OLOMOUCKO

Flora Olomouc
KDY: od čtvrtku 21. do neděle 24. dubna, čtvrtek až sobota 9 do 18 hodin, neděle od 9 do 17 hodin
KDE: Výstaviště Flora Olomouc
ZA KOLIK: základní vstupné 170 korun, online 157 korun

Největší svátek květin se vrací. Od 21. do 24. dubna se na Výstavišti Flora Olomouc po dvouleté odmlce koná proslulá květinová a zahradnická výstava Flora Olomouc. Hlavní expozice s názvem Květy a světy znázorní koloběh života. Těšit se můžeme na výstavu vzácných stovky let starých bonsají či oblíbené zahradnické trhy.

Zahradnické trhy na Floře v Olomouci v sobotu 16. května.Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Liba Mátlová

Předsletová konference čarodějnic
KDY: sobota 23. dubna od 10 do 15 hodin
KDE: Zoo Olomouc, Svatý Kopeček
ZA KOLIK: dospělí 140 korun, snížené 100 korun

V průběhu staletí se staly čarodějnice ohroženým druhem a Zoo má přeci za úkol ohroženým druhům pomáhat. Předsletová konference čarodějnic je již tradiční akcí, která hostí všechny příslušníky čarodějnického cechu. Díky nejrůznějším tematickým workshopům, vzdělávacím aktivitám, ale i školením BOZP se všichni účastníci dozvědí, jak se dostatečně připravit na nadcházející tradiční slety pořádané poslední dubnový víkend na různých místech Olomouce a okolí.

Olomoucký tvarůžkový festival
KDY: od soboty 23. do neděle 24. dubna
KDE: Horní i Dolní náměstí v Olomouci
ZA KOLIK: zdarma

Horní a Dolní náměstí v Olomouci po dvou letech opět provoní syrečky. Jde již o pátý ročník akce spojené s ochutnávkou tvarůžkových specialit a nechybí ani doprovodný folklórní program a prezentace minipivovarů. V rámci doprovodného programu se můžeme těšit na vaření s Romanem Paulusem, vystoupení Anety Langerové s kapelou, vystoupení folklorních souborů, divadelní představení a dílničky pro děti nebo prodej regionálních produktů.
Podrobný program najdete ZDE

Čtvrtý ročník oblíbeného Tvarůžkového festivalu v centru OlomouceČtvrtý ročník oblíbeného Tvarůžkového festivalu 2019 v centru OlomouceZdroj: Deník / Barbora Burešová

Čarodějnice na Bouzově
KDY: sobota 23. a neděle 24. dubna
KDE: Hrad Bouzov
ZA KOLIK: plné 230 korun, snížené 180 korun, děti 90 korun, děti do 6 let - zdarma

Těšit se můžete na speciální prohlídky od 13 do 15 a v čarodějnické dílny od 13 do 16 hodin. Prohlídky s čarodějnickou tématikou doporučují organozátoři pro rodiny s dětmi od 3 do 7 let.
sobota 23. dubna - časy prohlídek jsou pevně stanoveny
13.00, 13.30, 14.00, 14.20, 14.40 a 15.00 hodin
neděle 24. dubna - časy prohlídek jsou pevně stanoveny
13.00, 13.20, 13.40, 14.00, 14.20, 14.40 a 15.00 hodin   

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/ Z. Traxler

Police Symphony Orchestra
KDY: sobota 23. dubna od 19 hodin
KDE: Reduta, Olomouc
ZA KOLIK: 350 až 470 korun

Mladí hudebníci z Police Symphony Orchestra připravují svůj první koncert v hanácké metropoli. Čeká vás čerstvě vyladěný repertoár filmové, klasické i populární a swingové muziky v symfonických aranžích. Olomouckou Redutu rozezní Police Symphony Orchestra v sobotu 23. dubna pod taktovkou dirigentů Joela Hány a Kryštofa Kosky. Pěvecky zazáří Vendula Příhodová, Jan Sklenář, Karolína Soukupová a Karel Telecký. Nenechte si ujít jedinečnou šanci, na Moravu mapa koncertů Police Symphony Orchestra moc nesahá, tak si ulovte včas svoje místo.

