Na prosinec neziskovka se sídlem v Pavlovicích u Přerova chystala dva semináře, jeden zaměřený na vztahy kolem nás, druhý o výchově dětí nesl název Sourozenci, do toho běží i dlouhodobé vzdělávání - Kurz efektivního rodičovství.

Všechny tyto semináře a kurzy jsou zaměřeny na osobní rozvoj dospělých, budování pevných základů pro vztahy, jimiž jsme obklopeni a porozumění chování dětí, kterým my dospělí můžeme pomoci se správně rozvíjet.

„Oslovili jsme skvělé kouče a těšili se na prezenční setkávání, ale naštěstí se nám podařilo flexibilně přizpůsobit aktuálním podmínkám. Online prostředí je výzva nejen pro lektora, který namísto živého publika mluví k obrazovce, ale i pro účastníky. Mnozí mají rodiny a děti a kdyby šli na prezenční kurz, je to pro ně i forma odpočinku. Pomůžeme jim zajistit hlídání dětí, maminky na mateřské se vypraví do společnosti, pro účastníky máme nachystané vždy příjemné zázemí, uvaříme jim kávu, čaj, plánovali jsme vánoční cukroví. Namísto toho musí v domácích podmínkách zvládnout děti a ještě se soustředit na úkoly, které od lektorů dostávají. Ale jsme moc rádi, že se i tak přes obrazovky na sebe usmívá spousta obličejů a i přes náročnější podmínky máme na všechny přednášky pozitivní reakce,“ doplňuje Eva Fialová, která zajišťuje koordinaci a hladký průběh těchto on-line akcí.

První seminář Vztahy na prstech jedné ruky s energickou vztahovou koučkou Milenou Mikulkovou byl nabitý informacemi a znalostmi lektorky s mnohaletou zkušeností v oblasti partnerského poradenství.

Dlouhodobý Kurz efektivního rodičovství, jehož cílem je vytváření pevnějších, spokojenějších a hlavně fungujících vztahů mezi rodičem a dítětem, vede lektorka Marcela Anežka Kořenková.

Kurz je vystavěn na principech individuální psychologie MUDr. Alfréda Adlera a sympatická lektorka jeJ vede způsobem, že rodič má možnost zážitkovým způsobem na základě vlastního prožitku lépe porozumět chování a volbě svého dítěte.

Posledním kurzem tohoto roku je série tří online SEMINÁŘŮ s názvem Najděte klíč k srdci vašich dětí vedené Irenou Kubantovou. Lektorka s více než 12 lety zkušeností pomáhá rodičům prostřednictvím montessori pedagogiky a respektující komunikacE nalézt v rodinách rovnováhu, ve které budou všichni spokojení, šťastní a vyrovnaní.

Jednotlivé přednášky pak mají názvy Jak komunikovat s dětmi, Jak nastavovat dětem hranice A Sourozenci. 

„O všechny přednášky byl velký zájem a jsme za to moc rádi. Snažíme se volit taková témata, která jsou vždy aktuální a pomohou dospělým a rodičům zvládat každodenní situace, které přicházejí a popasovat se s nimi lépe. Volíme velmi kvalitní kouče a lektory. Polovina úspěchu jsou kvalitní informace a jejich správné předání, druhá polovina pak snaha dospělých s informacemi pracovat a touha po zlepšení rodinné atmosféry“, uzavírá Hana Školoudová.

Pro tento rok chystá Centrum pro rodinu Ráj kromě mnoha událostí a kurzů i aktualizaci vizuálního stylu, který bude reflektovat požadavky aktuální doby a bude se snažit ještě více přiblížit cílové skupině této regionální neziskovky, kterou jsou dospělí mající zájem pracovat na svém osobním rozvoji.

Martina Dlouhá