Město má totiž mnohem více co nabídnout než jen pivní zážitky. V našem případě nám umožnilo smysluplnou a praktickou formou využít poznatků, které žáci nabyli ve školních lavicích napříč mnoha předměty. Během dvoudenní vzdělávací exkurze, kterou jsme realizovali ve dnech 23. až 24. dubna 2024, se nám podařilo propojit zábavu s kulturou, s historií, s německým jazykem, s přírodovědnými a technickými obory. Jak?

První den naší pobytové exkurze jsme se zúčastnili programu Zažij Plzeň, který je realizován Západočeskou univerzitou a podporován MŠMT. S pomocí vyváženého množství informací, zajímavostí, úkolů a her jsme za doprovodu průvodce objevovali historické centrum Plzně. Díky prvkům teambuildingu a česko-německé animace jsme nejenom poslouchali, ale i aktivně zažívali evropské hlavní město kultury, kterým se Plzeň stala pro rok 2015.

Studenti z Přerova obnovují bunkry
Nebylo jim ještě ani osmnáct. Studenti z Přerova chtějí obnovit tři bunkry

Historické centrum Plzně tvoří Náměstí republiky s barokními a renesančními domy, jeho nepřehlédnutelnou dominantou je gotická katedrála sv. Bartoloměje, stejně tak i tři unikátní pozlacené moderní kašny podle návrhu architekta Ondřeje Císlera z roku 2010, které uprostřed historického centra působí poněkud překvapivě a zároveň neodmyslitelně a které jedni milují a druzí je nemohou vystát. Najdete tu i uličky jako vystřižené ze středověku, místo, kam si Plzeňané chodí pro štěstí, i půvabné pěší zóny a parky.

Místem, kde se vás v Plzni nedotknou rozmary dubnového počasí, které je plné časů a nečasů, je Techmania Science Center, experimentální stanice pro zvídavé děti i dospělé, kam se kojetínské gymnázium vydalo hned dalšího rána. Přírodovědné interaktivní muzeum, u jehož zrodu stála v roce 2005 společnost ŠKODA a Západočeská univerzita v Plzni, si dává za cíl nacházet a rozvíjet osobní vztah k vědě a technice a objevovat možnosti lidského poznání.

V Galerii města Přerova vystavuje ZUŠ B. Kozánka již pojedenácté
Absolventi ZUŠ vystavují v galerii. Inspirací byli i světoznámí umělci

Naše návštěva započala interaktivní přednáškou o Mezinárodní vesmírné stanici ISS, jediném trvale osídleném místě mimo naši planetu. Dozvěděli jsme se, proč je zde lepší konzumovat Kinder mléčný řez než brambůrky, jak se kosmonauti sprchují a také, že ne všechny padající hvězdy jsou asteroidy. Následně jsme si užili prohlídku vesmírné expozice, kde si žáci vyzkoušeli gyroskop na vlastní kůži.

Teprve poté jsme navštívili hlavní expozici zaměřenou nejen na fyziku a optiku, chemii, geologii nebo biologii, ale i na problematiku výživy či svět filmu. Třešničkou na dortu byl závěrečný program Science on a Sphere, projekce na kulovou plochu, která má průměr 1,7 metru a zobrazuje zemětřesení, tornáda, hurikány a požáry v rámci pořadu Earth News.

V Olomouci vznikne detašované pracoviště přerovského pedáku. Ilustrační fotka
O přerovský pedák je zájem. Zřídí odloučené pracoviště i v Olomouci

Neuvěřitelnou návštěvu Plzně, města z Kojetína tak vzdáleného, jsme využili naplno. Dynamické město s kulturním srdcem, přátelská společnost, technické zajímavosti, dobré počasí, plán i nálada udělaly z naší exkurze nezapomenutelný zážitek, který si určitě rádi zopakujeme.

Autorky
Mgr. Monika Štefková a Bc. Hana Švec Laštovicová