Mladí symfonici se v průběhu své dvanácté koncertní sezony chtějí rozrůst o vlastní smíšený pěvecký sbor a právě nyní nabírají zpěváky.Mladí symfonici z Police Symphony Orchestra.Zdroj: Archiv PSO

PROSTĚJOVSKO

Tradiční městský ples
KDY: sobota 23. dubna od 19.30 hodin
KDE: Národní dům na Vojáčkově náměstí, Prostějov
ZA KOLIK: 400 korun

Nenechte si ujít tradiční městský ples, který vypukne v sobotu 23. dubna od 19.30 hodin. V Národním domě na Vojáčkově náměstí, bude připravený bohatý program. Ples zahájí v 20 hodin velká zahajovací ceremonie v pernštejnském stylu, následovat budou renesanční tance, šermířský souboj, dražba skic a slosování tomboly. Výtěžek z charitativní tomboly bude navíc věnován na charitativní účely.

Čechomor a Martina Pártlová
KDY: sobota 23. dubna od 19 hodin
KDE: Společenský dům Prostějov, Komenského 6, Prostějov
ZA KOLIK: 590 korun

Čechomor zavítá do Prostějova. Na originální zpracování písniček od této skupiny se můžeme těšit v sobotu 23. dubna od 19 hodin. Tuto tour, která je přesunutá z prosince s Čechomorem, objíždí i Martina Pártlová.

Kapela Čechomor zahrála v sobotu večer na nádvoří zámku v Moravské Třebové.Kapela Čechomor.Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Papírový pedig
KDY: pátek 22. dubna od 17 do 20 hodin
KDE: Výtvarná dílna při ZUŠ V. Ambrose, Vápenice 3, Prostějov
ZA KOLIK: 400 korun

Znáte oblíbenou techniku papírového pedigu? Jedná se o skvělý způsob recyklace starého papíru, ze kterého lze vytvořit užitečné či dekorativní předměty pro domácnost. Na kurzu se společně seznámíme s potřebným materiálem, který se naučíme i sami připravovat a přiblíží se nám i technika košíkaření.

Vánoční trhy v jarním kabátě aneb Co mohlo být (2020 a 2021) a Olga Lounová
KDY: sobota 23. dubna od 7 hodin 
KDE: Masarykovo náměstí, Konice

Po celý den se můžete těšit na farmářské a rukodělné trhy, které nabídnou šité dětské oblečení, mýdla, háčkované hračky, výrobky z mléčné farmy, domácí džemy, zeleninu, uzeniny, frgály, čaje, ovčí výrobky, proutěné a dřevěné zboží, šperky a další. Připraven je také bohatý program. Už v 9.15 hodin provede kulturním dopolednem ZUŠ Konice, v poledne vystoupí Holóbkova mozeka, ve 14 hodin Minami, v 16 hodin Gabriela V. G., v 18 hodin Marasd a ve 20 hodin čeká návštěvníky zlatý hřeb trhů, Olga Lounová & Band v doprovodu efektů Flame in Star Praha.

Olga Lounová v Mikulášovicích.Olga Lounová.Zdroj: Jiří Fišer

HRANICKO A PŘEROVSKO

Antimother presents: I Poo Poo on your Juju
KDY: pátek 22. dubna od 19 hodin
KDE: Karnola, Hranice
ZA KOLIK: 200 korun

Antimother je producentská platforma a mikro label, který se snaží podporovat hraniční fenomény současné hudby a zvukového designu. Nyní opouští bezpečí hlavního města a vydává se na tour „I Poo Poo on your Juju“ i po moravských městech. Dále vystoupí srbská hudebnice Umbra, White Wigwam, Boyse, 1a1 a Škrtím srnky.

