VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do kraje kandiduje i Juračka

Přerovsko -Krajský úřad v Olomouci už zveřejnil jména kandidátů, kteří se budou letos ucházet o přízeň voličů ve volbách do krajského zastupitelstva. Do podzimního klání půjde celkem patnáct stran a uskupení.

5.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucei

Kromě tradičních matadorů politické scény jako jsou ODS, ČSSD, KSČM, KDU – ČSL a nebo Strana zelených se objevila také nová koalice

„Šance pro náš kraj“ nebo uskupení Nezávislí starostové pro kraj. Do boje jdou už tradičně také malé strany – monarchisté, republikáni nebo třeba Dělnická strana, která chce zrušit poplatky ve zdravotnictví.

Volby do krajského zastupitelstva se konají ve stejném termínu jako do Senátu, tedy v pátek 17. a sobotu 18. října. „V Přerově je to vůbec poprvé, kdy jsou tyto volby zároveň. V minulosti tomu tak nikdy nebylo, termíny se vždy míjely,“ řekl vedoucí správního odboru přerovského magistrátu Jaroslav Sláma.

Podle jeho slov znamenají dvojí volby nápor hlavně pro členy komise. „Bude asi náročnější, než se spočítají hlasy. Voliči budou vhazovat do urny šedou obálku pro kandidáty do kraje, žlutá je pak určena pro volby do senátu,“ vysvětlil Sláma.

Koalice kandiduje za zrušení poplatků ve zdravotnictví

Jak k tomu dodal vedoucí správního oddělení Krajského úřadu v Olomouci Peter Garláthy, kandiduje letos ve volbách do krajského zastupitelstva stejný počet stran jako před čtyřmi lety.

„Některé strany mají pozměněné názvy, ale úplnou novinkou je, že kandidují i dvě koalice – Šance pro náš kraj a Dělnická strana – za zrušení poplatků ve zdravotnictví,“ doplnil.

Podle jeho slov se budou o přízeň voličů ucházet i Moravané, Nezávislí, Strana zdravého rozumu, Strana důstojného života, Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa, nebo monarchistická Koruna Česká.

Voliče zajímají víc volby do kraje než do senátu

„Volby do zastupitelstva táhnou lidi více než volby do Senátu, které řada občanů považuje za vyhozené peníze. Mnozí voliči jsou totiž přesvědčeni, že kraje mohou ovlivnit život v regionu více než senát,“ komentoval to politolog Pavel Šaradín.

V minulých volbách do kraje byla přesto účast voličů ve srovnání s parlamentními volbami nízká. Podle údajů Českého statistického úřadu přišlo v roce 2004 k urnám pouze 26, 82 procent voličů.

„To je však stále více než při posledních volbách do Senátu, kterých se na Přerovsku zúčastnilo jen 10 procent voličů,“ poznamenal politolog.

Koho vyslaly do boje politické strany?

Na kandidátkách se objeví řada tváří, známých z komunální politiky. Zajímavá je třeba strana Nezávislí starostové pro kraj, kde se na kandidátce objeví starostové některých obcí na Přerovsku – Troubek, Pavlovic u Přerova, Tučína nebo Všechovic.

„Jsme zástupci menších sídel a ne velkoměst. Chceme dosáhnout toho, aby byl stejný přístup k velkým městům i k malým obcím,“ vysvětlil důvody své kandidatury troubecký starosta Radek Brázda, který je jedničkou na kandidátce této strany.

Jména komunálních politiků se objeví i na listině koalice Šance pro náš kraj. Trojkou na kandidátce této strany je Vladimír Juračka, který byl po tři volební období starostou Hranic.

„Fandím nezávislým uskupením, takže jsem přijal nabídku Strany pro otevřenou společnost, kterou považuji za velmi seriozní. Mým krédem ve volbách je slušnost a zodpovědnost,“ řekl Juračka.

Na kandidátkách jsou i překvapení

Překvapením je letos kandidátní listina ODS, na které se objevila řada nových tváří. „Za Přerov jde do voleb jen radní Jaroslav Čermák, který je na 21. místě. Trojkou na kandidátce je Petr Wišinský z Horní Moštěnice a v první desítce je i starosta Jezernice Dušan Pořízka,“ informoval náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Za ČSSD jdou do voleb náměstkyně přerovského primátora Šárka Krákorová - Pajůrková, místostarosta Lipníka Pavel Šoltys nebo přerovský radní Radovan Rašťák. Zkušené politiky posílá do voleb i KSČM.

Křeslo v krajském zastupitelstvu bude letos obhajovat Josef Nekl, který zároveň kandiduje i do senátu. Ten podle svých slov nevylučuje, že kdyby byl v obou volbách úspěšný, bude zastávat funkci senátora i krajského zastupitele zároveň.

„Myslím si, že se to nevylučuje a mohl bych tak udělat více pro Přerov,“ řekl Nekl. Barvy komunistů bude hájit i poslanec Ladislav Mlčák nebo hranický lékař Ivan Sumara.

Na kandidátce Strany zelených se objevují jména dvou přerovských zastupitelů ze strany Společně pro Přerov – Marty Jandové a Martina Kolaříka. Za Zelené kandiduje i hranický zastupitel Martin Los.

Křesťanští demokraté zase sázejí na bývalého přerovský radního Otakara Šišku, který je na kandidátce KDU – ČSL na čtvrtém místě.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

5.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelkový veletrh v malém sále Městského domu v Přerově
18

I vaše kabelka může pomoci! Přispějte do charitativního Kabelkového veletrhu

Primátor Přerova Vladimír Puchalský nechal ve městě vylepit plakáty s kontaktem na Děti Země, které blokují stavbu dálnice D1 Říkovice - Přerov.
2

Primátor nechal v Přerově vylepit plakáty s kontaktem na Děti Země

Jazz festival mění program. Hvězdy ruší turné, do Přerova míří divoká basistka

Dvě nečekané dramaturgické změny museli udělat pořadatelé tradičního Československého jazzového festivalu v Přerově, který se uskuteční ve dnech od 26. do 28. října.

Zavřená Čechova? Ani frézování řidiče nezastaví

Náročná oprava Čechovy ulice v Přerově, která je hlavní spojnicí mezi nádražím a centrem, vypukla. A nejen řidiči, ale i obchodníci z této části města si přejí, aby zase co nejrychleji skončila. Opět se potvrzuje známý fakt, že řidiči v Přerově si se zákazy příliš hlavu nelámou.

Návrat Jágra. Vyzvou Zubři v sobotu legendární číslo 68?

Chcete vědět, zda Jaromír Jágr nastoupí za mateřské Kladno? Museli byste do Delf, či za Sybillou nebo Nostradamem. Anebo nakouknout přímo do Jágrovy hlavy, k tomu vám však zřejmě bude scházet utržené sluchátko Macha a Šebestové. Každopádně se zdá, že do středečního zápasu proti Benátkám nad Jizerou slavná osmašedesátka nenastoupí. Reálnější se jeví varianta sobotní, kdy Jágrovi Rytíři hostí Přerov.

Nebe nad Henčlovem budou brázdit poslové podzimu

Již na třináctý ročník oblíbené drakiády se mohou těšit ti, kteří v sobotu 30. září dorazí na hřiště v Henčlově na Přerovsku. Od 13 hodin zde poměří síly v několika kategoriích malí i velcí příznivci této podzimní tradice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení