Jejich pachatelé berou zavděk potravinami, ale spadeno mají i na starožitnosti nebo různé spotřebiče. V uplynulých dnech byl například dopaden muž, který se celkem šestkrát vloupal do chatek v Hranicích.

Scénář byl vždy stejný: muž vnikl do objektu, kde zkonzumoval jídlo a strávil noc. Policisté ho chytli na místě posledního vloupání.

„Od počátku letošního roku do konce září jsme jen na Přerovsku řešili 68 případů krádeží vloupáním do rekreačních objektů,“ shrnula přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Podle jejích slov už bylo 25 z nich objasněno, což činí přibližně 38 procent. „Pachatelé si nejčastěji vybírají osamocené objekty, zahrádkářské kolonie jsou tedy o něco bezpečnější,“ uvedla mluvčí.

Nejslabší stránkou zajištění rekreačních objektů jsou přitom okna, prosklené plochy a dveře. „Lidem radíme, aby si na zimu zabezpečili chaty zábranami a vybavili se dokonalými zámkovými systémy. Vyplatí se také pořídit si na okna mříže a mít uzamčené okenice,“ poznamenala dále mluvčí.

Z tohoto pohledu je nejvýhodnější spolehnout se na certifikované mechanické zábranné prostředky a pro vyšší standard využít elektronickou ochranu nebo připojit objekt na pult centralizované ochrany.

Zabránit ztrátě cenností mohou sami majitelé i tím, že v chatách nenechají hodnotné věci. „Neměli by zde nechávat starožitnosti nebo peníze. Důležité je také pořídit si fotodokumentaci všech věcí, aby se pak lépe doložila hodnota odcizených předmětů,“ vysvětlila mluvčí.

Vlastníci by také měli občas v zimě své chatky navštívit. „Například uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly a dojem zabydlenosti většinou zloděje odradí,“ tvrdí Zajícová. Mezi věci, které se nejčastěji z objektů ztrácejí, patří jídlo, alkohol, spotřebiče a starožitné předměty. Někdy však z chatek mizí i kovové materiály, které pak končí ve sběru.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika