Návštěvníci si tak například mohli užít plavbu lodí po Tovačovských jezerech, představení provozovny či ukázku těžební techniky. Na své si přišli nejen dospělí, ale také děti. Akce se zúčastnilo přes 1 200 návštěvníků především z Tovačova a okolních obcí.

„Jsme moc rádi, že jsme mohli s místními obyvateli oslavit 70 let od založení pískovny, která je již tak dlouhou dobu nedílnou součástí zdejší krajiny. Pro oslavu jsme připravili vyvážený program, ve kterém si, věřím, každý z účastníků jistě našel zábavu dle své preference. Osobně jsem byl rád, že jsme mohli návštěvníkům ukázat naši provozovnu, a hlavně připomenout pomocí fotek a videí bohatou historii i současnost, jež jsou s ní spojená,“ říká Tomáš Bína, technický ředitel ze společnosti Českomoravský štěrk.

Radim Zenkl & Ondra Kozák.
Hudební duo Radim Zenkl s Ondrou Kozákem vystoupí na terase Echa v Lipníku

Hlavnímu programu dominovala plavba lodí po jezerech. Cílem plavby byla ukázka nového sacího a zrekonstruovaného drapákového bagru, které v letošním roce posílily místní těžební flotilu. V programu nechyběla ani ukázka těžební techniky, která potěšila nejen děti, ale i dospělé.

Na děti dále čekala zábava v podobě skákacích nafukovacích atrakcí, menší děti si mohly vyzkoušet kvalitu a rozdílnost písku z Tovačova a písku z Božic, kde se nachází další provozovna společnosti. Za přispění výtvorem do dětské galerie byli malí umělci odměněni tričkem s remorkérem. Zájemci se mohli nechat také pomalovat či vyfotit.

Historie těžby štěrkopísku na ložisku v Tovačově sahá do 30. let 20. století, kdy se nejdříve jednalo o drobnou těžbu nasucho. Příběh Tovačovských jezer se začal psát v roce 1953, kdy se otevřel moderní závod na výrobu a zpracování štěrkopísku.

Příměstské tábory Aktivitky z.s.
Příměstský tábor Aktivitky v Grymově navštívila i Miss Universe Vanesa Švédová

Původní lány polí nahradila průzračná hladina. Zajímavostí je, že štěrkopísek vytěžený v této oblasti se použil mimo jiné při výstavbě pražského metra. Díky těžbě získala lokalita rozsáhlé vodní plochy sloužící k rekreaci, rybolovu, ale také jako zdroj pitné vody. Citlivý přístup k těžbě a následné rekultivaci také vytvořil mimořádně příznivé podmínky pro řadu rostlin a živočichů. Dnes žije v okolí jezer asi 70 druhů ptáků a v jezerech samotných více než 30 druhů ryb.

Tovačovský štěrkopísek, který tvoří klíčovou surovinu pro české stavebnictví, je zcela zásadní pro celý region. Ačkoliv se štěrkopísek zdá být běžnou surovinou a na první pohled na výrobní linku je ho v Tovačově stále dost, ložiskoví geologové před časem upozornili na to, že Olomouckému kraji hrozí v nadcházejících letech kritický nedostatek tohoto materiálu.

Jelení safari v Jeseníkách.
Kam na výlet? Za adrenalinovým zážitkem v Jeseníkách do Jeleního safari

Podle předběžné prognózy České geologické služby se v regionu do deseti let uzavře čtrnáct z šestnácti aktivních pískoven, což způsobí výpadek v roční produkci 700-900 tisíc m3. Stejně jako v sousedních krajích je i v tom Olomouckém již dnes nedostatek hrubých frakcí kameniva.

Společnost Českomoravský štěrk