Dědeček aneb Musíme tam všichni
KDY: sobota 23. dubna od 19 hodin
KDE: Kulturní dům, Ústí
ZA KOLIK: dobrovolné

Divadelní spolek Tyl Drahotuše vás srdečně zve na komedii Dědeček aneb Musíme tam všichni. Komedie Jaroslava Koloděje se točí okolo dědy Ptáčka, který je sice starší věkem, ale nikoliv duchem. Jeho vitalita je zdrojem nejednoho průšvihu v domově důchodců, do kterého se na stará kolena odstěhoval od rodiny. Jednoho dne však rodina Samcova obdrží telegram – „dostavte se v co nejkratším termínu do zdejšího ústavu k projednání a vyřízení záležitosti vašeho dědečka, Mikuláše Ptáčka“. Vše se zdá být jasné – děda zemřel, je nutné vyřídit jeho poslední záležitosti. Rodina se vydává na cestu do domova důchodců, kde se však dozvídá, že… a zde začíná příběh plný zvratů, náhod a nedorozumění…

Pivovar Zubr slaví 150. narozeniny
KDY: pátek 22. dubna od 15.30 hodin
KDE: Pivovar Zubr, Přerov
ZA KOLIK: 350 korun v předprodeji, na místě 400 korun

Jako každý rok zahájí pivovarskou sezónu v Přerově narozeninová oslava pivovaru Zubr. Letos bude výjimečná tím, že pivovar Zubr slaví výročí 150. let své existence. Výroční narozeninová oslava se bude konat v pátek 22. dubna od 15.30 hodin v areálu pivovaru. Návštěvníci si ke 150. narozeninám budou moci připít novým tmavým 15% Výročním speciálem. Hosté se také mohou těšit na bohatý kulturní program a hudební produkci, kterou zakončí koncert populární kapely Rybičky 48. Dalším lákadlem je neomezená konzumace nápojů z produkce pivovaru Zubr, která je jako každý roka zahrnuta v ceně vstupenky. Areál se návštěvníkům otevře v 15.30 hodin. O hudební produkci se letos postarají skupiny Kameron. Stará dobrá ruční práce, Penzistor a zlatým hřebem večera budou Rybičky 48. Celým dnem bude již tradičně provázet Mirek Karásek z Rádia Kroměříž.

Z koncertu kapely Rybičky 48 na dvoře hudebního klubu Česká 1 v Kutné Hoře.Kapela Rybičky 48.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Jarní jízda veteránů
KDY: neděle 24. dubna od 9 hodin
KDE: Horní náměstí, Přerov - Helfštýn, Týn nad Bečvou

Tradiční přehlídka auto a moto veteránů, historická vozidla do roku 1970, pořádá Oldtimer Club, sraz na Horním náměstí Přerov. Poté bude následovat vyjížďka na hrad Helfštýn.

Jarní jízda zručnosti v PřerověJarní jízda zručnosti v Přerově. Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Liba Mátlová

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Blues Aperitiv
KDY: sobota 23. dubna od 19 hodin
KDE: Dům kultury, Šumperk
ZA KOLIK: 170 korun

Již 23. ročník hudební soutěže Blues Aperitiv pro nové bluesové talenty, kterou pořádá mezinárodní festival Blues Alive, je určena všem neprofesionálním kapelám či hudebníkům bez ohledu na zemi původu. Hlavním lákadlem pro vítěze je možnost vystoupení přímo na listopadovém festivalu Blues Alive. Těšit se můžeme na kapely z Maďarska, Polska i Česka!

Koncert šumperské skupiny SIOUX
KDY: pátek 22. dubna od 20 hodin
KDE: H-club, Šumperk
ZA KOLIK: 120 korun

Šumperská skupina Sioux vystoupí v pátek 22. dubna v šumperském H-clubu. Skupina si na tento večer pozvala i hosty.  Svůj live band set předvedou PAPA KRISTA a navíc celým večerem bude provázet DJ EM.DOT. Přijďme skupinu SIOUX, která za sebou nemá lehké období, na tento koncert podpořit.

