Podle jejích slov si za řadu z nich mohou lidé sami, a to kvůli své nepozornosti. Častým problémem je třeba to, že si poškozený napíše číslo svého PIN kódu na platební kartu, a v případě jejího odcizení má pak zloděj snadnou práci.

Nechávají také často bez dozoru nákupní košíky, ve kterých mají kabelku s penězi. Nepozornost lidí tak třeba dala šanci 28letému pachateli z Přerova, kterého policisté obvinili ze spáchání zhruba dvou desítek krádeží.

„Muž využíval hlavně neopatrnosti lidí, kteří nezamkli dveře od kanceláře nebo šatny. Zaměřil se na osobní věci, kabelky a příruční zavazadla. Celkem tak způsobil škody za 383 tisíc korun,“ uvedla Zajícová.

Na konci loňského roku byl dopaden rovněž 28letý pachatel z Prostějovska. Ten v době od dubna do září loňského roku odcizil ze skladu přerovské firmy plechy, nerezové tyče, hliníkové profily a další materiál. Vše pak postupně prodal do sběrných surovin.

„Peníze si nechal pro svou potřebu a firmě tak způsobil škodu za více než milion korun,“ doplnila Zajícová.

Společně s policisty z okolních okresů se přerovským vyšetřovatelům podařilo odhalit také trojlístek pachatelů sériových vloupání do sklepních boxů. Na svědomí je měla skupinka tří mužů z Ostravska.

„Vloupávali se do sklepů na celé severní Moravě, a to od počátku roku až do května, kdy byli dopadeni,“ poznamenala Zajícová.

Ze sklepů odnášeli nejčastěji jízdní kola, nářadí, křovinořezy, řetězovou pilu a další zboží v celkové hodnotě několik set tisíc korun.

Pachateli krádeží bývají v mnoha případech mladiství. Jedna z nich, šestnáctiletá dívka z Přerova, se v posledních dvou letech zaměřila především na obchodní domy.

Její pozornost zaujaly opuštěné kabelky v nákupních vozících, z nichž odcizila peněženky s hotovostí, platebními kartami a dalšími věcmi.

Na své časté výpravy zamířila třeba do Tesca a Kauflandu v Přerově, dále pak do obchodních center Globus, Albert a Tesco v Olomouci a v Kroměříži. Její činy kvalifikovali vyšetřovatelé jako krádež.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika