Naše Střední škola, Základní škola a Mateřské škola Lipník nad Bečvou, Osecká 301, spadá do kategorie zařízení, jejichž provoz není omezen krizovým opatřením vlády. Samozřejmě za důsledného dodržování všech hygienických pravidel. A jsme moc rádi, že jsme před začátkem všech omezení zvládli dva nezapomenutelné zážitky. Shodou okolností dva dny po sobě!

Nejprve se ve čtvrtek 24. září žáci naší školy se svými rodiči a prarodiči vydali za peníze z dotace od města Lipník nad Bečvou do termálních lázní Velké Losiny. Počet výletníků trochu zasáhlo podzimní nachlazení a obavy z koronaviru, ale přesto si výlet báječně užili.

Čekal na ně vodní svět, který zve jak ke sportovním aktivitám, tak k relaxaci a odpočinku. „Ve vnitřní části jsme se věnovali rehabilitačním aktivitám ve vodě a poté jsme dle zdravotního stavu žáků a jejich schopností a dovedností vyzkoušeli jeskyni s vodopádem, chrliče vody a perličková sedátka,“ popisuje paní učitelka Petra Horáková.

A došlo i na atrakce a hydromasážní lehátka ve venkovní části areálu, který je s vnitřním propojen.

Po tak příjemném, ale přesto fyzicky náročném tříhodinovém pobytu přišlo zvláčnělým výletníkům vhod občerstvení v místní restauraci i zastávka v cukrárně a výrobně pralinek. Autobus všechny odvezl zpět ke škole příjemně unavené, ale přitom odpočaté.

Hned druhý den, v pátek 25. září, se jiné dvě desítky dětí z naší školy v rámci projektu podporovaného Evropskou unií vypravily autobusem do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Žáci si s výkladem průvodce prohlédli areál Mlýnské doliny a Valašské dědiny a dozvěděli se mnoho zajímavého o životě, hospodaření, tradicích a zvycích v dobách dávno minulých. Děti byly ohromeny konstrukcí, pohybem a zvuky zařízení, která uváděla do pohybu vodní mlýn, pilu, valchu a hamr.

Se zaujetím poslouchaly, k čemu se tyto důmyslné stavby používaly. „Na hamru jsme dokonce nahlédli pod ruce šikovnému kováři, který nám ukázal, jak se kdysi kuly a zdobily podkovy. Někteří žáci si podkovu pro štěstí odvezli na památku s sebou,“ vzpomíná s úsměvem paní učitelka Martina Nedoluhová.

„V originálních roubených chalupách se žáci nestačili divit, kolik členů rodiny často žilo v jedné malé místnosti pohromadě,“ dodává. K velké radosti dětí žijí v areálu také zvířátka. Oslík a kozel, kráva s telátkem, husy a králíci byli dětem příjemně na dosah. Zkrátka byl to po všech stránkách vydařený výlet a všichni si ho náramně užili.

Oba výlety se spoustou radosti určitě posílily naši imunitu a vše se nám teď bude snášet lépe. Protože věříme rčení VESELÁ MYSL – PŮL ZDRAVÍ!

Blanka Prudilová,
SŠ, ZŠ a MŠ Lipník nad Bečvou