Koncert dětí pro Ukrajinu
KDY: sobota 23. dubna od 18 hodin
KDE: Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Rapotín

Římskokatolická farnost pořádá koncert dětí pro Ukrajinu. Přijďte v sobotu 23. dubna v 18 hodin do rapotínského kostela, kde se akce bude konat. Můžeme se nejen potěšit koncertem nejmenších, ale zároveň můžeme i podpořit dobrou věc.

Jelen: Věci a sny
KDY: pátek 22. dubna od 19.30 hodin
KDE: Velký sál Domu kultury, Šumperk
ZA KOLIK: v předprodeji 490 korun, v den akce 550 korun

Folková kapela Jelen míří za svými fanoušky do Šumperka. Můžeme se těšit na všechny osvědčené hity. Ještě jednu noc, Magdaléna nebo Klidná jako voda. Přijďte si zapařit s touto oblíbenou kapelou i vy!

Koncert kapely Jelen v Českých Budějovicích.Kapela Jelen.Zdroj: Pavel Sojka

Festival klavírních duí: Schubertiáda
KDY: sobota 23. dubna od 19 hodin, neděle 24. dubna od 13 hodin
KDE: Klášterní kaple Panny Marie, Jeseník
ZA KOLIK: 120 korun dospělí, 100 korun děti a senioři - sobota, nedwěle vstup volný

Festival Schubertiáda  se pořádá k 225. výročí narození Franze Schuberta a 95. výročí narození Vlastimila Lejska. Sobotní  koncert se uskuteční v rámci Festivalu klavírních duí - Schubertiády, který vychází z tradice Mezinárodní Schubertovy soutěže, kdy se konaly přednášky a koncerty spojené se Schubertem a klavírním duem. Ida Černecká a František Pergler přicházejí s programem, ve kterém představí především díla jednoho z největších skladatelů klasické hudby, Franze Schuberta. V nedwěli se koná beseda s paní Věrou Lejskovou: Počátky Schubertovy soutěže v Jeseníku
13.00, Hudební sál CSA - vstup volný. Závěrečný koncert účastníků kurzů se uskuteční v 15 hodin v kapli.

Ples města Zábřeh
KDY: sobota 23. dubna od 19.30 hodin
KDE: Kulturní dům, Zábřeh
ZA KOLIK: 690 korun

Návštěvníci vyhlášené společenské akce se mohou opět těšit na pestré hudební menu, které bude příchozím servírovat téměř šedesátičlenné hudební těleso. Zábřežský orchestr Moravia Big Band ve spojení se smyčcovým komorním orchestrem zahraje pod vedením dirigenta Pavla Doubravy nejen tradiční Straussovy polky a valčíky, ale i jazzové skladby a taneční či muzikálové melodie. Příjemné překvapení připravili pořadatelé plesu v podobě swingového zpěváka Jana Smigmatora, který nejenže doprovodí orchestr Moravia Big Band, ale představí se rovněž v roli moderátora a průvodce celým večerem. Jeho součástí bude rovněž atraktivní doprovodný program, losování o hodnotné ceny, bohatý raut nebo popůlnoční vystoupení rockové skupiny Kreyn. Na reprezentačním plese dojde již tradičně k předání Ceny města. Tu tentokrát obdrží in memoriam Miloslav Tempír, a to za mimořádný přínos městu v oblasti sportu, školství a veřejného života. Zábřežský kulturní dům se pro návštěvníky městského plesu otevře o půl osmé, večer oficiálně zahájí ve 20 hodin starosta František John spolu s hejtmanem Olomouckého kraje Josefem Suchánkem.

Jan Smigmator vystoupil v Jablonci nad Nisou. Hostem byla jeho dlouholetá kamarádka a kolegyně z Klubu Evergreen, který již deset let vysílá Český rozhlas 2, Dasha.Jan Smigmator.Zdroj: Martin Kubišta

Kam vyrazit za zábavou v Moravskoslezském kraji?

Z koncertu elektropopové kapely Midi Lidi.
Kam o víkendu? Na koncert Midi Lidi, zatancovat si nebo oslavit Den Země