VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MARIE ŠULAKOVA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Oslavy Silvestra v regionu? V Přerově opět ve velkém

Přerovsko – Někde velkolepé oslavy, jinde jen komorní setkání lidí na návsi nebo na náměstí. Takový bude Silvestr ve městech a obcích na Přerovsku. Vítání Nového roku bude zřejmě nejbouřlivější v Přerově, kde se můžou lidé těšit na celou řadu tradičních akcí.

Zapalujete rádi svíčky? Tak pozor, ať si nezapálíte celý byt

Přerovsko – Také máte rádi světlo svíček? Čím více jich hoří, tím lépe to vypadá. Svícínků a lampiček, adventních věnců je dnes v nabídce nepřeberné množství. Má to ale jeden háček. Stačí malá nepozornost a neštěstí je dřív, než se nadějete. Dejte o adventu pozor na hořící svíčky, varují i hasiči.

Letos nás bude o Vánocích šestnáct, na Silvestra si v lese uvaříme guláš

Skoky – „Je u nás humbuk, ale přijeďte, ráda vás uvidím," říká do telefonu Jana Valentová, když se k ní ohlašuji na předvánoční reportáž. Co z toho nakonec vyjde, nevím. Nepřipravuji si otázky, budeme si prostě povídat. Tu mateřskou ženu znám už mnoho let a vím, co od ní mohu čekat.

Host baru ukradl servírce 40 tisíc, pak je sypal do automatu

Přerov – O čtyřicet tisíc korun připravil obsluhu baru host, který se ukradené peníze záhy snažil "prohnat" výherním automatem. Polisté jej i jeho společnicí chytili.

Skauti přivezli Betlémské světlo. V pondělí a úterý jej začnou roznášet

Přerovsko, Hranicko – Jen na krátkou dobu vystoupili z vlaku, aby rozsvítili lucerny skautům, kteří na ně čekali na nádražích. Oheň, který jejich brněnští kolegové přivezli, však nebyl ledajaký.

V pátek se ve Věžkách zpívalo u jesliček

Věžky – Nebylo to poprvé, že se ve Věžkách sešli lidé v obecní kapli Nanebevzetí Panny Marie, aby si společně zazpívali vánoční koledy. Tradiční setkání pořádá obec každý rok.

Jak slavilo Vánoce panstvo na zámcích viděli lidé v Tovačově

Tovačov – Ani inverze a silná mlha neodradily v sobotu a neděli celé rodiny z městečka i okolí od návštěvy tovačovského zámku, který se zcela mimořádně otevřel pro milovníky vánočních prohlídek.

V Kozlovicích pečují o kapličku, nyní se složili i na betlém

Kozlovice – Kaplička jako nová stojí na návsi v Kozlovicích, místní části Přerova. To díky podpoře obyvatel a osadního výboru, jenž o ni už řadu let pečuje. V současné době má další bonus pro návštěvníky, jimž se o Vánocích otevře. Vlastní betlém z lipového dřeva, na jehož zhotovení uspořádali místní sbírku.

Vydali knížku o zaniklých senících. K dispozici je v Kojetíně

Kojetín – Co by mohlo být zajímavé na hospodářských budovách určených k uskladňování sena? Pro naše předky naprosto běžná stavba. Pro dnešní společnost už historická rarita. Seníků se totiž u nás mnoho nedochovalo. Ten poslední na Kojetínsku zničila povodeň v roce 1997. Právě v Kojetíně se proto rozhodli vydat zvláštní publikaci.

Betlémské světlo poprvé roznesou i po Přerově. Bude také na náměstí

Přerovsko, Hranicko – Světlo z místa, kde se narodil Ježíš Kristus, roznesou v nadcházejících dnech skauti po celém regionu Přerovska i Hranicka.

Zničil telefonní automat v Kojetíně, hrozí mu za to vězení

Kojetín – Těžko odhadnout, co vedlo v noci na čtvrtek vandala v Kojetíně k tomu, aby poškodil telefonní automat na náměstí Republiky. Po pachateli zůstala na místě činu jen na chodníku pohozená horní část automatu s ovládacími tlačítky i digitálním displejem. Výše škody se vyšplhala na 25 tisíc korun.

Šofér chtěl roztlačit auto, rozbil značky a zeď domu. Vůz nenastartoval

Lipník nad Bečvou - Fasádu rodinného domu a dvě dopravní značky rozbil řidič, který se snažil roztlačit svůj nestartující mercedes.

Z Bečvy u Lipníku odtěží 2500 tun nánosů

Lipník nad Bečvou – Předejít vylití vody z břehů při jarním tání, ale také usnadnit případný průchod ledochodů chtějí pracovníci Povodí Moravy a tak už preventivně několik měsíců těží štěrkopískové nánosy z řek.

Drzý podvodník s elektřinou obral svou oběť hned dvakrát

Lipník n.B. – Policisté dopadli podvodníka, který se v létě vnutil do domu staré paní v Kladníkách se smyšlenou historkou o krachující energetické společnosti a donutil ji zaplatit údajné nedoplatky za elektřinu.

Tovačov láká na vánoční prohlídky zámku i jarmark

Tovačov – Chcete vidět, jak se slavily Vánoce na panském sídle? Pak neváhejte a zajděte o víkendu do Tovačova, kde se právě v sobotu 21. a neděli 22. prosince chystá na zámku mimořádná výstava s komentovanými prohlídkami.

Přerovskem se šíří petice za záchranu pošt v obcích

Přerovsko – Starostové vyzývají vládu, aby nerespektovala návrh Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na radikální snížení počtu povinných pošt a aby zamezila hrozícímu rušení poštovních poboček. Ve středu začali podepisovat petici i na Přerovsku, kde by se rušení mělo týkat zhruba dvaceti procent kamenných úřadoven.

