Na náročnou zahraniční misi byli vojáci vysláni v tříměsíčních rotacích. První odletěla do Kosova v dubnu letošního roku a posledních 29 příslušníků vrtulníkové základny přistálo na letišti v Bochoři v polovině prosince.

„Poprvé v historii zahraničních misí byly vrtulníkové jednotky podřízeny přímo veliteli mnohonárodních mírových sil KFOR,“ uvedl tiskový mluvčí 23. základny vrtulníkového letectva v Přerově Milan Kouřil. Podle jeho slov plnili příslušníci všech tří jednotek standardní úkoly při letecké přepravě osob a materiálu a dále pak při monitorování terénu a průzkumných letech.

Z Balkánu si vojáci z bochořské základny přivezli cenné zkušenosti

„Nově zajišťovali rovněž přepravu velitele a dalších důležitých osob na území Kosova, případně celého Balkánského poloostrova,“ dodal mluvčí.
Přerovské vrtulníky přepravovaly i premiéra České republiky, Slovinska a další významné osobnosti. V případě nutnosti byly ale připraveny také k leteckému transportu zraněných. „Po úpravě mohl vrtulník vézt až dvanáct nosítek s ležícími pacienty,“ poznamenal dále Kouřil.

Přerovská vrtulníková základna vyslala na každou misi 29 příslušníků, kteří měli k dispozici dva víceúčelové transportní vrtulníky Mi-17 v úpravě pro síly rychlé reakce s prodlouženým doletem a přídavným pancéřováním. Vojáci operovali ze základny českého kontingentu v Šajkovaci.

„Zvláštností bylo umístění základny. Šajkovac se totiž nachází ve výšce 700 metrů nad mořem a hory na severu jsou 2 500 metrů vysoké. Všichni piloti po návratu řekli, že zkušenosti z létání v takových výškách jsou k nezaplacení, “ doplnil Kouřil.

Přerovské posádky byly již v zahraničních operacích nasazeny v mírových silách SFOR na území Bosny a Hercegoviny v letech 1997 – 2001 a v roce 2005. Kosovo bylo zatím nejvzdálenějším místem, kde vojáci z Bochoře dlouhodobě působili.

„Všchni piloti
po návratu řekli, že zkušenosti z létání
v takových výškách jsou k nezaplacení.“
mluvčí základny Milan Kouřil