VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zóna bez letiště je dražší variantou. Vyjde na 924 milionů

Přerov – Je to tak trochu paradox. V době zvýšených bezpečnostních opatření kvůli hrozbám teroristických útoků v Evropě se nahlas mluví o zbourání přistávací dráhy na bochořském letišti. Vláda chce na jeho území vybudovat strategickou průmyslovou zónu, která by dala práci tisícovkám lidí. Definitivní verdikt, zda vznikne zóna s letištěm nebo bez něj, má padnout 14. prosince.

1.12.2015 1
SDÍLEJ:

Letiště v BochořiFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová a Iva Najďonovová

Varianta bez letiště, na které trvá Olomoucký kraj i město Přerov, se výrazně prodraží. Předpokládané náklady na vybudování zóny bez letiště činí 924 milionů korun, s letištěm pak 772 milionů.

„Z materiálů, které máme k dispozici, vyplývá, že by měla být zóna vybudována v letech 2018 až 2019," upřesnil přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP) s tím, že ministr dopravy bude vládě předkládat návrh, aby byla zóna do konce roku 2019 napojena na dálnici D1 Říkovice – Přerov a na železnici.

Město prosazuje variantu bez letiště hlavně proto, aby se plocha o velikosti téměř 400 hektarů netříštila na severní a jižní část. Tím by totiž podle zdejších radních ztratila na atraktivitě a nepřilákala velkého investora typu Darwin.

Opačného názoru je ale starosta obce Bochoř Ivan Michna, který se pravidelně účastní jednání o strategické zóně za přítomnosti zástupců ministerstev, kraje a obcí.

Méně je více

„Varianta bez letiště by se výrazně prodražila o další náklady na rekonstrukci letiště v Bechyni. Armáda bude totiž potřebovat náhradu za to stávající v Bochoři. Celkové náklady by tedy vzrostly zhruba na dvě miliardy korun, což považuji za plýtvání veřejnými prostředky," tvrdí starosta.

Ten se navíc obává toho, že může strategickou průmyslovou zónu v Bochoři v budoucnu potkat stejný osud jako tu v nedalekém Holešově.

„Stále tu není investor, který by měl zájem o tak velkou zónu. Za pár let by se z letiště mohl stát nevyužívaný prostor. Pro nás je daleko lepší, když tu bude několik menších firem, než jedna velká," soudí.

V areálu bochořského letiště, který po zrušení vrtulníkové základny provozuje státní podnik LOM, nyní sídlí firmy, zaměřené na letecký průmysl. Armáda ho navíc nadále využívá jako záložní letiště a probíhá zde výcvik. Jeho strategický význam si uvědomuje i ministerstvo obrany, které prosazuje variantu průmyslové zóny s letištěm.

„Preferujeme variantu s ponecháním přistávací dráhy pro zajištění leteckého provozu. Armáda využívá letiště v rámci výcviku a také objekty, s nimiž hospodaří státní podniky, založené ministerstvem, jsou důležité pro obranu státu," vysvětlil Jiří Caletka z ministerstva obrany.

Podle něj je nutné zohlednit také napjatou bezpečnostní situaci v Evropě. „V důsledku zhoršující se mezinárodní bezpečnostní situace požaduje rezort obrany zachování letiště v Přerově nebo zprovoznění jiného vhodného," konstatoval.

Místo bochořského letiště v Bechyni?

Do demolice nefunkčních a nevyužívaných budov v areálu bochořského letiště už stát investoval stovky milionů korun.

„V souvislosti s přípravou strategické průmyslové zóny dochází k sanaci areálu. Během srpna a září provedly specializované firmy demolici 32 úkrytů letecké techniky a dalších 30 menších objektů. S tím souvisel i odvoz a uložení vytěženého materiálu na řízené skládky a úprava terénu," doplnil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Ve druhé etapě, která potrvá od října do konce února příštího roku, má sanace pokračovat demolicí tří podzemních úkrytů leteckých pohonných hmot a ekologickou likvidací vytěženého nebezpečného materiálu.

Materiál pro jednání vlády, která se má zabývat konečnou podobou strategické průmyslové zóny v polovině prosince, předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu do mezirezortního připomínkového řízení.

„V případě, že se rozhodne o demolici vzletové a přistávací dráhy, budou zahájena jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími dotčenými subjekty o adekvátní náhradě, například v podobě zprovoznění letiště Bechyně," potvrdili zástupci rezortu obrany.

Varianta bez letiště počítá s demolicí veškeré letištní infrastruktury a přípravou zóny pro investora typu Darwin. Podle materiálu ministerstva průmyslu a obchodu volba této lokality eliminuje riziko prodlení, spočívající v rozsáhlých výkupech pozemků.

Projekt Darwin počítá s využitím území o rozsahu téměř 395 hektarů, přičemž dalších 250 hektarů je plocha, využitelná pro subdodavatelský park a případnou expanzi.

„Území letiště je vysokým potenciálem rozvoje a prosperity, o tom není pochyb," uvedl během nedávné návštěvy ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP) s tím, že chce, aby byla strategická průmyslová zóna schopna eliminovat osmi procentní nezaměstnanost regionu a zajistila jeho další rozvoj.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

1.12.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Kozlovic (v pruhovaném). Ilustrační foto

První ztráta, i tak cenný bod. Kozlovice v Opavě přišly o těsný náskok

Na Helfštýně začalo v sobotu odpoledne Kovářské fórum. Po celý týden bude vznikat pod rukama ukrajinského uměleckého kováře Ilji Popiuka a jeho pomocníků artefakt, který se stane součástí hradní expozice. Autor získal za své exponáty, vystavené během mezi
10

Helfštýn bude mít svého strážce

František Hýbl získal významné ocenění

Významného ocenění se dočkal bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově, historik a přední český komeniolog František Hýbl. Spolkový prezident Německa mu propůjčil Kříž za zásluhy se stuhou Záslužného řádu Spolkové republiky Německo.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Viktorie stále bez bodu, z tlaku v Zábřehu nic nevydolovala

Dvě červené karty a těsnou výhru fotbalistů Sulka nabídlo nedělní klání mezi Zábřehem a Přerovem. Domácí se sice v závěru strachovali o výsledek, ale nakonec první výhru v sezóně uhájili. Viktorie je naopak i po třetím kole bez bodu.

Šťastná výhra. Želatovice si připsaly první tři body

Po dvou úvodních prohrách na hřišti soupeřů přišlo povinné vítězství, bylo to ale „s odřenýma ušima“. Fotbalisté Želatovic ve 3. kole krajského přeboru v sobotu na domácí půdě porazili Kralice na Hané 2:1, soupeř ale z Přerovska odjížděl s pachutí obrovského zklamání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení