Kachny divoké žijí v párech, které se utvářejí už na podzim. Kačer má za úkol výběr hnízda, ale stavba hnízda je jen záležitostí kachny. Někdy musí kachny hnízdit daleko od vody, aby vychovala káčata.

Kachna divoká březňačka, jako první ze všech kačen začíná hnízdit v měsíci březnu, odtud je její název. Šat kačen je po celý rok hnědavě skvrnitý, aby při sedění na hnízdě splynul s okolím.

Za to kačer březňačky má lesklou, zelenou hlavu, kolem krku má bílý proužek i v křídlech fialově zelené zrcátko. Jeho ocasní pírka, zvané kačírky si myslivci s oblibou zastrkují za klobouk. Někdy musí kachny hnízdit i daleko od vody, aby vychovala káčátka.

Pak je pro ni problém odvézt káčátka na vodu. Naštěstí lidé jsou ohleduplní, zvláště řidiči a přechod kačení rodinky přes ulicí umožní.

Kachna snáší 5 až 13 vajec, sedí na snůšce a mláďata, která po vylíhnutí opouštějí hnízdo, pečuje jen samice. V této době je krásný pohled na vodu, kde páry kačen hledají místo na hnízdo a proto je nutné, hlavně je nerušit.

Jan Teimer