Vznikl tzv. Rozestavný běh 28. října. Dnes bychom ho patrně nejspíš mohli přirovnat ke štafetě s olympijskou pochodní. Místo ohně ale běžci v říjnu 1919 nesli pouzdro s pozdravným poselstvím prezidentu Masarykovi.

V sedmi městech startovalo na tratích měřících celkem více než 1700 km s cílem v Praze přibližně 8500 běžců. Česká obec sokolská proto o sto let později navázala na tuto akci a připomenula si 28. říjen sérií běhů pořádaných po celé republice. Tradice tak byla obnovena a pokračuje dodnes.

Díky T. J. Sokol Přerov se i široká veřejnost můžete letos přidat k jednomu ze čtyř desítek závodů po celé České republice i v zahraničí! Stačí se do 20. října zaregistrovat na www.behrepublikyid.cz, vyplnit potřebné údaje a uhradit registrační poplatek.

Samotný závod odstartuje 28. října ve 14 hodin Závodí se na trati dlouhé 10 km, děti běží 3,3 km a startují ve stejný čas. Registrace proběhne od 10 do 13.30 hodin v přerovské sokolovně.

V ceně startovného je občerstvení, startovní balíček s drobnými dárky od sponzorů, startovní číslo, zapůjčení čipu pro elektronické měření času. Po závodě čeká účastníky oheň, opékání špekáčků za doprovodu živé hudby a pro děti skákací hrad.

Na ty, kteří kromě sportu touží i po kultuře, čeká v 18 hodin v loutkovém divadle Sokola Přerov scénické čtení herců z Uherského Hradiště „Vznik ČSR aneb Velezrada se trestá“.

Vlasta Krejčířová,
T. J. Sokol Přerov