„Jedna z výhod našeho kraje je sousedství hned se dvěma zeměmi. Můžeme se tak vydávat bez dlouhého cestování za poznáním krajiny, památek a kultury našich sousedů. Je rozhodně co objevovat,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Práh prvního vodopádu Kamieńczyka se nachází v nadmořské výšce 843 metry. Jde o trojstupňové kaskády o celkové výšce 27 metrů padající do soutěsky dlouhé asi 100 metrů. Její kolmé skalní stěny dosahují více než 25 metrů výšky, šířka v některých místech nepřesahuje 4 metry. Za prostřední kaskádou se nachází jeskyně – Złota Jama neboli Zlatá jáma, kde se vyskytuje pegmatit a ametysty.

Na Makarské riviéře.
Toulky za hranicemi: Na Makarské riviéře při dech beroucím západu slunce

K vodopádu vede cesta z centra města červenou nebo černou turistickou značkou. Další přístup je ze záchytných parkovišť, která se nachází na hlavní cestě z Jakuszyc, a to nedaleko příjezdu do Szklarke Poręby. Na těchto záchytných parkovištích lze za poplatek ponechat auto.

Vodopád Szklarky je na konci města, u cesty směrem na Jeleniu Góru v soutěsce Szklarky. Ve střední části soutěsky, na skalním prahu v nadmořské výšce 520 metrů, je vodopád, který padá dolů spirálovitě postupně se zužující kaskádou. Je vysoký 13 metrů. Na levém břehu skalního prahu se nachází tůně – vyhloubeniny na dně potoka nebo řeky.

Francouzský park na zámku Dobříš.
VIDEO: Zámek Dobříš láká na krásy francouzského parku, Krtečka i naučné výstavy

První zmínky o vodopádu Szklarky pocházejí již ze středověku. I během dalších staletí se o vodopádu psalo, objevoval se v rytinách a na obrazech, protože toto místo bylo vždy považováno za romantické a krásné.

V roce 1868 byla u vodopádu postavena hospoda, která byla později přestavěna na dnešní turistickou chatu Kochanówka. Zvláštní turistickou zajímavostí byla v 19. století regulace přítoku vodopádu a následné spouštění vody poté, co návštěvníci zaplatili.

Tip na výlet do Moravského krasu. Zavítejte na lodičku po ponorné řece
Tip na výlet do Moravského krasu. Zavítejte na lodičku po ponorné řece

Přístup k vodopádu je od parkoviště u silnice E65, přes dvě lávky. Za nimi je rozcestí – vpravo vede široká stezka končící vyhlídkovou terasou na vodopád u chaty Kochanowka; po této stezce je vodopád dostupný i vozíčkářům.

Druhou možností je cesta z centra Szklarske Poręby po zelené turistické značce podél říčky Kamienna nebo po černé turistické značce po okruhu kolem Szklarské Poręby.

Jan Mikulička
Liberecký kraj