Mají podle něj policejní akce zaměřené na kontroly nalévání alkoholu mládeži v restauracích smysl?

„Určitě ano. Osvědčenou metodou jsou třeba razie na takzvaných kinder diskotékách. Jejich provozovatelé jsou častými návštěvami policistů natolik otráveni, že se raději snaží dodržovat zákon a mládeži nenalévat,“ tvrdí Raindl, předseda komise prevence kriminality města Hranic.

ROZHOVOR

Experimentují s alkoholem jen české děti nebo je to problém celosvětový?

Potýká se s ním celý civilizovaný svět. Američané vrážejí v tomto směru do prevence miliardy dolarů ročně. Ale nemám strach z toho, že by nám to přerostlo přes hlavu. Dlouhodobé zkušenosti ukazují, že společnost tento problém vždycky zvládla. Ať už se týkal drog nebo alkoholu.

Jaký věk je podle vás v tomto ohledu nejrizikovější?

Samozřejmě puberta. Věk teenagera je velmi složitý. Začíná pociťovat touhu se osamostatnit, vyzkoušet zakázané a prosadit se v kolektivu. Cigaretu nebo chuť alkoholu vyzkoušel každý z nás. Důležité je, aby to nepřerostlo v normu, nebo dokonce závislost.

Mými klienty jsou v několika případech i deseti- nebo jedenáctileté děti, které pijí proto, že se nudí. Některé z nich se dokonce opíjejí cíleně.

Jak se k alkoholu dostanou?

Někteří rodiče bohužel nemají moc přehled o tom, kolik alkoholu mají doma. Děti chodí tajně do ledničky nebo baru, aniž by to někdo zpozoroval. Jiní si pivo nebo víno kupují z kapesného. Když jsou příliš mladí, požádají staršího kamaráda, aby jim ho koupil.

Co nahrává dětské závislosti na alkoholu?

Nešťastná kombinace věku dospívání a touhy majitelů restaurací po zisku. Když se u nich podíváte do ceníku, dvě deci džusu je tam dražší než půllitr piva. A k tomu se ještě přidává problém s tím, kde trávit volný čas.

Mají rodiče šanci poznat, že jejich dítě začíná mít problém s alkoholem nebo jinou návykovou látkou?

Prvním příznakem může být to, že o sebe dotyčný přestává dbát a odmítá kontakt s rodinou. Zanedbává školní povinnosti, vyhledává nejrůznější úlevy, je pohodlný, málo vytrvalý, snaží se vyhýbat domovu a vyhledává spíše partu.

Ta mívá bohužel velmi neblahý vliv. Parta je tolerantní a chválí, rodiče kárají a vyžadují disciplínu. Dítě nevnímá, že to s ním rodiče myslí dobře. Špatná je přílišná volnost i přehnané nároky. Každý extrém je špatný. Rodičům bych poradil vychovávat srdcem, ale přes mozek.

Jak se mají rodiče zachovat, když mají podezření, že má jejich dítě problém se závislostí?

Úplně stačí koupit v lékárně tester a použít ho na vzorku moči. Pokud se jejich podezření potvrdí, určitě by měli vyhledat odborníka. Pokročilá závislost je velmi nepříjemná.

Není to tak dávno, co jsem musel doporučit detoxikaci sedmnáctiletého učně z Hranicka. Teď už je v Psychiatrické léčebně v Opavě. Je potřeba si uvědomit, že marihuana je návyková stejně jako alkohol. Ale určitě není tak nebezpečná jako tvrdé drogy…

Dokonce se ani nedá říci, že by byla startovací drogou. Ale stává se to. Vybavuje se mi případ rodičů, kteří prodali dobře zavedenou živnost ve velkém městě, koupili si v Jeseníkách hájenku a tam se se svým přeléčeným synem odstěhovali. Drží ho tam v izolaci od jeho bývalých kamarádů a učí ho znovu se zapojit do života. Je mu 21 let, začínal s marihuanou a skončil na pervitinu.