VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Voda v Přerově ohrožovala hlavně místní části

Přerov /AKTUALIZOVÁNO/ – Několik místních částí v Přerově se ve středu kvůli vytrvalým přívalovým dešťům potýkalo s vážnými problémy. Obyvatele ale tentokrát nesužuje rozbouřená Bečva, škody napáchaly menší potoky a podmáčená půda.

2.6.2010
SDÍLEJ:

Kokory na Přerovsku, středa 2.6. 2010 - odpoledneFoto: DENÍK/Tomáš Indrei

SITUACI NA PŘEROVSKU: SLEDOVALI JSMEON-LINE

Na řece Bečvě v Dluhonicích platil ve středu odpoledne třetí povodňový stupeň a hladina zde dosáhla výšky 5,30 metrů.

Krizový štáb zasedal v Přerově hned ráno a jeho členové řešili akutní problémy ve městě a jeho příměstských částech. „Odčerpáváme vodu z rozvodny elektřiny v Dluhonicích, aby se lidé neocitli bez proudu. Stejné práce jsme prováděli i v Prosenicích,“ informoval ředitel Hasičského záchranného sboru v Přerově Miroslav Čoček.

Na výšku hladiny dohlíželi v Dluhonicích místní dobrovolní hasiči, kterým pomáhali kolegové z Čekyně. „Přečerpáváme vodu do Bečvy a zatím se to daří. Počítáme s tím, že na místě zůstaneme přes noc,“ řekl velitel dobrolných hasičů v Čekyni Miroslav Zedek.

Zatímco hasiči v Dluhonicích stavěli hráze z pytlů, na dvě desítky vojáků z přerovské vrtulníkové základny pomáhalo v areálu přerovských technických služeb s pytlováním.

Velké problémy nastaly během dne i v Újezdci, kde bylo nutné zbudovat hráz z pytlů u suchého poldru.

„Díky pytlovým hrázím jsme usměrnili tok z polí a nasměrovali vodu do nádrže. Lidská obydlí tak voda nezasáhla,“ vysvětloval ředitel přerovských hasičů Čoček.

Na Olešnici platil druhý stupeň

Bagr z Povodí Moravy odstraňoval v další místní části Přerova – Žeravicích – čtyři stromy, spadlé do koryta říčky Olešnice. Na té platil druhý povodňový stupeň už od ranních hodin a během dopoledne zde voda zaplavila místní hřiště. Na toku Olešnice přímo v Kokorách domy zaplaveny nebyly.

„Voda nám tu teče přes dřevěný mostek v lese. Obytné domy však v ohrožení nejsou. Zatím se držíme na druhém povodňovém stupni, ale od třetího nás dělí pouze šest centimetrů. Hladina dosahuje výšky 284 centimetrů,“ popisovala odpoledne starostka obce Hana Zittová.

S problémy se potýkali i lidé z Lověšic. „Pod vodou se ocitilo sedm domků v ulicích Družstevní a Drážní. Lidé ale zůstali ve svých domovech a jejich evakuace nebyla nutná,“ doplnil místopředseda povodňové komise přerovského magistrátu Pavel Juliš.

„Svodnice je už plná vody, nestačilo to brát. Povodí Moravy to za celých dvacet let pořádně nevyčistilo,“ komentovala situaci v Lověšicích jedna z místních obyvatelek Ludmila Kychlerová.

V místní části Přerova Lýsky voda přetékala přes silnici první třídy a hrozilo zaplavení domů.

„Naštěstí se dostala jen do zahrad a sklepů,“ konstatoval Juliš. Místní lidi podle něj ohrožoval potok Strhanec. V samotném Přerově byly největší problémy v ulici Křivá u Žebračky, kde byly odříznuty od světa dva domy.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

2.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bývalý hotel Strojař v Přerově
1 11

Strojař přestaví na byty pro seniory. Za 100 milionů

Ilustrační foto
14

Víkend bude žhavý, po krátkém osvěžení se vrátí vedra

Při opravě cesty našli mince ze 16. století a renesanční vyznání lásky

Zlomky kachlů, stříbrné mince i železný hrot šípu nalezli přerovští archeologové v ulici Zámecká v Dřevohosticích na Přerovsku.

Po šesti letech pád z divize. Za rok chceme zpátky, zní z Přerova

Je to smutné, ale vzhledem k situaci v přerovském fotbale se není až tolik čemu divit. Největší klub ve městě, 1. FC Viktorie, po šesti letech opouští divizi.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies