„I když to zpočátku nevypadalo nadějně, nakonec nám počasí nahrálo a díky tomu jsme mohli veřejnosti ukázat skutečně širokou škálu hub,“ uvedl Milan Plášek, předseda Mykologického klubu v Přerově.

Přerovští mykologové houbařskou výstavu uspořádali ve městě už podesáté a právě s letošním jubilejním ročníkem sklidili mimořádný úspěch. Zaznamenali rekordní počet rozmanitých hub, ale i návštěvníků. „Výstava se mi moc líbila. I když jsem vášnivá houbařka, řadu vystavovaných hub jsem v životě nespatřila, a to už patřím ke staré generaci,“ svěřila se jedna ze sobotních návštěvníků Ludmila Krutilová.

Pořadatelé se za houbami vypravili už ve čtvrtek, kdy se s plnými košíky vraceli z různých koutů Přerovska. „Houby pocházejí například z okolí Tovačova, Staměřic, ale i ze vzdálenějších míst, například z Vizovických vrchů,“ upřesnil zkušený mykolog Plášek.

Návštěvníci si na výstavě mohli na přiložených vizitkách přečíst názvy jednotlivých hub, ale i to, zda patří k jedlým druhům. „Zelená vizitka znamená, že hřib je jedlý, modrá značí nejedlou houbu a oranžová upozorňuje na jedovatý hřib,“ vysvětlil Plášek.

Na výstavě byly k vidění exempláře různých tvarů i barev. Například jen muchomůrek se tam sešlo čtrnáct druhů. Mezi vzácné kousky patřil slzečník papouščí, kterému mykologové určili název teprve začátkem letošního roku. „Za zajímavou houbu ale můžeme pokládat třeba i korálovec. Vystavujeme zde všechny tři jeho druhy, z nichž nejvzácnější je korálovec ježatý,“ doplnil Milan Plášek.

O výstavu letos projevila mimořádně velký zájem veřejnost. Prohlédly si ji zhruba dva tisíce lidí, z nichž polovinu tvořili žáci přerovských škol, které na výstavu zamířily už v pátek. Letos poprvé byla výstava zpestřena přednáškami odborníků, které měly u posluchačů také velký ohlas.