na životy pěstitelů. Ti po dlouhá desetiletí čelí cenové krizi a v posledních letech také zesilujícím dopadům klimatické změny,“ vysvětluje autor výstavy Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

Kávovník vyžaduje specifické podmínky pro svůj růst a změna klimatu ve formě nárůstu průměrných ročních teplot a zničujících dešťů mu velmi škodí. Klima se mění rychleji, než jaká je schopnost rostliny se přizpůsobit. Vyšší teploty a zničující deště vedou ke snížení produkce, šíření škůdců nebo plísňových onemocnění.

Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola v Přerově oceněno za práci s nadanými žáky.
Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola v Přerově oceněna

Dle studie vědců z Curyšské univerzity aplikovaných věd dojde do roku 2050 k úbytku vhodných ploch pro pěstování kávy v Brazílii, Indonésii, Vietnamu a Kolumbii přibližně o polovinu. Pro pěstitele arabiky to znamená nutnost rychle se na nové podmínky adaptovat.

Pěstitelům pomáhá připojení družstva do systému Fairtrade. V roce 2020 vypěstovalo 838 000 pěstitelů z fairtradových družstev téměř 890 000 tun kávy, z toho nejvíce 282 000 tun v Kolumbii.

S fairtradovou výkupní cenou mohou lépe plánovat své hospodaření a investice např. do nákupu techniky, sazenic, hnojiv nebo do klimatických opatření.

ZŠ Za mlýnem Přerov slavila 40 let od svého založení.
ZŠ Za mlýnem Přerov slavila 40 let od svého založení

Drobní pěstitelé na rodinných pozemcích vypěstují 80 procent světové produkce kávy. V roce 2019 klesla cena kávy na nejnižší hodnotu za více než deset let, což přinutilo farmáře prodávat svou úrodu za nižší cenu, než jaké jsou jejich výrobní náklady.

Dle analýzy platformy Enviritas žije 44 % pěstitelů v chudobě, tedy s méně než 3,2 USD na den. Kvůli těmto podmínkám jsou pěstitelé v Kolumbii nuceni využívat dětskou práci nebo se věnovat nelegálnímu pěstování koky.

Výstava na stromech se koná ve více než stovce parků po celé České republice již osmým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října.

Vaření švestkových povidel takzvaně postaru.
VIDEO: Jak se v Hranicích vaří domácí povidla? V měděném kotli a bez cukru

Minulé ročníky se věnovaly pěstování kakaa, banánů nebo bavlny. Přehled parků, kde se výstava koná, a více informací najdete na www.vystavanastromech.cz.

Dana Dýmalová,
Gymnázium Kojetín

Duhový den ve Vlkoši 2022.
Barevný běh, jarmark a spoustu zábavy. Takový byl Duhový den ve Vlkoši
Za krásnější životní prostředí v obci Brodek u Přerova a místní části Luková.
FOTO: Brodek u Přerova kvete do krásy. Výsadba je v plném proudu