VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lyžování na Laguně: povoleno na dva roky, petici vyšetřuje policie

Nová atrakce na Laguně bude, ale jen na dva roky. Přerovští radní na svém zasedání rozhodli, že dají vodnímu lyžování na přírodním koupališti v klidové části města zelenou. A to i přesto, že záměr narazil na nesouhlas obyvatel města a proti jsou i rybáři.

5.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Vraný

O nájem části pozemku v blízkosti Laguny kvůli umístění mobilního vleku pro vodní lyžování a wakeboarding požádala město brněnská firma CITY SPORTS.

Provozovatel Pavel Trčala představil záměr na posledním jednání zastupitelstva a ujišťoval, že provoz vleku nebude hlučný, nebezpečný ani ekologicky závadný.

Ceník v Přerově zatím není pevně stanoven, ale pravděpodobně bude obdobný jako v Brně, kde se jízdné originálně odvíjí od teploty vzduchu.

„Když je dvacet stupňů, stojí hodina jízdy 200 korun. Když třicet stupňů, tak 300 korun. Snažíme se motivovat sportovce, aby přišli nejen, když je hezky“, doplnil Pavel Trčala.

Smlouva o právu provést stavbu vleku pro vodní lyžování na Laguně by měla být podepsána do konce května letošního roku.

„Bude uzavřena na dva roky, a to do konce října 2019,“ upřesnila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Rozhlédnout se jinde? Zamítnuto

Proti záměru se v diskusi na posledním jednání zastupitelstva vyslovili občané, ale i někteří politici.

Debata na stejné téma se svedla i na zasedání městské rady, kde padly dva protinávrhy.

„Jeden požadoval usnesení rady úplně zrušit a firmě provozování vodního vleku neumožnit. Druhou možností bylo přesvědčit se, jak to funguje jinde a podle toho se později rozhodnout. Ani jeden z těchto návrhů ale na radě nakonec neprošel,“ řekla mluvčí.

Většina radních se přiklonila k tomu, aby byla smlouva s firmou na dva roky podepsána. Pronájem se týká plochy asi dvaceti metrů čtverečních.

Na autorku petice se ptá policie

Na iniciátorku petice Ivanu Ďuričkovou podal trestní oznámení budoucí provozovatel vodního vleku na Laguně, se kterým chce město uzavřít smlouvu.

Policie podání trestního oznámení potvrdila.

„Mohu potvrdit, že jsme přijali oznámení, týkající se poškozování práv v souvislosti s provozováním vodního lyžování na Laguně v Přerově. Ve věci provádíme šetření a zjišťujeme skutečnosti, zda vůbec došlo k protiprávnímu jednání nebo konkrétnímu trestnému činu. Až na základě získaných podkladů bude stanovena právní kvalifikace,“ sdělila přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Že se policisté na okolnosti sbírání podpisů vyptávali, dosvědčili pracovníci provozoven, které iniciátorka petice obcházela.

„Kriminální policie tu byla v pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne, někdy v době, kdy začínalo zastupitelstvo. Přišli dva pánové v civilu, ukázali mi odznaky a chtěli vědět, jestli vím o petici proti vodnímu lyžování na Laguně,“ popsala vedoucí provozu bufetu U Tenisu Šárka Kývalová.

Policii podle ní zajímalo i to, jestli autorka petice občany k podpisu nenutí, a také samotný obsah. „Zvláště, jestli v ní nejsou urážlivá slova,“ doplnila.

Stejnou informaci potvrdila i Jelena Bednaříková, která pracuje jako obsluha občerstvení na Laguně.

„V pondělí kolem poledne tu byli kriminalisté v civilu. Ptali se, jestli tady autorka petice byla, a zda nemáme vyvěšený leták s informacemi ohledně petice. Řekla jsem jim, že tady nic takového není, a že si to klidně mohou obejít,“ zmínila.

Ďuričková: Mám právo vyjádřit svůj názor

Autorku petice fakt, že by měla mít kvůli vyjádření svého svobodného názoru opletačky s policií, šokoval.

„To, že na mě trestní oznámení podal Pavel Trčala, mám potvrzeno od policie. Jako občan mám petiční právo, a pokud na mě někdo podá trestní oznámení s tím, že petice byla urážlivá, že jsem uplácela občany, nebo na ně vyvíjela nátlak, tak tento člověk tu petici ani nemohl číst,“ zhodnotila.

Petice měla podle ní pouze apelovat na radu města, aby zvážila své rozhodnutí, jestli zanechá Lagunu jako klidovou a relaxační zónu.

„Jediné, co šlo petici vytknout, bylo, že jsem nazvala vodní lyžování pochybnou zábavou pro pár jedinců, a to bych nyní zmírnila. Lidé ji podepisovali dobrovolně, nikoho jsem nenutila ani nepodplácela. Někteří mě dokonce vyhledávali v místě trvalého bydliště, aby mohli petici sami podepsat,“ vysvětlila.

Podnikatel: Zvažuji, zda do toho půjdu

Provozovatel Pavel Trčala se domnívá, že kampaň, která proběhla v Přerově, ovlivnila konečné rozhodnutí rady města.

„V demokratickém státě mohou lidé nesouhlasit, mohou diskutovat i zorganizovat petici, ale nemohou záměrně škodit. V Přerově byly vyvěšovány letáky a posílány informace zastupitelům města, ve kterých byla diskreditována moje osoba i firma. Informace šířené po městě a na internetu jsou lživé a účelově generované s účelem poškodit tento projekt. Navíc záměr vybudovat vodní lyžování na Laguně odsouhlasila rada již v srpnu minulého roku a o vleku tehdy informovala televize i tisk,“ sdělil podnikatel, který dodal, že sám teď stojí před velkým rozhodnutím, zda vodní lyžování na Laguně vybudovat či ne.

Autor: Petra Poláková-Uvírová, Jana Obšnajdrová

Jste pro umístění vleku na vodní lyžování na Laguně?

ANO

17 %

NE

83 %

Hlasovalo: 693

5.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vítejte v Nekuřácké Lhotě: průvodce v zítřejším tištěném vydání

Fotbalisté 1. FC Viktorie Přerov. Ilustrační foto

Naděje umírá poslední. Viktorka šokovala Havířov a ještě žije!

Tady strávil mládí Donald Trump

Donald Trump, nový prezident USA, nebyl vždy miliardářem. Neměl v New Yorku mrakodrap a nejezdil těmi nejdražšími vozy. V New Yorku se narodil a mládí strávil v tomto malém cihlovém domě.

Čtrnáctileté čekání je u konce! Přerovští vodní pólisté jsou mistry republiky

Šampaňské teklo proudem, oslavy odstartovaly a nejspíš potrvají ještě hodně dlouho. Ještě déle ale vodní pólisté Přerova na vytoužený titul mistra republiky čekali. Po dlouhých čtrnácti letech si KVP v domácím bazénu na posledním finálovém turnaji první ligy mužů zajistil zlaté medaile.

Cyklista odbočil do předjíždějící motorky

K dopravní nehodě cyklisty s motocyklem došlo v sobotu odpoledne na silnici v obci Radslavice.

Muzejní noc na zámku: Klevetnice pomlouvaly, padly facky a byla svatba

Muzeum Komenského v Přerově se v pátek připojilo k celorepublikovému projektu Muzejní noc. Návštěvníci se během ní přenesli někdy na přelom devatenáctého a dvacátého století na hanáckou vesnici, kde se odehrával vskutku zamotaný příběh dvou rodin chystající veselku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies