Podle šéfa přerovského dopravního inspektorátu Lubomíra Koláčka je důvod prostý: řidiči podcenili přípravu na zimní období a nestačili zareagovat na změněné podmínky na vozovce. Nástup zimy je přitom kritickým obdobím a na silnicích havaruje nejvíce aut právě v prosinci.

Neumějí dát první pomoc

„Řidiči by měli počítat s větší brzdnou dráhou a omezit rychlost při jízdě zalesněnými oblastmi nebo přes mosty,“ uvedl Lubomír Koláček. Tradičním problémem je i to, že motoristé zapomněli přezout a do namrzlého terénu vyrážejí s letními pneumatikami.

Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové komplikuje v období zvýšené nehodovosti práci policie fakt, že lidé často nevědí, jak se při havárii chovat. „Mnozí ani neumějí poskytnout zraněným první pomoc,“ upozornila mluvčí. J

ak dodala, zemře ročně na českých silnicích 1300 lidí, z toho asi 40 dětí. Řada z nich zbytečně. Přesný návod, jak se zachovat, když se stane řidič svědkem nehody, neexistuje. Svou roli totiž v takových chvílích hraje hlavně psychika.

„Po vystoupení z auta by měl označit místo výstražným trojúhelníkem a rozsvítit výstražná světla auta,“ radí Michaela Sedláčková.

Zraněné do bezpečí

Svědci nehody by se měli snažit dostat zraněné osoby do bezpečí a tam jim poskytnout první pomoc. Pokud jsou u havárie dva lidé, platí, že jeden z nich poskytne první pomoc zraněným a druhý přivolá záchrannou službu.

„Pokud člověk zasahuje sám, nejprve poskytne zraněnému první pomoc, a teprve potom by měl přivolat odbornou pomoc. Operátor na lince 155 musí znát údaje o tom, kde se nehoda stala, počty a stav zraněných a také číslo telefonu, ze kterého svědek nehody telefonuje,“ upřesnila mluvčí policie.

Při nehodě smíte zastavit jiný vůz

Lidé by měli zůstat na místě havárie až do příchodu policisty. „Účastníci nehody jsou oprávněni zastavovat další auta, aby jim jejich posádka pomohla,“ doplnila policejní mluvčí.

Kurz, jak se chovat v podobných krizových situacích, absolvovali ve středu 14. listopadustrážníci přerovské městské policie.

„Když je člověk ve stresu a pod tlakem, chová se jinak a na spoustu věcí ani nestačí zareagovat. Proto je dobré znát pravidla první pomoci a umět je použít,“ řekl jeden z přerovských strážníků Jiří Mucha.

Na Přerovsku došlo od počátku letošního roku celkem k 1609 dopravním nehodám.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika