VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zakážou pít alkohol v ulicích Hranic

Hranice/Přerov -Pohled na opilce před základními školami a bezdomovce s krabicovým vínem v ruce u obchodů bude možná pro obyvatele Hranic brzy minulostí. Zdejší radní totiž

22.5.2008
SDÍLEJ:

V Přerově obtěžují opilí bezdomovci zejména návštěvníky supermarketů často si ustelou i na lavičkách u Prioru. Na vyhlášku, která by omezila požívání alkoholu v ulicích, ale obyvatelé města čekají marně.Foto: Vojtěch Podušel

Radní totiž vytvořili novou vyhlášku, která lidem zakazuje požívání alkoholu na vymezených veřejných prostranstvích.

Na rozdíl od Hranic se ostatní města v regionu k podobnému kroku nechystají.

„Podobnou vyhlášku už mají i jiná města v republice. My jsme k ní přistoupili hlavně kvůli stížnostem obyvatel,“ přiblížil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Lidem podle jeho slov nejvíce vadí, že se podnapilá individua pohybují v blízkosti základních škol a v centru města. „Je opravdu nepříjemné, když děti vyjdou ze školy a první, co spatří, je opilec,“ shrnul mluvčí radnice.

Problém přitom nejvíce trápí obyvatele na třídě 1. máje, a dále pak lidi, žijící v okolí větších obchodních center. „Na opilce často narazí zákazníci obchodního domu Billa nebo rodiče a děti u Základní školy 1. máje a Šromotovo,“ vyjmenoval některé lokality Bakovský.

Stížnosti se však množí i na popíjení alkoholu na sídlištních sportovištích nebo u autobusového nádraží. Nová vyhláška, která zatím nemá definitivní podobu a zastupitelé ji budou teprve schvalovat na svém zasedání 29. května, se snaží vytlačit opilé bezdomovce z centra.

„Nejde nám o nějaké tvrdé finanční postihy, to není cílem této vyhlášky. Vymahatelnost peněz je totiž v případě opilých bezdomovců spornou záležitostí,“ podotýká mluvčí.

Cílem vyhlášky je spíše určit místa, kam opilci smějí a kam nikoliv. „Zákaz alkoholu se nevztahuje na zahrádky a předzahrádky restaurací nebo různé kulturní podniky a zábavy,“ upřesnil Bakovský.

Pití alkoholu na veřejných prostranstvích je také povoleno 31. prosince a 1. ledna. Zákaz se tedy podle jeho slov vztahuje hlavně na bezprostřední okolí škol, supermarketů a další problémová místa.

Finanční postihy pro ty, kdo vyhlášku poruší, jsou stanoveny podle platných právních předpisů – tedy podle zákona o přestupcích.

Přerov by vyhlášku potřeboval jako sůl

Ostatní města na Přerovsku podobnou vyhlášku nechystají, přestože třeba lidé v Přerově po možnosti postihu pro opilce už delší dobu volají.

„Taková vyhláška by byla pro Přerov vhodná, protože by zabránila bezdomovcům postávat před supermarkety. Ti si tu koupí levná krabicová vína, sednou si před obchod a obtěžují zákazníky,“ řekl pracovník ostrahy jednoho z přerovských supermarketů Pavel Kužela.

Své by o tom mohli vyprávět i obyvatelé z lokality u vlakového nádraží, kde se bezdomovci často posilňují alkoholem.

„O podobné vyhlášce se dosud na jednání rady města nehovořilo,“ poznamenal v této souvislosti mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Podle jeho slov ovšem není vyloučeno, že se to do budoucna může změnit.

V Lipníku nemají s alkoholem problémy

Vyhlášku o zákazu pití v ulicích nechystají ani radní v Lipníku. „Žádnou takovou vyhlášku nepřipravujeme, protože s pitím alkoholu v ulicích naše město nemá zásadní problém,“ dodal k tomu také starosta Lipníka nad Bečvou Miloslav Přikryl.

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná

Autor: Petra Poláková-Uvírová

22.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Načesat si ručně chmel pro speciální várku piva Zubr Grand z prvního chmele mohli v sobotu odpoledne zájemci z Přerova a okolí.
5

OBRAZEM: Česání chmele v Přerově

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu.
AKTUALIZOVÁNO
7

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Do pasáže zatéká, lidé mají obavu o bezpečnost

/FOTOGALERIE/ Velká pasáž byla ve třicátých letech minulého století chloubou Přerova, a kdo v ní měl obchod, mohl mluvit o štěstí. Někdejší výkladní skříň města dnes ale odpuzuje svým vzhledem.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Archeologové našli v Předmostí kostry dětí, staré 3,5 tisíce let

Předmostí u Přerova, které kdysi proslavil nález hromadného hrobu lovců mamutů, vydává další svědectví o nepřetržitém osídlení tohoto místa. Archeologové, kteří nyní bádají na trase dálnice D1, našli v jedné z jam kostry dvou dětí ze starší doby bronzové. Další jáma ukrývala kostru mladého muže a ženy. Skelety, pochované v typické skrčené poloze, jsou staré zhruba tři a půl tisíce let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení