Proč galských vesnic? Protože Galové jsou známí tím, že ačkoliv tvořili menšinu oproti Římanům, svou udatností, vytrvalostí a bojovností nakonec zvítězili.

Grymov je malinká obec, ale do výzvy se zapojila a více než 30 občanů celý duben pravidelně chodilo a běhalo, a to v podstatě ve dne v noci.

Zapojili se lidé napříč všemi věkovými kategoriemi, sportovci i nesportovci, zkrátka kdo měl chuť zkusit něco nového a udělat něco pro své zdraví.

Ačkoliv se v dubnu nepodařilo porazit vyzyvatele Chomoutov co se týče ušlé vzdálenosti, umístil se Grymov na prvním místě v jiné kategorii, a to v rámci přepočtu bodů na jednoho obyvatele.

V říjnu se výzva opakovala a Grymov se neváhal opět zapojit, tentokrát se již účastnilo za Grymov přes 40 občanů, což je ¼ celé obce. Opět se chodilo, běhalo o sto šest, brzy ráno, ve dne i za tmy.

Boj o pohár galské vesnice byl velice těsný, první tři místa se v průběhu měsíce měnila a nakonec Grymov skončil na krásném druhém místě za obcí Brantice.

V kategorii počtu bodů na jednoho obyvatele se opět podařilo umístit na prvním místě. Cíle naší obce jsou pro příští dubnovou výzvu jasné, a to zkusit získat pohár galské vesnice.

Výzva 10 000 kroků není ale rozhodně jen o obcích a soutěži galských vesnic, naopak je primárně o jednotlivcích a jejich osobních výzvách. Jde o to, aby se co nejvíce lidí napříč republikou zapojilo a pokořilo své zábrany a limity a začalo se aktivně a zdravě pohybovat.

Říjnové výzvy se aktivně zúčastnilo 9313 jednotlivců z celé republiky v téměř dvanácti stech týmech. Společně se nachodilo více než dva miliony kilometrů, v průměru 76 159 km denně. Pokud se celkové výsledky přepočtou na jednotlivce, tak každý průměrně denně ušel o něco více než 10 000 kroků.

Slavnostní celostátní vyhodnocení říjnové výzvy proběhlo v sobotu 19. listopadu v obecní stodole v Grymově, kam dorazilo cca 120 účastníků výzvy z rozličných koutů republiky, kteří byli oceněni v rámci různých kategorií (jednotlivci, týmy, města, obce, firmy) a oslavili společně své úspěchy.

Ze všech stran zněly pochvaly na vzhled obecní stodoly a jejího okolí a uznání, že se o svou obec hezky staráme a vedeme pěkný komunitní život.

Večer proběhlo i vyhlášení výsledků v rámci samotné obce. Je neuvěřitelné, že ti nejlepší ušli každý den vzdálenost kolem 17 km, absolutní vítěz dokonce 23 km denně (celkem 736 km).

Více informací o samotné výzvě a jejich podmínkách lze najít na internetových stránkách www.desettisickroku.cz. Přidejte se, má to smysl!

Lenka Zbytovská,
starostka obec Grymov