Pořídili proto nahrávku záhadného a odeslali ji k určení do Moravského ornitologického spolku.

Zdroj: Alena Horáková

Z nahrávky bylo ornitologům ihned jasné, že noční klid v obci ruší chřástal polní. To bylo překvapením i pro ornitology. Protože tento silně ohrožený druh chřástala se na Přerovsku nevyskytuje.

Nejbližší hnízdiště má na vlhkých loukách ve vojenském prostoru Libavá a na horských loukách v Jeseníkách nebo v Hostýnských vrších. Navíc jde o druh, který ubývá i tam.

Hlas chřástala polního je opravdu velmi výrazný. Jde o stále se opakující drsné, mechanické a ostře skřehotavé „érp-érp“, pronášené jednou za sekundu, ale stále opakované i několik hodin s krátkými přestávkami.

Čápi v Dřevohosticích v roce 2020.
Hnízdí u vás čápi? Pomozte posčítat čápata na hnízdech

Proč se chřástal polní usadil právě v Penčicích, je pro ornitology záhadou, ale pravděpodobně jde o samce, který hledal vhodné hnízdiště a zdejší louka se mu zalíbila i přesto, že se nachází v obci.

Místní občané jsou rádi, že vědí, kdo ruší jejich noční klid a překvapilo je, že jde o tak vzácného a výjimečného ptáka. Majitel pozemku na části louky odložil první seč, protože si všiml, že si chřástal pořídil samičku a kuřátka. Chřástal to ocenil tím, že se přestal v noci ozývat.

Jiří Šafránek

Den dětí v MŠ Bezuchov 2021.
Na člunu i na lezecké stěně, to byl Den dětí v MŠ Bezuchov
Přerovští Hanáci letos založili novou tradici, pouť do Lýsek.
Pouť do Lýsek: přerovští Hanáci letos založili novou tradici