Pomocí nosné rakety Falcon 9 každý měsíc vypouští vždy 60 telekomunikačních družic. Naposledy 22. dubna. A nyní se připravuje várka dalších 60 satelitů. Start je plánován na 18. května. Poté budou několik dní satelity křižovat oblohu jako šnůra perel v jedné řadě, dokud se časem nerozptýlí.

Satelity kvůli vysokorychlostnímu internetu
Satelity mají sloužit jako komunikační zařízení pro vysokorychlostní internet. Z důvodu efektivního pokrytí celého světa internetem se plánuje konstelace skládající se ze 4000 malých družic na oběžných dráhách ve výšce kolem 1200 kilometrů nad Zemí a ještě dalších až 7000 doplňkových satelitů na ještě nižší dráze ve výšce pouhých 365 kilometrů. Každý z nich odráží sluneční paprsky směrem k pozorovateli, což může být zajímavý zážitek. Každoměsíční podívaná však po celém světě vzbuzuje také velké obavy o novou estetiku nočního nebe.

Znepokojení z narušení noční oblohy
Kvůli zvyšujícímu se znepokojení o narušení noční oblohy se plánují testy se stínící clonou na každé družici, která by měla odrazy světla omezit, do té doby se můžeme těšit na další podívanou. Jakmile budou po květnovém startu satelity vypuštěny a budou k dispozici parametry dráhy, můžeme na stránkách vsetínské hvězdárny a muzea předpovědět viditelnost až několik dní dopředu. Budeme vás informovat o čase a poloze, ve které části oblohy bude tento úkaz viditelný.

Petr Stolařík, Hvězdárna Vsetín