„Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit na pracovištích takové podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce, odstraňovat rizikové a namáhavé práce a zřizovat, udržovat a zlepšovat zařízení pro zaměstnance, včetně vzhledu a úpravy pracovišť,“ sdělila Štěpánka Filipová, tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Mezi tyto podmínky patří také poskytování nápojů na pracovišti. Zde se rozlišují dva typy – ty, které slouží k zajištění pitného režimu během dne, a takzvané ochranné nápoje. Nejen pro dodržení pitného režimu je takovýmto prostředkem pitná voda, ta ale slouží i pro případy, kdy se zaměstnanec zraní.

Na pracovištích, na kterých není technicky možné odstranit tepelnou zátěž, například u řidičů veřejné hromadné dopravy, musí zaměstnavatelé zajišťovat dodržování přípustných mikroklimatických podmínek a udělat taková opatření, která sníží na minimum nepříznivé dopady vysokých teplot.

Jedním z takových opatření je poskytnutí zmíněných ochranných nápojů, a to bezplatně a podle vlastního seznamu. „Ano, takováto opatření máme a jsou i součástí kolektivní smlouvy,“ potvrdila mluvčí DPMO Magdaléna Kopřivová.

Takovýmto pitím jsou například iontové nápoje, které zajišťují kromě jiných ve firmě, která vyrábí součástky do letadel v Mariánském údolí v Hlubočkách.

„Tuto informaci mohu jen potvrdit, ale bohužel konkrétnější informace by musela sdělit osoba k tomu oprávněná, která je však v současnosti na dovolené,“ uvedl Jaroslav Doležal z pražské centrály společnosti.

Oblast mikroklimatických podmínek, tepelné zátěže a s tím souvisejících ochranných nápojů má v kompetenci především ministerstvo zdravotnictví. „S případným požadavkem na řešení konkrétního problému z oblasti pracovních podmínek a hygieny práce je možné obrátit se na příslušnou hygienickou stanici, případně inspektorát práce,“ dodala Filipová z MPSV.

(wja)