Lstí vniknou do jejich bytů a ve chvíli nepozornosti je připraví o úspory. Naposledy tak v úterý v Hranicích připravil neznámý podvodník pětaosmdesátiletou ženu o 34 tisíc korun.

„Pachatel použil jeden z nejčastějších způsobů, jak se do bytu své oběti dostat. Představil se jako pracovník plynáren s tím, že jde vrátit tisícikorunový přeplatek zálohy za plyn,“ informoval hranický kriminalista Marek Nádvorník.

Následoval tradiční scénář: muž vytáhl pětitisícovou bankovku a požádal ženu, zda mu může zbývající čtyři tisíce korun vrátit. Tak zjistil, kde mážena uschované úspory, a v nestřežené chvíli je ukradl.

Tentýž pachatel přitom pokoušel své štěstí ve stejný den u jiné seniorky v Hranicích. „Žena však byla obezřetná a domů jej nepustila,“ podotkl Nádvorník.

Podle jeho slov existuje několik dalších legend, které zloději používají. „Časté je, že přijdou za nějakým seniorem se smyšlenou historkou , že jejich syn jim dluží zálohu za opravu automobilu a že si jdou pro peníze. Peníze si nechají zaplatit, dokonce na ně vypíšou falešnou stvrzenku,“ popsal další z metod Marek Nádvorník.

Často se také zloději dostanou do bytu pod záminkou podomního prodeje. „Pachatelé mnohdy chodí po dvou, po třech. Poprosí o vodu nebo o to, zda si nemohou zajít na záchod, a v nestřežené chvíli prohledají byt,“ uvedl kriminalista.

Nejčastějšími oběťmi podvodníků bývají senioři. „Bohužel lidé jsou nepoučitelní a navzdory mnoha preventivním a informačnímkampaním zloděje do bytu klidně pustí,“ uvedl Marek Nádvorník.

To je podle jeho slov kámen úrazu. „Hlavní zásada je nikoho domů nepouštět, i když se stává, že se pachatelé do bytu natlačí sami. Když už jsou v bytě, neměli by jim lidé v žádném případě ukazovat, kde mají uložené peníze, a nemají je nechávat ani chvíli bez dozoru,“ vysvětlil kriminalista.

Podle jeho slov je tento druh kriminality velmi častý. „Takovýchto krádeží se jen v Hranicích odehrávají desítky případů ročně. Podobné je to i v ostatních městech,“ dodal Nádvorník.

Pachatelé jsou přitom stále nápaditější. Jejich působiště se přitom neomezují na hranice jednoho města nebo regionu.

„Řešili jsme případ muže, který okradl seniora v jednom městě, poté sedl do auta a stejný čin spáchal chvíli na to v dalším městě. Jezdil skoro po celé republice,“ doplnil Nádvorník.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika