Kromě seniorů, kteří v tomto týdnu ukončili první vzdělávací cyklus, se na výuku mohou těšit také další zájemci z řad nováčků. „Jsme rádi, že nám město Hranice příspěvek poskytlo. Do naší výuky chodilo na podzim celkem patnáct seniorů. Kdybychom příspěvek nedostali, museli by si výuku hradit sami. To by pro mnohé z nich nebylo možné,“ uvedl spoluautor projektu a ředitel Soukromé střední odborné školy Petr Flajšar.

Ten také odhaduje, že díky výši příspěvku budou moci výuku navštěvovat nejen oni, ale také dalších sedmdesát nových zájemců. Možnost pokračovat vítají stejně jako autoři projektu i samotní studenti.

„Když jsem se o dozvěděl o tom, že v Hranicích bude možnost se vzdělávat, ihned jsem se přihlásil. A musím říct, že jsem byl s výukou velmi spokojený. A jsem také velmi rád, pokud bude výuka pokračovat za stejných podmínek i v budoucnu,“ uvedl účastník studia Oswald Hlávka.

Spokojeni jsou také vyučující, pro něž jsou hodiny často velmi inspirativní. „Překvapilo mě, jak velký zájem měli senioři o výuku počítačové gramotnosti. Ukázalo se, že i oni chtějí jít s dobou. Musím říct, že se mi učilo velmi dobře, neboť tito žáci projevovali velké nadšení a trpělivost,“ uvedl vyučující Petr Vinkler.

Senioři se mohou vzdělávat nejen v oblastech Počítačové gramotnosti a Zdravovědy, jejichž kurzy se konaly na podzim, ale také v dalších šesti vzdělávacích oblastech. „K projektu jsme přizvali také vyučující ze spolupracujících organizací Střední lesnické školy a Střední zdravotnické školy. Díky tomu můžeme vyučovat také vzdělávací oblasti cestovního ruchu, dějin, dějiny literatury, práva v ekonomice, psychologie a přírody, ekologie,“ vysvětlil Flajšar.

Již po prvních měsících výuky se ukazuje, že Akademie má pro seniory přínos nejen z hlediska vzdělávacího, ale také sociálního. „Když jsem od svých dětí dostal počítač, vůbec jsem nevěděl, jak s ním mám zacházet. Ale díky této výuce jsem se mnohému naučil. Kromě toho jsem poznal spoustu zajímavých lidí a opět jsem se tak zapojil do společenského života,“ uvedl Hlávka.

Ten by se stejně jako další zájemci mohl výuky dočkat již v lednu. „Pokud peníze dostaneme, chtěli bychom s výukou začít co nejdříve, tedy od druhé poloviny ledna,“ uvedla koordinátorka projektu Veronika Flajšarová.

Podle organizátorů projektu mají senioři o výuku velký zájem. „Jen na podzim se přihlásilo třicet zájemců. Hlásí se převážně lidé ve věku kolem šedesáti let, ale jsou mezi nimi i lidé o mnoho starší. Polovinu zájemců jsme tehdy museli odmítnout, tak jsme rádi, že pro ně nyní máme dobrou zprávu,“ uvedla Flajšarová.

Autoři vzdělávacího programu Akademie třetího věku také vážně uvažují o tom, že by v budoucnu v Hranicích otevřeli Univerzitu třetího věku, která by na Akademii navazovala. „Nyní jednáme celkem se třemi vysokými školami, uvidíme, jak se nám to podaří,“ uvedl Flajšar.

Pavlína Chmelařová