Je určena pro aktivní účastníky, kteří se představí v libovolných gymnastických disciplínách. Cílem pořádané akce je předávání sportovních zkušeností z jiných zemí, posílení mezinárodního přátelství, reprezentace vysílající země.

Olympijský ráz celého podniku umocňují i ceremoniály jako zahájení a ukončení světové gymnaestrády v duchu nástupu sportovců na olympijských hrách.

Od prvních ročníku konaného v roce 1953 vyrostla světová gymnaestráda v multifunkční gymnastický festival. V konkurenci 60 zemí a téměř dvaceti tisíc účastníků výprava z České republiky rozhodně nezapadla. Malé gymnastky z České gymnastické federace předvedly své umění při prostných a na kladině.

Tovačov oslavil 70 let od založení pískovny.
Tovačov oslavil 70 let od založení pískovny. Lidé si užili plavbu lodí

Česká asociace sportu pro všechny zaujala hromadnou koedukovanou skladbou, ve které muži použili netradiční doplněk – instalatérské potrubí.

A konečně Českou obec sokolskou reprezentovali dorostenci v pódiové skladbě Před kamerou a muži a ženy v hromadné skladbě Rocková symfonie. Ze sokola celkem 500 cvičenců.

Výprava z Přerova, resp. župy Středomoravské-Kratochvílovi, byla součástí skladby Rocková symfonie. Na olympijském stadionu v Amsterodamu jsme ji předvedli 3x.

Slezský Semmering.
Výlet: Vlakem za krásami naší vlasti. Na Zlatý Chlum či po stopách Aloise Nebela

Podívaná se nabízela nejen divákům z tribuny, ale i nám, cvičencům na ploše. České vlajky vlající v neutuchajícím amsterodamském větru dávaly znát, že nejsme jediní Češi na stadionu.

I my jsme se následně chopili vlajek a šli podpořit ostatní členy české výpravy při jejich ukázkách ať už v RAI Centru nebo na olympijském stadionu. Byli jsme slyšet, byli jsme vidět.

Zkrátka – na světové gymnaestrádě 2023 jsme ne neztratili!

Zora Veruzábová

Banner ženyBanner ženyZdroj: Jan Lakomý