Tematicky zaměřená cyklotrasa na Hranicku v okrese Přerov s názvem Po stopách vodní a větrné energie přibližuje turistům, jak byla na venkově využívána síla vody a větru.

Na této cestě se potkají cyklisté s existujícími vodními a větrnými mlýny, ale i těmi, které už z povrchu zmizely.
Ovšem díky aktivitě obcí ležících na trase, činorodých vlastníků mlýnů, podnikatelů a nadšenců se zde mohou návštěvníci pobavit, ale i dozvědět se něco zajímavého o minulosti mlynářského řemesla.

V regionu Hranicka jsou trasy rozděleny na tři části, ze kterých si cestovatelé mohou vybrat. Mapu s cyklotrasami seženou turisté v informačním centru v Hranicích, kde výlet začíná a také končí. Tento tip nabízí takzvaný třetí okruh, který je dlouhý přes čtyřicet kilometrů.

Vzhledem k tomu, že má nejmenší převýšení, je vhodný i pro rodiny s odrostlejšími dětmi, kteří pojedou na trekovém kole většinou otevřeným prostorem mezi poli a vesnicemi.

Na okruhu číslo tři se potkají s bývalým vodním Andršovým mlýnem, po pár kilometrech na ně čeká pozoruhodný větrný Červekův mlýn ve Skaličce, který sem byl převezen z Dřevohostic v roce 1850 a od roku 1879 je rodinným dědictvím Červekových. Po domluvě s majitelem si ho může kdokoli prohlédnout.

Cyklotrasa Hranicko - mapka cyklotrasyZdroj: DENÍK/Liba Mátlová

Cestou se výletníci dostanou i k místu, kde stával Krečmerův mlýn. Ten však v roce 1950 strhla vichřice. Další v úseku je druhý větrný mlýn Poruba. Je zděný, na rozdíl od dřevěného ve Skaličce, a mlel ještě na začátku druhé světové války. Majitel ho vybavil elektromotorem, který jej poháněl v bezvětří.

Přestože mlýn byl jako technická památka zapsán v Seznamu nemovitých kulturních památek přerovského okresu, není dosud plně rekonstruován. Poslední zastávkou na trase je místo poblíž obce Hranické Loučky, kde stával větrný mlýn Kozí Loučky.

Do Hranic se turisté dostanou vlakem. Tip na výlet popisoval pouze jednu možnou variantu, ovšem podle mapek v hranickém infocentru, které najdou turisté, když se vydají od nádraží po značené cyklotrase k centru na Masarykovo náměstí, si mohou podle libosti zvolit i jinou možnost.

Konkrétně tento výlet tedy začíná v Hranicích a okruh vede přes lázně Teplice nad Bečvou, kde se nabízí navštívit Zbrašovské aragonitové jeskyně, menší obce a městys Hustopeče nad Bečvou, který zdobí renesanční zámek a poté opět mezi menšími vesnicemi zpátky do Hranic.

Trasa GPS

Hranice 49033’0.500“N, 17044’5.200“E,

lázně Teplice nad Bečvou 49°32'5.117"N, 17°44'34.481"E

Červekův mlýn ve Skaličce 49°30′47.77″ N, 17°47′57.67″ E

Větrný mlýn Poruba 49°32'0.09"N, 17°53'40.24"E

Hustopeče nad Bečvou 49°31'49.008"N, 17°52'22.052"E.

Logo cykloZdroj: archiv projektu

Logo cykloZdroj: archiv projektu