Podle sociálních pracovníků jsou opilí mladiství a někdy i děti každoročním fenoménem letních prázdnin, kdy si školáci plnými doušky užívají chvil volna. „Při kontrolách se zaměřujeme především na větší kulturní a společenské akce, jako byly třeba o víkendu Dřevohostický folkáč, Tunning sraz Škoda na výstavišti v Přerově nebo Ahoj léto Rock fest v Beňově, “ vysvětlila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Výjimkou ale nejsou ani namátkové kontroly v restauracích, a to nejen v samotném Přerově, ale i v obcích a dalších městech v regionu.„Dá se říci, že téměř každá kontrola na podobných akcích odhalí nějakého nezletilce v podnapilém stavu,“ poznamenala mluvčí.

Rodinné kořeny

„Jen od počátku letošního roku jsme řešili několik desítek případů opilosti u nezletilých. Nikdy ale není na vině pouze alkohol jako izolovaný problém, ale každý takový případ má návaznost na jiný problém. S takovou rodinou se dále pracuje a zjišťuje se, jaké mají děti zázemí, “ vysvětlila vedoucí odboru sociálně právní ochrany dětí přerovského magistrátu Alena Skácelová.

Nárůst případů opilosti u nezletilců zaznamenali během prázdnin také v Hranicích. „O víkendu se konala v Drahotuších hip hopová akce, na které bylo zadrženo v podnapilém stavu celkem sedm nezletilých, z toho čtyři pocházeli z Hranicka,“ uvedla Martina Škapová z odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Hranicích.

Po bouřlivém srpnovém večírku byl dokonce nalezen v časných ranních hodinách na chodníku v bezvědomí mladistvý muž, kterému policisté naměřili 2,5 promile alkoholu. Pracovníci hranického odboru se od ledna letošního roku zabývali celkem sedmnácti případy opilosti u nezletilců.

Vinu mají často hospodští

Kurátoři i policisté se shodují na tom, že hlavním viníkem toho, proč se mladiství často opijí do němoty, je nezodpovědnost obsluhujícího personálu v restauracích. „Všichni víme, že alkohol se dětem nalévat nesmí, a přesto tento fakt mnozí hospodští nerespektují,“ soudí vedoucí přerovského oddělení sociálně právní ochrany.

Pracovníci zdejšího magistrátu proto spolu s městskou policií provádějí v restauracích kontroly, které mají zjistit chování hostinských. Podle zákona o boji proti alkoholismu a toxikomanii pak může obec uložit nezodpovědnému majiteli restaurace pokutu.