Proč galských vesnic? Protože Galové jsou známí tím, že ačkoliv tvořili menšinu oproti Římanům, svou udatností, vytrvalostí a bojovností nakonec zvítězili.

Grymov je malinká obec, ale do výzvy se zapojila a více než 30 občanů celý duben pravidelně chodilo a běhalo, a to v podstatě ve dne v noci.

Zapojili se lidé napříč všemi věkovými kategoriemi, sportovci i nesportovci, zkrátka kdo měl chuť zkusit něco nového a udělat něco pro své zdraví.

Už se to blíží. První adventní neděle letos připadá na 27. listopadu.
KVÍZ: Už se to blíží. Jak dobře znáte naše adventní a vánoční zvyky a tradice?

Ačkoliv se v dubnu nepodařilo porazit vyzyvatele Chomoutov co se týče ušlé vzdálenosti, umístil se Grymov na prvním místě v jiné kategorii, a to v rámci přepočtu bodů na jednoho obyvatele.

V říjnu se výzva opakovala a Grymov se neváhal opět zapojit, tentokrát se již účastnilo za Grymov přes 40 občanů, což je ¼ celé obce. Opět se chodilo, běhalo o sto šest, brzy ráno, ve dne i za tmy.

Boj o pohár galské vesnice byl velice těsný, první tři místa se v průběhu měsíce měnila a nakonec Grymov skončil na krásném druhém místě za obcí Brantice.

XVII. ročník pěvecké soutěže Slavíci z Přerova.
Již XVII. ročník pěvecké soutěže Slavíci z Přerova přivítal devadesát zpěváků

V kategorii počtu bodů na jednoho obyvatele se opět podařilo umístit na prvním místě. Cíle naší obce jsou pro příští dubnovou výzvu jasné, a to zkusit získat pohár galské vesnice.

Výzva 10 000 kroků není ale rozhodně jen o obcích a soutěži galských vesnic, naopak je primárně o jednotlivcích a jejich osobních výzvách. Jde o to, aby se co nejvíce lidí napříč republikou zapojilo a pokořilo své zábrany a limity a začalo se aktivně a zdravě pohybovat.

Říjnové výzvy se aktivně zúčastnilo 9313 jednotlivců z celé republiky v téměř dvanácti stech týmech. Společně se nachodilo více než dva miliony kilometrů, v průměru 76 159 km denně. Pokud se celkové výsledky přepočtou na jednotlivce, tak každý průměrně denně ušel o něco více než 10 000 kroků.

Předvánoční výstava keramiky v Brodku u Přerova.
Předvánoční výstava keramiky lákala do Brodku u Přerova. Podívejte se

Slavnostní celostátní vyhodnocení říjnové výzvy proběhlo v sobotu 19. listopadu v obecní stodole v Grymově, kam dorazilo cca 120 účastníků výzvy z rozličných koutů republiky, kteří byli oceněni v rámci různých kategorií (jednotlivci, týmy, města, obce, firmy) a oslavili společně své úspěchy.

Ze všech stran zněly pochvaly na vzhled obecní stodoly a jejího okolí a uznání, že se o svou obec hezky staráme a vedeme pěkný komunitní život.

Večer proběhlo i vyhlášení výsledků v rámci samotné obce. Je neuvěřitelné, že ti nejlepší ušli každý den vzdálenost kolem 17 km, absolutní vítěz dokonce 23 km denně (celkem 736 km).

Skupina našich „cestovatelů časem“ na výstavě Tutanchamon – jeho hrobka a poklady
Školáci z Lipníku nad Bečvou se vypravili na zážitkovou misi do Brna

Více informací o samotné výzvě a jejich podmínkách lze najít na internetových stránkách www.desettisickroku.cz. Přidejte se, má to smysl!

Lenka Zbytovská,
starostka obec Grymov

ZŠ Za mlýnem získala zlato a bronz v krajském kole soutěže POKOS.
ZŠ Za mlýnem Přerov získala zlato a bronz v krajském kole soutěže POKOS
Vernisáž Tradiční výstavy betlémů v hranické Galerii M+M, 18. listopadu 2022.
VIDEO: Vánočně laděnou hranickou Galerii M+M zdobí stovka betlémů. Podívejte se