Spolky na venkově, chystejte projekty, máte šanci na dotaci

Přerovsko – Spolky na vesnicích, připravte se. Sdružení Místní akční skupina (MAS) Partnerství Moštěnka vyhlašuje výzvu, kde přerozdělí celkem asi 800 tisíc korun. Čas připravit projektové žádosti máte do února.

Paul Rausnitz má v Přerově bustu. Nepotlačujte cit, vyzval při oslavách Meopty

Přerov – Meopta slaví 80. výročí od svého založení. A důvodů k oslavám má letos hned několik i majitel společnosti Paul Rausnitz, nazývaný svými zaměstnanci, přáteli a společenskou i politickou elitou přerovský Tomáš Baťa.

Ubytovna v Kojetíně nebude. Kraj převedl areál do majetku města

Kojetín – Dobrá zpráva pro Kojetín. Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo žádost města o bezúplatný převod areálu bývalého Středního odborného učiliště v Křenovské ulici.

Přerovské Gambro propustí desítky zaměstnanců

Přerovsko – Rozhodně žádná dobrá zpráva. Nezaměstnanost na Přerovsku stále roste, okres si dokonce mezi 79 v celé republice drží 14. příčku v tabulce čísel s nejvyšší nezaměstnaností. A bude hůř. Do konce roku propustí několik desítek lidí Gambro.

Shoďte kila s Novým Přerovskem. Máme pro vás tříměsíční program zdarma

Přerov – Máte kila navíc a toužíte se jich zbavit? Zdarma ve fitness centru pro ženy a ještě navíc s odbornými poradci na výživu? A máte odvahu nechat se vyfotit v plavkách?

Běhat v předvánočním čase? Proč ne. V Lipníku pořádají závody pro všechny

Lipník nad Bečvou – Běhání je sport, který lze na čerstvém vzduchu provozovat kdykoliv v roce. Máte-li chuť sdílet radost z běhání i s ostatními, můžete v sobotu 14. prosince v Lipníku nad Bečvou. Sportovní klub olomoucké univerzity tam ve spolupráci s městem pořádá pátý závod Zimní ligy Hanácké oblasti 2013/2014. A účastnit se může i kdokoliv z veřejnosti.

Kojetínští hasiči se radují z nové cisternové stříkačky

Kojetín – Hasiči v Kojetíně se po letech konečně dočkali nového zásahového automobilu i cisternové stříkačky. Moderní vybavení si slavnostně převzali do užívání o první adventní neděli na náměstí, kde se ceremoniál odehrál. Sbor si už brzy připomene 140 let od svého založení. „Dárek" od města mu udělal velkou radost.

Obce na Přerovsku a Hranicku budou řešit část věcí společně. Třeba odpady

Přerovsk/Hranicko – Školství, sociální věci a odpadové hospodářství už nebude řešit každá obec zvlášť. Budou je sdílet společně. Zapojují se totiž do projektu meziobecní spolupráce, jehož koordinátorem je Svaz měst a obcí. V těchto dnech se k němu připojily i obce na Přerovsku, Lipnicku a Hranicku. Co by to pro ně mohlo znamenat?

Poznáte ženu na snímku? Policie ji hledá kvůli svědectví

Přerov – Při placení nákupu v přerovském supermarketu vypadlo ženě šest tisícikorunových bankovek. Bystrý zloděj nelenil a obnos vzal. Policisté případ prověřují už od 23. listopadu. Nyní prosí o pomoc i případné svědky.

Kniha a kalendář. Dvojice plná historických snímků je právě v prodeji

Lipník nad Bečvou – Pěkný dárek pod stromeček vymyslelo pro své obyvatele i zájemce o historii a region město Lipník nad Bečvou. Právě v těchto dnech vydalo novou publikaci starých pohlednic a fotografií, jež navazuje na loňské vydání reprintu knihy „Lipník nad Bečvou, město a okres, 1933". Knihu doprovází stejnojmenný stolní kalendář na rok 2014 s podtitulem „Co se nevešlo do knihy".

V Lipníku se zjevil obří anděl, lidem spadly brady

Lipník nad Bečvou – Překvapení a údiv, který otevřel lidem na chvíli ústa. Tak by se dal popsat moment, kdy se na náměstí v Lipníku nad Bečvou poprvé rozsvítil vánoční strom. To by nebylo nic tak neobvyklého.

Kriminalisté hledají Standu Kukučku a Edu Lenárda. Neviděli jste je?

Přerov – Přerovští kriminalisté hledají Stanislava Kukučku a Eduarda Lenárda Oba pochází z Přerova.

Echo otevřelo. Po dvaceti letech má Lipník parádní kulturák

Lipník nad Bečvou – Až dosud se musela většina kulturních a společenských akcí v Lipníku odehrávat pod širým nebem. Město totiž nemělo kulturní dům. Od nynějška se může chlubit moderním a krásným zázemím pro koncerty, divadla, plesy i konference, které by mohla městu závidět leckterá obec či město v regionu.

V Dřevohosticích půjdou ve stopách Mikuláše, až k obecní chatě

Dřevohostice – Mikuláš s čertem a andělem na koni? Takovou podívanou připravují pro děti v Dřevohosticích. Konkrétně místní jezdecký klub Gracie chystá na sobotu 7. prosince mikulášský výšlap. Pro pěší, jezdce na koních a pokud bude přát počasí, tak i pro běžkaře a sáňkaře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT